ПИСЬМОВЕ МНОЖЕННЯ НА ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА ЗАСТОСУВАННЯ ДІЇ МНОЖЕННЯ
Мета: закріпити вміння учнів виконувати письмове множення на двоцифрове число; розвивати мислення, вміння аналізувати задачі, творчо працювати над ними; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра «Ланцюжок»
- До числа 270 додати 100; відняти 300; зменшити на 60; зменшити в 5 разів; збільшити в 9 разів; відняти 8; збільшити в 10 разів; збільшити на 700. Що вийшло? (800)
Гра «Числовий безлад». Робота в групах
— Розселіть вирази в «будиночки» — геометричні фігури.
200 + 500 = 700
80 + 40 = 120
33 • 3 = 99
120 • 4 = 480
90 • 5 = 450
70 • 6 = 420
Метод «Мікрофон»
Учні по черзі виходять до дошки. Пояснюють розв’язання і поселяють вирази в «будиночки» — геометричні фігури, дають визначення кожної з них. Пояснюють свій вибір.
Орієнтовні відповіді учнів
— Перший вираз я «поселяю» в круг, адже його результат 700 — кругле число.
Другий вираз «живе» в квадраті. Квадрат — це прямокутник, що має 4 однакові за довжиною сторони і 4 прямі кути...
3. Математичний диктант
— Запишіть математичні вирази. Обчисліть їх значення.
- Зменшуване 400, від’ємник — добуток чисел 30 і 2.
- Перший доданок — частка чисел 600 і 6, другий доданок — добуток чисел 90 і 10.
- Перший множник 25, другий — частка чисел 300 і 100.
- Суму чисел 15 і 20 збільшити в 2 рази.
- Від добутку чисел 12 і 6 відняти частку чисел 9 і 1.
- Ділене 72, дільник — частка чисел 8 і 8.
Відповіді: 400 – 30 • 2 = 340; 600 : 6 + 90 • 10 = 1000; 25 • (300 : 100) = 75; (15 + 20) • 2 = 70; 12 • 6 – 9 : 1 = 63; 72 : (8 : 8) = 72.
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування виразів (завдання 112, з коментуванням)
Учні записують вирази, знаходять їх значення.
85 – 7 • 8 = 29 56 : (14 – 6) = 7
2. Розв’язування задачі (усно)
Завдання 113
— Як знайти частину числа?
18 : 9 = 2 (кг) води
3. Фронтальна робота. Виконання письмового множення з поясненням (завдання 114)
. 42 . 31 . 23 . 17 . 67
21 12 23 38 14
+ 42 + 62 + 69 + 136 + 268
84 31 46 51 67
882 372 529 646 938
4. Фізкультхвилинка
Один, два — руки вище, вище голова.
Три, чотири — руки тихо опустили.
П’ять, шість, сім — стати тихо всім.
5. Робота над задачею (завдання 116)
— Скільки часу витрачає батько на дорогу до місця роботи і назад, якщо буде їздити автобусом?
— Скільки часу витрачає батько на дорогу до місця роботи і назад, якщо буде їздити на метро?
— На скільки менше часу витратить батько на дорогу до місця роботи і назад за 7 днів, якщо буде їздити тільки на метро?
Розв’язання
1) 56 • 2 = 112 (хв) — витрачає батько на дорогу на автобусі за 1 день;
2) 28 • 2 = 56 (хв) — витрачає батько на дорогу на метро за 1 день;
3) 112 – 56 = 56 (хв) — економить батько за 1 поїздку на метро за 1 день;
4) 56 • 7 = 392 (хв) = 6 год 32 хв — менше часу витратить батько на дорогу до місця роботи і назад за 7 днів, якщо буде їздити тільки на метро.
— Чи можна розв’язати задачу іншим способом?
(56 – 28) • 2 • 7 = 392 (хв), або 6 год 32 хв
6. Колективна робота над завданням 115
Учні розглядають малюнок, дають відповіді на запитання.
Маса одного ящика масла 40 : 5 = 8 кг;
трьох ящиків 8 • 3 = 24 кг;
двох ящиків 8 • 2 = 16 кг.
7. Обчислення виразів за зразком (завдання 117)
7 • 4 + 5 = 33 33 : 7 = 4 (ост. 5)
6 • 3 + 2 = 20 20 : 6 = 3 (ост. 2)
7 • 8 + 4 = 60 60 : 7 = 8 (ост. 4)
9 • 3 + 3 = 30 30 : 9 = 3 (ост. 3)
— Яка остача може бути при діленні на 5? (1; 2; 3; 4); на 7? (1; 2; 3; 4; 5; 6).
Діти повторюють, що остача завжди менша за дільник.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 118; 119 (с. 19).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Молодці! Я вам вдячна за сьогоднішній урок! Ви дуже гарно працювали.
— Що ви запам’ятали?
— Що здалося складним?
Немає коментарів:
Дописати коментар