понеділок, 19 жовтня 2015 р.

Математика 4 клас КРУГЛІ ЧИСЛА. ПЕРИМЕТР ПРЯМОКУТНОЇ ДІЛЯНКИ. ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ

КРУГЛІ ЧИСЛА. ПЕРИМЕТР ПРЯМОКУТНОЇ ДІЛЯНКИ. ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ 
Мета: ознайомити учнів з круглими числами; узагальнити прийоми розв’язування задач; закріпити вміння знаходити периметр прямокутних ділянок за планом; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета. 
ХІД УРОКУ 
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання 
2. Усні обчислення. Гра «Влучний стрілець» 
— З’єднайте вирази з однаковими значеннями. 
240 • 2 + 6000           2000 – 400 • 2 
300 + 300 • 3            160 • 5 : 10 
1000 – 100 • 2           720 : 90 + 17 
720 : 9 + 17              3000 + 160 • 3 + 3000 
630 : 9 + 10              150 • 3 + 350 
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Ознайомлення з поняттям «круглі числа» 
— Серед поданих чисел назвіть ті, запис яких закінчується нулем. 
403; 90; 100; 815; 1000; 170; 1300; 950. 
— Числа, запис яких закінчується нулем або кількома нулями, називають круглими числами. 
2. Первинне закріплення 
Завдання 439 (фронтально) 
Завдання 440 
Учні розглядають записи, виконують завдання з коментуванням. 
76 = 70 + 6        76 = 80 – 4         379 = 370 + 9           379 = 380 – 1 
IV. ПОВТОРЕННЯ МАТЕРІАЛУ, УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 
1. Робота над задачею з буквеними даними 
Завдання 441 
Учні ознайомлюються із задачею за підручником. Записують її схематично. Перевіряють, чи всі числа задачі позначені на схемі. 
Під час колективного аналізу на дошці ведеться запис: 
с км — пройшов турист до зустрічі; 
(с • 3) (км) — проїхав велосипедист до зустрічі; 
с + с • 3 (км) — відстань між містом і селом. 
Відповідь: с + с • 3 (км) — відстань між містом і селом. 
2. Письмові обчислення 
Завдання 442 
— Виконайте віднімання, перевіривши його додаванням з подальшою самоперевіркою з дошки. 
Двоє учнів працюють біля дошки. 
340055 + 291675 424888 + 139789
48380 48380 285099 285099
291675         340055         139789         424888
3. Розв’язування геометричної задачі
Завдання 443 (знаходження периметра ділянки за поданим планом)
На малюнку — план ділянки городу. Кожна окрема ділянка є прямокутником.
— Периметр якої ділянки ми можемо знайти відразу? (Периметр ділянки під огірки. У цієї ділянки кожна сторона дорівнює 6 м. Значить, периметр дорівнює 6 • 4 = 24 м.)
— Що потрібно знати, щоб знайти периметр ділянки під картоплю? (Довжину ще однієї сторони.)
— Як знайти довжину цієї сторони? (Від 20 м відняти 6 м, буде 14 м.) Периметр ділянки під картоплю: (14 + 8) • 2 = 44 (м).
— Як знайти периметр ділянки під помідори? (Знайти довжину меншої сторони: 8 – 6 = 2 м.)
— Периметр ділянки, зайнятої під помідори, дорівнює (6 + 2) • 2 = 16 м.
4. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк. Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
5. Робота над складеними задачами
Завдання 444
— Прочитайте умову задачі. Зіставте її з коротким записом. Розв’яжіть задачу самостійно, з подальшою взаємоперевіркою в парах.
І день — 13 750 м ?
II день — 13 750 м
III день — ?, на 11 800 м менше ?
1) 13 750 + 13 750 = 27 500 (м) — тканини виготовили за перший і другий день;
+ 13750
13750
        27500
2) 27 500 – 11 800 = 15 700 (м) — тканини виготовили за третій день;
27500
11800
        15700
3) 27 500 + 15 700 = 43 200 (м) — тканини виготовила фабрика за 3 дні.
+ 27500
15700
        43200
Відповідь: 43 200 м тканини фабрика виготовила за 3 дні.
Завдання 445 (1)
Учні складають задачу за коротким записом.
Мама купила три книжки для дорослих по 18 грн і 6 книжок для дітей. Скільки коштувала книжка для дітей, якщо вартість усієї покупки становить 144 грн? 
1) 18 • 3 = 54 (грн) — коштують книжки для дорослих; 
2) 144 – 54 = 90 (грн) — коштують книжки для дітей; 
3) 90 : 6 = 15 (грн) — коштує одна книжка для дітей. 
Завдання 445 (2) 
Учні складають задачу за коротким записом та розв’язують її виразом. 
Марійка, Андрійко та Сергійко збирали марки. Скільки всього марок у дітей, якщо відомо, що Андрійко назбирав 30 марок, Марійка — на 20 марок більше, ніж Андрійко, а Сергійко — на 60 більше, ніж Андрійко? 
30 + (30 + 20) + (30 + 60) = 170 (м) 
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Завдання 446; 447 (с. 72). 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ 
Гра «Упіймай кругле число» 
Учитель читає числа, учні сигналізують, якщо почують кругле число. 
390; 7800; 66; 305; 740; 234; 3000; 1302; 100 000. 

Немає коментарів:

Дописати коментар