НУМЕРАЦІЯ ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЧИТАННЯ І ЗАПИС, ВИЗНАЧЕННЯ ЧИСЛА ТИСЯЧ У ЧИСЛІ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ТРИ ДІЇ
Мета: удосконалювати вміння учнів лічити сотнями тисяч, читати, записувати і розкладати на розрядні доданки шестицифрові числа, визначати число тисяч у числі, порівнювати багатоцифрові числа; вчити розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра «Ланцюжок»
Зменшуване 400, від’ємник 120, знайди різницю; додай до неї суму чисел 650 і 350; знайди попереднє число, відніми від нього 12 сотень, збільш у 100 разів, відніми від отриманого числа добуток чисел 450 і 2, збільш на частку чисел 540 і 60; знайди наступне число; відніми від нього 7000; збільш на добуток чисел 6 і 50; збільш у 3 рази; зменш у 31 раз; помнож на 0; збільш у 16 разів. Що вийшло? (Відповідь: 0.)
(280; 1280; 1279; 79; 7900; 7000; 7009; 7010; 10; 310; 930; 30, 0, 0)
- Полічіть від 73 998 до 74 005; від 35 169 до 35 179.
- Знайдіть зручний спосіб обчислень та розв’яжіть вирази усно.
56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 = (56 • 10 = 560)
398 + 7864 + 602 + 2136 = (398 + 602 + 7864 + 2136 = 11 000)
498 + 499 + 500 + 501 + 502 = (498 + 502 + 499 + 501 + 500) = 2500
2 • (3794 • 5) = (2 • 5 • 3794) = 37 940
(4 • 414) • 25 = (4 • 25 • 414) = 41 400
879 • 7 + 879 • 3 = (879 • 10) = 8790
3. Математичний диктант
-Запишіть числа, допишіть до кожного з них попереднє і наступне.
23 999 (23 998; 24 000) 700 000 (699 999; 700 001);
100 001 (100 000; 100 002).
-Запишіть числа, підкресліть у кожному з них кількість тисяч.
185 900; 736 004; 453 207; 90 005.
-Запишіть більше число.
Учитель читає пару чисел, учні записують більше з них.
73 200 і 72 020; 55 180 і 55 280; 72 150 і 62 150; 113 015 і 218 015; 9800 і 90 800 (73 200; 55 280; 72 150; 218 015; 90 800)
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Повторення правила читання багатоцифрових чисел
- Відділю один клас від іншого, для цього відраховую справа наліво по 3 цифри.
- Читаю, скільки одиниць другого класу в даному числі, додаю назву класу (тисяч). Потім читаю, скільки одиниць першого класу в даному числі. Слово одиниць не називаю.
2. Фізкультхвилинка
3. Робота за підручником
Завдання 267 (1)
Учні читають числа «ланцюжком».
Завдання 267 (2)
Одиниці пишуть на першому місці праворуч, десятки — на другому, сотні — на третьому, одиниці тисяч — на четвертому, десятки тисяч — на п’ятому, сотні тисяч — на шостому місці праворуч.
Завдання 267 (3)
Учні читають числа в парах і називають, скільки в кожному із них усього тисяч.
210 175 — 210 тис.; 5253 — 5 тис.; 945 000 — 945 тис.; 735 428 — 735 тис.
Завдання 214 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах)
5746; 80 120; 310 090; 103 811.
Завдання 269
Слід звернути увагу учнів на два способи порівняння чисел — нумераційний і порозрядний (порозрядне порівняння чисел застосовують до вищих класів і розрядів).
Завдання 270 (фронтально)
234 725 = 200 000 + 30 000 + 4000 + 700 + 20 + 5
777 777 = 700 000 + 70 000 + 7000 + 700 + 70 + 7
540 000 – 500 000 + 40 000
225 225 = 200 000 + 200 000 + 5000 + 200 + 20 + 5
4. Робота над задачами
Завдання 271
— Прочитайте умову задачі за підручником.
— Порівняйте текст задачі з її коротким записом (з’ясуйте, чи всі дані присутні в короткому записі, чи правильно показані зв’язки між ними). Проаналізуйте задачу від даних до питання і навпаки. Складіть план розв’язання задачі. Самостійно запишіть розв’язання задачі.
50 ящ. по 10 кг 8 ц = 800 кг
? ящ. по 15 кг
1) 10 • 50 = 500 (кг) — персиків було в ящиках по 10 кг;
2) 800 – 500 = 300 (кг) — персиків було в ящиках по 15 кг;
3) 300 : 15 = 20 (ящ.) — по 15 кг.
Завдання 272 (1) (самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах)
Учні ознайомлюються з умовою задачі, складають короткий запис. Розв’язують задачу самостійно.
5. Розв’язування рівнянь
Завдання 272 (2) (фронтально)
30 000 + х + 10 + 5 = 33 015
30 015 + х = 33 015
х = 33 015 – 30 015
х = 3000
324 : х = 6 324 – х = 6 х – 324 = 6
х = 324 : 6 х = 324 – 6 х = 324 + 6
х = 54 х = 318 х = 330
Колективна робота
(72 + 16) : х = 8 — знаходимо ділене
88 : х = 8 — записуємо рівняння в одну дію
х = 88 : 8
х = 11
(25 + 35) : х = 12 х + 120 • 7 = 940
60 : х = 12 х + 840 = 940
х = 60 : 12 х = 940 – 840
х = 5 х = 100
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 273; 274 (с. 43).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що сподобалося на уроці?
— При виконанні яких завдань виникли труднощі?
— Над чим потрібно попрацювати?
Немає коментарів:
Дописати коментар