ГОРИЗОНТ. СТОРОНИ ГОРИЗОНТУ
Мета: закріпити знання учнів про основні сторони горизонту; ознайомити їх з проміжними сторонами горизонту; розвивати мовлення, мислення; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Розгадування кросворда
1 Г
2 О
3 Р
4 И
5 З
6 О
7 Н
8 Т
1. Об’єкти, які на карті позначаються коричневим кольором. (Гори)
2. Невелике підвищення на рівнині. (Горб)
3. Дуже велика ділянка суші з рівною або майже рівною поверхнею. (Рівнина)
4. Найвище місце горба. (Вершина)
5. Материк, на якому ми живемо. (Євразія)
6. Місце, де горб переходить у рівнину. (Підошва)
7. Найнижча частина яру. (Дно)
8. Планета, знаменита своїми кільцями. (Сатурн)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про горизонт і сторони горизонту.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
— Яку форму має Земля?
— Чи знаєте ви, як орієнтувалися під час подорожей мандрівники й мореплавці в минулому?
— Чи доводилося вам самостійно шукати дорогу в невідомому населеному пункті? Що вам допомогло?
— Відгадайте загадки.
- Бігти, бігти — не добігти, летіти, летіти — не долетіти.
- Він і влітку і взимку між небом і землею.
- Хоч усе життя до нього йди, він завжди буде попереду. (Горизонт)
— Що таке горизонт?
— Що таке лінія горизонту?
— Які сторони горизонту розрізняють?
— Як визначити сторони горизонту за Сонцем?
2. Пояснення вчителя
— Намалюймо схему.
— Позначмо на ній основні сторони горизонту.
— Між основними напрямами показують проміжні сторони горизонту.
- Між північчю і сходом — північний схід (Пн Сх);
- Між півднем і сходом — південний схід (Пд Сх);
- Між півднем і заходом — південний захід (Пд Зх);
- Між північчю і заходом — північний захід (Пн Зх);
Учні на дошці позначають проміжні сторони горизонту.
— А навіщо потрібні сторони горизонту? Навіщо їм дали назви? (Для орієнтування у просторі під час роботи льотчиків, геологів, космонавтів, під час подорожей мандрівникам, туристам, для походу в ліс і т. ін.)
— А що таке орієнтування? Що означає вміння орієнтуватися? (Відповіді учнів.)
— Колись під орієнтуванням розуміли знаходження сходу, а зараз розуміють своє місце розташування або місце розташування предметів по відношенню до відомого предмета по сторонах горизонту.
— Орієнтуватися на місцевості означає вміти визначати сторони горизонту, тобто дізнаватися, в якому напрямку від нас знаходяться північ, південь, захід, схід. Як визначити сторони горизонту за Сонцем?
— Але орієнтуватися на місцевості можна не тільки за Сонцем, а й за іншими природними ознаками.
3. Робота за підручником (с. 27–29)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 27.
— Що називають горизонтом? лінією горизонту?
— Розкажіть, що зображено на малюнку 18.
— Яку форму має горизонт?
— Розгляньте малюнок 19. Яку місцевість називають закритою місцевістю?
— Розгляньте малюнок 20. Назвіть основні та проміжні сторони горизонту.
— Поміркуйте, як утворилися назви проміжних сторін горизонту.
— Що означає добре орієнтуватися на місцевості?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 29.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Сторони горизонту»
У кожної пари на партах — конверти.
— Вміст конвертів покладіть на парту. Розташуйте основні і проміжні сторони горизонту.
Можна подати на дошці схему сторін горизонту із помилками. Хто зможе їх виправити?
2. Гра «Чомусики»
- Чи може горизонт мати форму будь-якої геометричної фігури? Поясніть чому.
- Чи можна дійти до лінії горизонту? Поясніть чому.
- Син і батько поверталися з базару додому в село. Син їхав верхи, а батько вів коня за поводи. Хто з них перший побачить село? Обґрунтуйте свою думку.
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що таке горизонт?
— Назвіть основні і проміжні сторони горизонту.
— Чому неможливо дістатися до лінії горизонту?
— Де добре видно лінію горизонту, а де — ні? Поясніть чому.
— Доповніть речення.
- Якщо підніматися вгору, горизонт... (розширюється).
- Якщо рухатися вперед, лінія горизонту... (віддаляється).
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 27–29).
Принести компас.
Немає коментарів:
Дописати коментар