ПЕРЕВІР СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ
Мета: перевірити знання учнів про Всесвіт; розвивати вміння порівнювати і робити висновки; виховувати охайність під час виконання письмової роботи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 26)
2. Гра «Упізнай планету за описом»
- Мене називають «блакитною планетою», оскільки на мені багато води і я маю повітряну оболонку — атмосферу, яка надає мені блакитного відтінку. У мене є природний супутник — Місяць. Я маю одну унікальну особливість — на мені існує життя. (Земля)
- Мене називають червоною планетою із-за кольору моїх пустель. (Марс)
- Я ношу ім’я римського бога морів. Я мерехчу блакитнуватим кольором, що нагадує блиск води. (Нептун)
- Я — найгарячіша планета у Всесвіті. Температура моєї поверхні може досягати до +500 °С. Названа жіночим ім’ям. У Древньому Римі була богинею любові. (Венера)
- Я — найближча до Сонця планета. Я дістала свою назву на честь римського вісника богів, бога торгівлі. Я обертаюся дуже швидко навколо Сонця — за 88 днів. (Меркурій)
- Я — дуже старий, тому лежу на боці і дуже мерзну. (Уран)
3. Фізкультхвилинка
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
— Сьогодні на уроці ви перевірите, що знаєте про Всесвіт.
IV. ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ
1 варіант
I рівень
Дайте правильну відповідь.
1. Сонце — це:
а) планета;
б) зоря;
в) супутник.
2. Планети — це небесні тіла, які світяться:
а) власним світлом;
б) світлом, відбитим від Сонця;
в) світлом, відбитим від Землі.
3. До Сонячної системи входять:
а) 8 планет;
б) 10 планет;
в) 3 планети.
4. У кожної планети є:
а) однакова кількість супутників;
б) різна кількість супутників.
5. Що таке Всесвіт?
а) Зірки, планети, які ми бачимо на небі;
б) неосяжний простір із зірками, планетами й іншими небесними тілами;
в) усі планети, що обертаються навколо Сонця.
6. Яка планета має плоске кільце, що світиться?
а) Сатурн;
б) Венера;
в) Нептун.
7. Екватор поділяє земну поверхню:
а) на південну і північну півкулі;
б) на західну і східну півкулі.
8. Проміжок часу, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця, називається:
а) місяцем;
б) добою;
в) роком.
ІІ рівень
9. Позначте на схемі:
1. Південний полюс.
2. Північний полюс.
3. Екватор.
10. Покажіть стрілками, які слова другого стовпчика відповідають кожному слову першого стовпчика.
Планета Місяць
Супутник Марс
Зоря Сонце
11. Допишіть речення.
Обертання Землі навколо ____ призводить до ____.
(зміни пір року, своєї осі, зміни дня і ночі)
____ — це скупчення ____, що тягнеться світлою смугою з півдня на північ.
(Зоряний шлях, Чумацький шлях, комет, зірок).
Шлях, яким ____ рухається навколо Сонця, називається ____.
(Орбітою, Земля, Місяць, екватором, земною віссю)
ІІІ рівень
12. Підкресліть «зайве».
Юпітер, Сатурн, глобус, Земля.
Стрілець, Місяць, Малий Віз, Риби.
Юрій Гагарін, Леонід Каденюк, Андрій Шевченко.
13. Поміркуйте. Запишіть своє міркування.
Поміркуйте, чи обертаються навколо осі Південний і Північний полюси. Чим це можна пояснити?
2 варіант
І рівень
Дайте правильну відповідь.
1. Сонце — це:
а) найбільша з усіх зірок;
б) найменша з усіх зірок;
в) зоря середньої величини.
2. Земля — це:
а) планета;
б) зірка;
в) супутник.
3. Земля навколо своєї осі:
а) обертається;
б) не обертається.
4. Сонячна система — це:
а) Сонце і космічні тіла;
б) 8 планет.
5. Наша планета знаходиться на:
а) 2-му місці від Сонця;
б) 3-му місці від Сонця.
6. Яке небесне тіло не є планетою?
а) Земля;
б) Місяць;
в) Венера.
7. Що таке Сонце?
а) Зоря;
б) планета;
в) сузір’я.
8. Рух Землі навколо Сонця спричиняє:
а) зміну пір року;
б) зміну дня і ночі.
ІІ рівень
9. Розфарбуйте синім кольором північну півкулю, зеленим — південну.
10. Покажіть стрілками, які слова другого стовпчика відповідають кожному слову першого стовпчика.
Планета Місяць
Супутник Земля
Зоря Сонце
11. Допишіть речення.
Уявна лінія, що проходить через ____ Землі та Північний і Південний полюси, називається ____.
(Орбітою, центр, екватором, земною віссю)
____ — найдальша ____ від Сонця.
(Меркурій, Нептун, планета, зірка, Земля).
Доба — це ____ години. За цей час Земля робить ____.
(12, 24, повний оберт навколо Сонця, повний оберт навколо своєї осі)
ІІІ рівень
12. Упізнайте планету за описом.
Я — друга планета від Сонця, маю ім’я богині краси, виглядаю, як дуже яскрава зірка, і ще мене називають «уранішньою зіркою». (Венера)
13. Де на Землі бувають найдовший день і найдовша ніч? (На Південному і Північному полюсах)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Вікторина
- За уявленням цього народу Земля є плоскою і спирається на спини слонів, що стоять на черепасі. (Древні індійці)
- Цей старогрецький учений першим висловив ідею про кулястість Землі. (Піфагор)
- Старогрецький учений, який уважав, що центр Усесвіту — не Земля, а Сонце. (Аристарх Самос)
- Свої погляди про устрій світу цей старогрецький учений виклав у 13 томах праці «Велика математична побудова астрономії». (Клавдій Птолемей)
- Як називається наука про зірки та інші небесні тіла? (Астрономія)
- Як називається найближча до Землі зоря? (Сонце)
- Чому зірки мають різне забарвлення? (Зірки мають різну температуру.)
- Якою величиною вимірюють відстань в астрономії? (Світловий рік)
- Що таке галактика? (Галактика — це гігантське скупчення зірок.)
- Яку зірку називають дороговказною? (Полярну зірку)
- Де сьогодні день дорівнює ночі? (Сьогодні і завжди — на екваторі.)
— Наука постійно розвивається. Люди багато що дізналися про величезний Усесвіт, у якому ми живемо, навчилися запускати штучні супутники Землі і літати в космос. Направили космічні ракети на Місяць та інші планети, побудували обсерваторії, оснащені сучасною технікою — все це для того, щоб розгадати таємниці Всесвіту. Але ще багато чого належить зрозуміти й упізнати, можливо, робити це доведеться вам.
Немає коментарів:
Дописати коментар