ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ МНОЖЕННЯ НА КРУГЛЕ ЧИСЛО. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ СУМИ ДВОХ ДОБУТКІВ
Мета: вчити учнів застосовувати письмові прийоми множення на кругле число; вдосконалювати обчислювальні навички та вміння учнів розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати уважність.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
— Прочитайте складені вирази.
(630 + 210) : 3 = 280
(705 – 245) : 10 = 46
— Поясніть значення кожного виразу в задачі 91.
2. Математичний диктант
— Запишіть тільки відповіді.
- Множники 5 і 5, знайти добуток.
- Ділене 42, дільник 6, знайти частку.
- Знайти добуток чисел 8 і 3.
- Знайти частку чисел 21 і 7.
- У скільки разів число 4 менше від 16?
- У скільки разів 48 більше від 6?
— Перевірте результати диктанту з екрану.
3. Індивідуальне опитування. Робота за картками
Індивідуальне опитування. Робота за картками
Картка 1
1. Обчислити.
54 –32 52 + 19 48 : 6 45 : 5 • 7
48 – 36 28 + 28 53 – 24 64 : 8 • 3
54 – 27 33 + 45 4 • 4 27 : 9 • 3
2. Записати числа: дев’ятсот один; дев’яносто один; дев’ятсот; один; п’ятсот п’ятнадцять; п’ятсот п’ять; п’ятсот п’ятдесят.
Картка 2
1. Обчислити.
48 : 6 + 8 35 : 7 • 3 49 – 21 : 3 8 • 3 – 6 • 4
49 : 7 + 9 64 : 8 • 4 67 – 27 : 9 6 • 3 – 2 • 9
2. Записати числа: двісті; двісті два; двісті двадцять; двісті двадцять два; сімсот сім; сімсот сімдесят сім.
ІІІ. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Підготовча робота
Завдання 92 (з коментуванням)
Учні замінюють розрядні числа 30; 60; 90; 400; 700 добутком за зразком.
Зразок:
80 = 8 • 10 60 = 6 • 10 800 = 8 • 100 700 = 7 • 100
30 = 3 • 10 90 = 9 • 10 400 = 4 • 100
Завдання 93
За записами учні пояснюють, як можна множити число на добуток.
2. Ознайомлення з письмовим множенням на кругле число
Завдання 94
За записами учні пояснюють усний і письмовий способи множення на розрядні числа. Пригадують, як потрібно записувати другий множник при письмовому множенні на розрядні числа.
3. Первинне закріплення
Завдання 95 (з коментуванням)
Учні виконують множення письмово.
. 48 . 23 . 16 . 18 . 18
20 30 50 40 50
960 690 800 720 900
4. Фізкультхвилинка
5. Робота над задачами
Завдання 96
Аналіз умови і складання короткого запису задачі.
20 крісел — 25 кг
10 стільців — 15 кг ?
План розв’язання задачі
1) Яка маса 20 крісел?
2) Яка маса 10 стільців?
3) Яка загальна маса офісних меблів?
Сильніші учні розв’язують задачу самостійно виразом, решта — за допомогою вчителя. Один учень працює біля дошки.
Розв’язання
1) 25 • 20 = 500 (кг) — маса 20 крісел;
2) 15 • 10 = 150 (кг) — маса 10 стільців;
3) 500 + 150 = 650 (кг)
25 • 20 + 15 • 10 = 650 (кг)
Відповідь: загальна маса офісних меблів 650 кілограмів, навантажених на автомобіль.
Робота в групах (завдання 97)
— Доберіть числові дані та розв’яжіть задачі.
1) а • 3 + b • 4
2) (a + b) : 2
6. Розв’язування рівнянь (завдання 98)
1-й ряд — перший стовпчик;
2-й ряд — другий стовпчик;
3-й ряд — третій стовпчик.
— Як знайти невідомий доданок?
— Як знайти невідоме зменшуване?
— Як знайти невідоме ділене?
— Як знайти невідомий дільник?
— Як знайти невідомий множник?
7. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок»
Завдання 99
(а + b) • c (12 + 7) • 40 = 760
с : (а – b) 40 : (12 – 7) = 8
с – (а – b) 40 – (12 – 7) = 35
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 100; 101 (с. 16).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що вивчали на уроці?
— Яке завдання вам найбільше сподобалося? Чому?
Немає коментарів:
Дописати коментар