ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ ДІЛЕННЯ НА КРУГЛЕ ЧИСЛО. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ЗАДАЧІ НА РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ ДВОХ ЧАСТОК
Мета: пояснити учням прийоми письмового ділення круглого числа на кругле; вдосконалювати навички розв’язування задач на різницеве порівняння двох часток; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усна лічба. Робота в групах
— Визначте закономірність. Продовжіть ряд.
- 0; 36; 72; 108; ...; ... (+ 36; 144; 180; 216)
- 5; 6; 8; 11; 15; 20; ...; ...; ... (+ 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6. 26; 33; 41)
- 15; 14; 16; 13; 15; 12; ...; ...; ... (–1 + 2 – 3 + 4 – 5 + 6. 18; 11; 19)
- 1; 3; 7; 13; 21; 31 ;...; ...; ... (+ 2 + 4 + 5 + 8 + 10. 43; 57; 73)
3. Математичний диктант
— Запишіть відповіді.
- Перший доданок 120, другий у 2 рази менше. Запишіть суму.
- Третя частина числа 4000. Чому дорівнює число?
- До частки чисел 700 і 2 додати 60.
- За 6 год слон пройшов 30 км. З якою швидкістю йшов слон.
- Аеросани 3 години рухалися зі швидкістю 80 км/год. Скільки кілометрів пройшли сани?
- Ширина прямокутника 11 см, довжина 20 см. Чому дорівнює периметр?
- У білки в дуплі було кілька горіхів. Коли вона з’їла 34 горіха, у неї залишилося 27 горіхів. Скільки горіхів було у білки?
Відповіді: 180; 12 000; 410; 5 км/год; 240 км; 62 см; 61.
ІІІ. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Підготовчі вправи
Завдання 120
Діти пояснюють різні способи ділення числа 32 на добуток чисел 2 і 4.
Завдання 121; 122 (усно)
20 = 2 • 10; 40 = 4 • 10; 80 = 8 • 10
2. Пояснення нового матеріалу
Завдання 123 (фронтально)
Діти ознайомлюються з алгоритмом ділення круглого числа на кругле та пояснюють, як знайшли частку.
3. Фізкультхвилинка
4. Первинне закріплення
Розв’язування прикладів 124 (з поясненням)
510 :30 630 : 90 870:30 900:20
-30 |17 - 630| 7 60 | 29 80 | 45
210 0 270 100
- 210 270 100
0 0 0
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задач
Завдання 125
Учні знайомляться з задачею за текстом підручника. Для повторення використовують короткий запис. Фронтально складають план розв’язання задачі. Розв’язання задачі кожен учень записує самостійно.
900 т — ? вагонів по 60 т на ? вагонів більше
850 т — ? вагонів по 50 т
1) 900 : 60 = 15 (ваг.) — по 60 т;
2) 850 : 50 = 17 (ваг.) — по 50 т;
3) 17 – 15 = 2 (ваг.)
850 : 50 – 900 : 60 = 2 (вагони)
Завдання 2, с. 24 (1)
Учні складають задачі за коротким записом. Розв’язують самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах.
- У магазині було 24 кг помідорів і 22 кг огірків. За день продали 37 кг овочів. Скільки кілограмів овочів залишилося у магазині?
(24 + 22) – 37 = 9 (кг)
Завдання 2, с. 24 (2)
- У магазині було а кг овочів. За день продали b кг помідорів і с кг огірків. Скільки кілограмів овочів залишилося у магазині?
a – (b + c) — кг овочів
2. Розв’язування рівнянь
Завдання 126 (колективна робота)
540 : х = 20 х • 60 = 740 – 260 х : 20 = 40
х = 540 : 20 х • 60 = 480 х = 20 • 40
х = 27 х = 480 : 60 х = 800
х = 8
Завдання 5, с. 24 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах)
3. Гра «Віднови приклад»
Завдання 4 (с. 24)
Діти вставляють пропущені цифри.
– 544 + 496 – 820 – 846 – 847 – 848 – 849
163 344 457 275 275 275 275
381 840 363 571 572 573 574
4. Банк математичних цікавинок «Завдання для допитливих»
Завдання 127
Відповідь: так.
5. Практична робота (завдання 7, с. 24)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 128; 129 (с. 20).
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Молодці! Я вам вдячна за сьогоднішній урок! Ви дуже гарно працювали, старалися.
— Що ви запам’ятали?
— Що здалося складним?
Немає коментарів:
Дописати коментар