ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ ІНШИМИ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: формувати в учнів уміння замінювати одні одиниці вимірювання довжини і маси іншими; закріплювати уявлення про обернені задачі; вдосконалювати навички усних і письмових обчислень; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Бліцопитування
- Скільки сантиметрів у дециметрі? у метрі?
- Скільки разів потрібно взяти по 20 см, щоб отримати 1 м?
- Скільки разів потрібно взяти по 50 г, щоб отримати 200 г?
- Скільки разів потрібно взяти по 2 см, щоб отримати 2 м?
— Доберіть потрібні одиниці вимірювання маси.
слон — 5... (т) яблуко — 150... (г)
портфель — 3... (кг) мішок картоплі — 2... (ц)
3. Математичний диктант
- Запишіть цифрами числа, в яких:
346 од. класу тисяч і 283 од. класу одиниць; 527 одиниць класу тисяч; 40 одиниць класу тисяч і 120 одиниць класу одиниць.
- Записати число, що складається з одинадцяти тисяч, одинадцяти сотень, одинадцяти одиниць.
- Запишіть числа, які почуєте.
Діаметр екватора Землі 12 756 км; найбільша висота над рівнем моря — гора Еверест — 8 848 м, найбільша глибина — Маріанська западина — нижче рівня моря на 11 033 м.
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Повторення таблиць вимірювання довжини і маси (фронтально)
— Назвіть одиниці вимірювання маси від більшої до меншої.
1 т 1 ц 1 кг 1 г
— Назвіть одиниці вимірювання довжини від більшої до меншої.
1 км 1 м 1 дм 1 см 1 мм
Робота в парах (завдання 338, з вибірковою перевіркою)
48 000 г = 48 кг 500 000 г = 500 кг
20 т 20 кг = 20 020 кг 15 т 630 кг = 15 630 кг
3 ц 25 кг = 325 кг 3 ц 5 кг = 305 кг
2. Розв’язання нерівностей (завдання 282, колективно)
— Щоб нерівність 120 – х < 95 була правильною, потрібно вибрати такі значення букви х, які були б більшими за 25. Це числа 30 і 35.
3. Самостійна робота (завдання 341)
1 варіант — верхній рядок:
420 : 7 = 60; 200 : 4 = 50; 48 000 : 8 : 3 = 2000; 180 + 20 • 5 = 280.
2 варіант — нижній рядок:
50 • 8 = 400; 300 • 5 = 1500; 30 • 7 + 3 = 213; 300 + 300 : 2 = 450.
4. Фізкультхвилинка
5. Робота над задачами
Завдання 340
Колективне складання короткої умови задачі.
100 кг — 18 кг
900 кг — ?
Самостійне розв’язування задачі з подальшою взаємоперевіркою в парах.
900 : 18 • 100 = 5000 (кг)
Завдання 342
— Самостійно прочитайте задачу. Складіть короткий запис до неї.
— Проаналізуйте задачу від питання за коротким записом. Складіть план розв’язання задачі. (Колективне розв’язування задачі з записом на дошці і в зошитах.)
I вишня — 16 кг ягід ?, розклали в ? ящ. по 7 кг
II вишня — 19 кг ягід
1) 16 + 19 = 35 (кг) — ягід усього зібрали;
2) 35 : 7 = 5 (ящ.)
(16 + 19) : 7 = 5 (ящ.)
— Складіть обернені задачі. (В обернених задачах одне з даних чисел приймається за невідоме.) Стисло запишіть обернені задачі. Одну з них розв’яжіть.
Задача 1 (обернена)
З двох вишень зібрали 5 ящиків ягід по 7 кг кожен. Скільки кілограмів ягід зібрали з другої вишні, якщо з першою зібрали 16 кг?
I вишня — 16 кг ягід ?, розклали в 5 ящ. по 7 кг
II вишня — ? кг ягід
1) 7 • 5 = 35 (кг) — ягід усього зібрали;
2) 35 – 16 = 19 (кг) — ягід зібрали з другої вишні.
(7 • 5) – 16 = 19 (кг)
Задача 2 (обернена)
З однієї вишні зібрали 16 кг ягід, а з другої — 19 кг. Усі ягоди розклали порівну в 5 однакових ящиків. Яка маса одного ящика?
I вишня — 16 кг
II вишня — 19 кг ?, розклали в 5 ящ. по ? кг
1) 16 + 19 = 35 (кг) — ягід усього зібрали;
2) 35 : 5 = 7 (кг) — ягід в одному ящику.
(16 + 19) : 5 = 7 (кг)
Завдання 343
— Прочитайте задачу. (Уточніть значення слів-термінів. З’ясуйте, кому з учнів доводилося спостерігати за приготуванням розчину або брати участь у цьому процесі.)
— Приймемо 8000 кг цементу за одну частину.
1) 8000 • 2 = 16 000 (кг) — потрібно піску;
2) 8000 • 4 = 32 000 (кг) — потрібно щебеню.
Завдання 344
— Ознайомтеся з умовою задачі.
— Складіть коротку умову та розв’яжіть задачу самостійно.
Один учень працює біля дошки. Решта — у зошитах. Самоперевірка з дошки.
Завдання 345
— Ознайомтеся з умовою задачі. Порівняйте текст задачі з її коротким графічним записом. Розв’яжіть задачу самостійно, користуючись планом.
1) Скільки літрів молока дала б корова за два удої, якби вранці дала молока стільки, скільки і ввечері?
2) Скільки літрів молока дала корова ввечері?
3) Скільки літрів молока дала корова вранці?
1) 25 – 3 = 22 (л);
2) 22 : 2 = 11 (л);
3) 11 + 3 = 14 (л).
Завдання 346 (колективно)
Завдання 347 (самостійно з наступною взаємоперевіркою в парах)
120 : 4 • 3 = 90 (кг)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 348; 349 (с. 55).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що повторили сьогодні на уроці?
— Які завдання сподобалися найбільше?
Немає коментарів:
Дописати коментар