ОЗЕРА І БОЛОТА. ОХОРОНА ВОДОЙМ
Мета: формувати в учнів поняття про штучні та природні водні об’єкти: озера і болота; продовжувати формувати вміння працювати з фізичною картою; розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до водойм.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 116)
2. Презентація робіт учнів
3. Презентація виконаних завдань
— Які прислів’я і приказки про річки ви підібрали; пісні, у назвах яких згадуються річки? Хто склав вірші про річку?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про озера і болота та охорону водойм.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 116–119)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 116.
— Що ви дізналися про озера України?
— Як утворюються болота?
— Де в Україні найбільше боліт?
— Які штучні водойми ви знаєте? Розкажіть про них.
— Яке значення водойм?
— Чому водойми потребують охорони?
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 119
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Незакінчене речення»
Водойми це — ..., ..., ..., ..., ...
Водойми бувають ... та ... Природні водойми: ... Штучні водойми: ...
Місце, де на поверхню землі виходить підземна вода, називають...
2. Тестування
1. Позначте назви річок України.
а) Волга;
б) Дунай;
в) Лєна;
г) Десна;
д) Дон;
е) Дністер;
ж) Сіверський Донець.
2. Знайдіть назви морів і озер України.
а) Азовське;
б) Світязь;
в) Чорне;
г) Каспійське;
д) Синевир;
е) Ялпуг;
ж) Балтійське.
3. Чому джерельна вода чиста?
а) Вона очищується, коли проходить через шари землі;
б) бо в ній немає риби.
4. Море — це:
а) частина океану;
б) самостійний водний простір;
в) частина океану, яка вдається в сушу.
5. Найбільша річка України — це:
а) Дністер;
б) Дніпро;
в) Південний Буг.
6. Яке з морів не омиває з півдня береги України?
а) Азовське;
б) Аравійське;
в) Чорне.
3. Гра «Хто більше?»
— Які бувають водойми?
Водойма — берег, болото, брід, водоймище, джерело, затока, лиман, море, озеро, океан, плесо, ріка, ручай, став, струмок, трясовина.
4. Гра «Заповніть схему»
Водойми
Природні Штучні
Слова для довідки: водосховища, джерела, річки, ставки, озера, болота, канали, моря, океани.
5. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Про що нове ви дізналися на уроці?
— Чи можливе життя на Землі без водойм?
— Чи потрібно охороняти водойми?
— Назвіть природні водойми України. Покажіть їх на карті.
— Назвіть штучні водойми України. Покажіть їх на карті.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 116–119).
Немає коментарів:
Дописати коментар