субота, 17 жовтня 2015 р.

Математика 4 клас АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ. УТВОРЕННЯ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧЕТВЕРТОГО ПРОПОРЦІЙНОГО

АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ. УТВОРЕННЯ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧЕТВЕРТОГО ПРОПОРЦІЙНОГО 
Мета: проаналізувати результати контрольної роботи, виявити типові помилки, організувати роботу над помилками; систематизувати знання учнів про основні одиниці вимірювання довжини; формувати обчислювальні й графічні навички, вміння розв’язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета. 
ХІД УРОКУ 
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 
1. Аналіз контрольної роботи 
2. Усні обчислення 
- Збільшити число 350 в 3 рази. (1050) 
- Збільшити число 350 на 3. (353) 
- Збільшити число 520 в 2 рази. (1040) 
- Зменшити число 520 на 20. (500) 
- Перший доданок 630, другий 290. Знайти суму. (920) 
- Зменшуване 840, від’ємник 360. Знайти різницю. (480) 
- Ділене 5300, дільник 100. Знайти частку. (53) 
- Перший множник 17, другий 4. Знайти добуток. (68) 
- Назвіть число, яке містить усього 17 836 десятків і 5 одиниць. (178 365) 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЦІЛЕЙ УРОКУ 
— Сьогодні ми повторимо одиниці вимірювання довжини, їх утворення. 
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
— Які одиниці довжини вам відомі? Назвіть їх. 
Завдання 315 (1; 2) 
— Прочитайте і запам’ятайте. 
— Одиниці вимірювання довжини з’явилися в процесі трудової діяльності людини. У давнину люди могли вимірювати і порівнювати довжини, не користуючись жодними предметами. Мірками довжини були частини тіла людини (пряма сажень — відстань між кінцями середніх пальців витягнутих горизонтально рук людини, лікоть — відстань від кінця середнього пальця до згину руки, чверть — найбільша відстань між кінцями розчепірених указівного і великого пальців і т. ін.). Різні народи мали свої одиниці вимірювання довжини. Але у зв’язку з розвитком торгівлі різні одиниці гальмували торговельні відносини між країнами, і природно виникла необхідність у якійсь спільній одиниці. 
У 1792 році комісія Паризької академії наук запропонувала взяти за основу розміри Земної кулі. Нову одиницю довжини вона визначила як 1 / 10 000 000 — частина меридіана від полюса до екватора — та назвала її метр (від грецького слова metro — «міра»). На основі вимірювання довжини меридіана фран- цузькими вченими Т. Мешеном і Ж. Д’Аламбером була виготовлена лінійка з платини — архівний метр. Число 10 було взято за основу підрозділу метра. Ось чому метрична система заходів пов’язана з десятковою системою числення. 
У 1889 році було виготовлено кілька зразків, які затвердили як еталон — найточнішу міру метра. Один із них став міжнародним еталоном і зберігається в Міжнародному бюро мір і ваги у містечку Севрі поблизу Парижа. Решта перейшли у власність інших країн. Один з еталонів зберігається в Петербурзі (Росія), у спеціально обладнаному приміщенні. 
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 
1. Перетворення одиниць вимірювання довжини 
Завдання 315 (3) 
1 м : 1 см = 100 см : 1 см (у 100 разів); 
1 м : 1 дм = 10 дм : 1 дм (у 10 разів); 
1 м : 1 мм = 1000 мм : 1 мм (у 1000 разів). 
Завдання 316 (колективна робота) 
67 250 м = 67 км 250 м 3008 м = 3 км 8 м 
5080 м = 5 км 80 м 15 788 м = 15 км 788 м 
Завдання 317 (з коментуванням) 
Завдання 318 (самостійна робота з наступною взаємоперевіркою) 
Троє учнів працюють біля дошки. 
20 м 8 дм = 2080 см              20 м 8 дм = 208 дм            20 м 8 дм = 20 800 мм 
2. Фізкультхвилинка 
3. Робота над задачею (завдання 319) 
Учні вивчають задачу за підручником, складають короткий запис умови. 
3 кг — 2 кг 
12 кг — ? 
Колективно складають план розв’язання задачі. 
1) У скільки разів 12 кг більше, ніж 3 кг? 
2) Скільки кілограмів смажених кавових зерен вийде з 12 кг сирих? 
1) 12 : 3 = 4 (рази); 
2) 2 • 4 = 8 (кг); 
2 • (12 : 3) = 8 (кг) 
4. Самостійна робота з наступною взаємоперевіркою 
— Знайдіть значення виразів (завдання 320). 
5. Колективна робота над задачами 
Завдання 321 
— Розв’яжіть задачу усно. 
100 • 13 = 1300 км — протяжність території України із Заходу на Схід; 
100 • 9 = 900 км — з Півночі на Південь. 
Завдання 322 
Умову задачі доцільно зобразити у вигляді креслення (графічно). 
50 + 65 = 115 (км) — більше пролетів другий літак. 
6. Гра «Ланцюжок» 
Завдання 323 
Учні «ланцюжком» читають пропущені числа. 
7. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» 
Завдання 324 
1 м = 100 см 
1000 : 8 = 125 (см) 
700 : 5 = 140 (см) 
Відповідь: частини семиметрової колоди довші. 
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Завдання 325; 326 (с. 52–53). 
VII. ПІДСУМОК УРОКУ 
— Що нового дізналися сьогодні на уроці? 
— Що позначають цими літерами: м, дм, см, мм, км? 
— Назвіть загальне поняття для цих величин. (Міри довжини) 

Немає коментарів:

Дописати коментар