ЗНАХОДЖЕННЯ РІЗНИЦІ У ВИПАДКУ, КОЛИ ЗМЕНШУВАНЕ МАЄ ДЕКІЛЬКА НУЛІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів з відніманням багатоцифрових чисел у випадку, коли зменшуване містить кілька нулів; закріплювати вміння застосовувати переставну властивість додавання, виконувати перевірку дій додавання і віднімання; розвивати уважність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра «Влучний стрілець»
— З’єднайте стрілками приклади з однаковими відповідями.
825 • 75 600 : 150
55 • 2 44 + 28 • 2
100 : 25 2875 + 6368
70 + 15 • 2 550 : 5 • 6
6368 + 2875 1000 – 890
990 : 3 • 2 75 • 825
3. Математичний диктант. Гра «Так чи ні?»
Учні записують «так» чи «ні».
- 480 зменшити на 6, вийде 80.
- Частка чисел 200 і 10 дорівнює 20.
- 720 більше 9 у 8 разів.
- Добуток чисел 80 і 70 дорівнює 5600.
- 66 зменшити в 22 рази дорівнює 3.
- 9 збільшити в 4 рази, вийде 13.
- 6 менше 360 на 6.
- Сума чисел 5 і 70 більше суми чисел 70 і 50.
- Різниця чисел 540 і 90 дорівнює 450.
Відповіді: ні; так; ні; так; так; ні; ні; ні; так.
4. Робота над виразами з буквеними даними
Завдання 405
1) а + b, якщо а = 163 250, b = 8075, то 163 250 + 8075 = 171 325.
2) а – b, якщо а = 163 250, b = 8075, то 163 250 – 8075 = 155 175.
1) + 163250 2) – 163250
8075 8075
171325 155175
3) а : 10, якщо а = 163 250, то 163 250 : 10 = 16 325;
4) b • 10, якщо b = 8075; то 8075 • 10 = 80 750
5) а + 7000, якщо а = 163 250 + 7000 = 170 250
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Обчисліть.
1 дес. – 1 од. 10 – 1 50 – 1
1 сот. – 1 дес. 100 – 1 500 – 1
1 тис. – 1 од. 1000 – 1 5000 – 1
1 сот. тис. – 1 од. 100 000 – 1 50 000 – 1
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя на основі прикладу
– 500
32
468
— Віднімання починаємо з одиниць. Від нуля не можна відняти 2, десятків немає, тому беремо 1 сотню і замінюємо її 10 десятками. Візьмемо 1 десяток, у розряді десятків залишиться 9 десятків. Один десяток замінимо десятьма одиницями. Число 500 розглядаємо як 4 сотні 9 десятків і 10 одиниць.
Виконуємо віднімання: від 10 відняти 2, буде 8. Пишемо 8 на місці одиниць. Від 9 десятків відняти 3 десятки, буде 6 десятків. Пишемо цю цифру в розряді десятків різниці. Від 4 сотень нема чого віднімати, тому це число записуємо на місці сотень різниці.
Отримали відповідь: 4 сотні 6 десятків і 8 одиниць, або 468.
2. Первинне закріплення
Завдання 406
Учні докладно пояснюють розв’язання. Учитель виправляє й уточнює їх коментарі.
– 1998 – 2000 – 10008 – 100000
8 2 125 37
1990 1998 9883 99963
Завдання 407 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою)
+ 307857 – 392265 – 67082 + 57526
84408 307857 9556 9556
392265 84408 57526 67082
3. Фізкультхвилинка
4. Робота над задачею
Завдання 408
— Ознайомтеся з умовою задачі. Запишіть коротку умову. Порівняйте текст і короткий запис задачі. Складіть план розв’язання задачі.
4603 авт. II — ?
I — ? 2978 авт.
III — ? 3093 авт.
Учні з високим і достатнім рівнем знань можуть розв’язувати задачу самостійно. (Доцільно звернути їх увагу на те, що відповідь можна отримати різними способами.)
1) 4603 – 2978 = 1625 (авт.) — III місяць
– 4603
2978
1625
2) 4603 – 3093 = 1510 (авт.) — II місяць
– 4603
3093
1510
3) 3093 – 1625 = 1468 (авт.) — I місяць
– 3093
1625
1468
або:
2978 – 1510 = 1468 (авт.) — I місяць
– 2978
1510
1468
Відповідь: за перший місяць завод випустив 1468 автомобілів, за другий 1510 автомобілів, за третій — 1625 автомобілів.
— Перевірте розв’язання задачі.
1468 + 1510 + 1625 = 4603 (авт.)
+ 1468
1510
1625
4603
5. Завдання для допитливих. «Банк математичних цікавинок»
Завдання 409
(250 – 10) : 3 = 80 (м)
80 + 10 = 90 (м)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 410; 411 (с. 67).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого вчилися на уроці?
— Хто з вас був найактивнішим?
— Яке завдання сподобалося?
Немає коментарів:
Дописати коментар