ДІЯ ДОДАВАННЯ. ЗАКОНИ ДОДАВАННЯ. ТАБЛИЧНЕ Й ПОЗАТАБЛИЧНЕ, УСНЕ І ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ. ЗАДАЧІ, ЯКІ РОЗВ’ЯЗУЮТЬСЯ ДОДАВАННЯМ
Мета: узагальнити уявлення учнів про дію додавання та її закони; закріпити вміння розв’язувати задачі на додавання; повторити прийоми письмового додавання трицифрових чисел; розвивати уважність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра «Ланцюжок»
Зменшуване 400, від’ємник 120, знайди різницю; до цієї різниці додай суму чисел 650 і 350; знайди попереднє число, відніми від нього 12 сотень; збільш у 100 разів; відніми від отриманого числа добуток чисел 450 і 2; збільш на частку чисел 540 і 60; знайди наступне число; відніми від нього 7000; збільш на добуток чисел 6 і 50; збільш у 3 рази; зменш у 31 раз; зменш на 30; збільш у 16 разів. Що вийшло? (280; 1280; 1279; 79; 7900; 7000; 7009; 7010; 10; 310; 930; 30; 0; 0)
3. Математичний диктант
- Запишіть числа: 735 849; 300 006; 702 044.
- Запишіть попереднє й наступне числа для числа 290 009.
- Запишіть число, яке в 10 разів менше, ніж 53 700.
- Запишіть число, яке в 10 разів більше, ніж 6845.
- У скільки разів 1 м більше 1 см?
- У скільки разів 1 м менше 1 км? У скільки разів 1 т більше 1 ц?
- Чому дорівнює 1/4 години?
- На скільки 3 т більше 3 кг?
- У скільки разів найменше чотирицифрове число більше найменшого трицифрового?
- Яка маса торта, якщо 1/3 його становить 170 г?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Самостійне читання учнями тексту завдання 374 за частинами (до переставного закону; до кінця)
2. Перевірка сприйняття матеріалу
— Як називаються числа при додаванні?
— Які закони додавання ви знаєте?
— Як використовувати послідовність чисел при додаванні?
Учитель демонструє застосування переставного закону дії додавання за допомогою наочності. Наводить приклад, коли можливість складати числа в будь-якому порядку спрощує обчислення. Показує, що для чисел 7, 3 і 5 виконується сполучний закон додавання.
3. Первинне закріплення (завдання 375)
— Прокоментуйте кожний приклад. Поясніть, який закон додавання застосовується в кожному випадку.
237 + 190 + 10 = 237 + 200 = 437
280 + 467 + 20 = 280 + 20 + 467 = 767
75 + 160 + 40 + 125 = 75 + 125 + 160 + 40 = 400
289 + 60 + 11 + 13 = 289 + 11 + 60 + 13 = 373
4. Фізкультхвилинка
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ, УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачами
Завдання 376
Самостійне читання учнями простих задач.
— Укажіть задачі, які розв’язуються дією додавання.
— Запишіть розв’язання цих задач.
1) 8 дм + 5 дм = 13 дм = 130 (см) — смужки відрізали;
2) 8 + 4 = 12 (листівок) — було в конверті спочатку;
3) 2 кг + 3 кг = 5 (кг) — маса.
2. Гра «Ланцюжок»
Завдання 377 («ланцюжком»)
3. Письмові обчислення
Завдання 378
— Письмове додавання виконайте з докладним поясненням.
Поясніть, як для перевірки правильності результату можна застосувати прийоми перестановки і знаходження суми по частинах. Наприклад, знайти суму двох доданків, потім суму двох інших доданків і результати додати.
+ 356 + 107
49 285
188 74
593 399
865
3 1 2 2 3 1
а) 400 – (70 • 5 – 60); в) 60 – (860 – 360 : 6)
3 2 1 3 2 1
б) 510 – (10 + 270 : 3); г) 120 : (12 + 160 : 20).
Відповідь: в.
6. Завдання для допитливих. «Банк математичних цікавинок»
Завдання 379
— Розв’яжіть ребус.
58 + 43 = 101 58 + 73 = 131
58 + 53 = 111 58 + 83 = 141
58 + 63 = 121 58 + 93 = 151
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 380; 381 (с. 62).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які закони дії додавання повторювали?
— Чи потрібно знати ці закони? Навіщо?
Немає коментарів:
Дописати коментар