ДІЯ ВІДНІМАННЯ. ПРАВИЛО ВІДНІМАННЯ СУМИ ВІД ЧИСЛА. ТАБЛИЧНЕ Й ПОЗАТАБЛИЧНЕ, УСНЕ І ПИСЬМОВЕ ВІДНІМАННЯ. ЗАДАЧІ, ЯКІ РОЗВ’ЯЗУЮТЬСЯ ВІДНІМАННЯМ
Мета: узагальнити уявлення учнів про дію віднімання; закріпити вміння розв’язувати задачі на віднімання; повторити прийоми письмового віднімання трицифрових чисел; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра «Хто швидше?»
1-ша група 2-га група 3-тя група
90 – 32 14 • 6 100 : 4
– 2 – 30 – 13
+ 42 : 18 • 6
: 14 + 97 + 18
• 12 : 25 : 15
84 4 6
3. Математичний диктант
— Запишіть вирази, знайдіть їх значення.
- Збільшити частку чисел 90 та 18 у 16 разів.
- Зменшити добуток чисел 24 і 4 у 8 разів.
- Збільшити різницю чисел 87 і 48 у 2 рази.
- Знайти половину числа 900.
- Знайти суму чисел 127 і 223, зменшити її в 7 разів.
Відповіді: (90 : 18) • 16 = 80; (24 • 4) : 8 = 12; (87 – 48) • 2 = 78; 900 : 2 = 450; (127 + 223) : 7 = 50.
4. Гра «Будь уважним!»
— На скільки помножили кожне число?
72 – ___ = 72 000 176 •___ = 17 600
164 •___ = 164 560 •___ = 0
— На скільки розділили кожне число?
46 000 : ___= 460 640 :___ = 8
365 : ___= 1 9000 : ___= 10
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Первинне сприймання матеріалу
— Самостійно прочитайте текст завдання 383 по частинах (віднімання натуральних чисел; застосування послідовності чисел при відніманні; віднімання суми від числа).
— Як називають числа при відніманні?
— Що називають відніманням?
— Як застосувати послідовність чисел при відніманні?
— Покажіть на прикладі, як можна відняти від числа суму 28 – (7 + 9). Згадайте віднімання по частинах.
2. Робота над задачами
Самостійне читання учнями простих задач (завдання 384)
— Укажіть задачі, які розв’язуються дією віднімання. Запишіть розв’язання цих задач.
1) 800 – 70 = 730 (г) — середньодобовий приріст маси телички;
2) 36 – 22 = 14 (кг) — більше зібрали пшениці, ніж жита;
4) 40 – 8 = 32 — друге число.
5) а – b (л), якщо a = 80, b = 65, то 80 – 65 = 15 (л) бензину залишилося в бензобаку;
6) 80 – 20 = 60 — число, задумане учнем.
3. Фізкультхвилинка
Руки сонцю підставляйте,
З сонцем в піжмурки пограйте.
До вподоби нам ця гра.
Любить сонце дітвора.
Один, два — рада сонечку трава.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ, УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування виразів
Завдання 385 (фронтально)
— Письмове віднімання чисел 487 і 259 поясніть докладно.
8 – 7 = 1 61 – 25 = 36
14 – 8 = 6 680 – 350 = 330
75 – 23 = 52
487 – 573 – 840
259 268 352
228 305 488
Завдання 386 (з коментуванням, біля дошки і в зошитах)
834 – (400 – 218) = 652 834 – 400 – 218 = 216
2. Робота над задачею
Завдання 387
— Ознайомтеся зі змістом задачі, повторіть її за коротким записом.
Складіть план розв’язання задачі на основі її аналізу від питання до даних.
950 кг Борошно — 818 кг
Висівки — ? на ? кг більше
1) 950 – 818 = 132 (кг) — склали висівки;
2) 818 – 132 = 686 (кг)
Відповідь: на 686 кг більше отримали борошна, ніж висівок.
3. Робота в групах
— Поставте знаки «+» або «–».
97 – 29 = (97 __ 30) __1 = ___
87 + 49 = (87__ 50) __ l = ___
439 + 258 = (439__ 260)__ 2 = ___
555+ 138 = (555___ 140)__ 2 = ___
— Заповніть пропуски.
783 +___ = (783 + 50) – 3 = ____
387 –___ = (387 – 40) + 2 = ____
705 – ___= (705 – 20) + 2 = ____
Відповіді:
97 – 29 = (97 – 30) + 1 = 68
87 + 49 = (87 + 50) – 1 = 136
439 + 258 = (439 + 260) – 2 = 697
555 + 138 = (555 + 140) – 2 = 693
783 + 47 = (783 + 50) – 3 = 830
387 – 38 = (387 – 40) + 2 = 349
705 – 18 = (705 – 20) + 2 = 687
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 388; 389 (с. 62).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку дію повторювали на уроці?
— Яке число називають зменшуваним?
— Що таке різниця?
— Як називають числа, які віднімають?
Немає коментарів:
Дописати коментар