понеділок, 19 жовтня 2015 р.

Математика 4 клас ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ІМЕНОВАНИХ ЧИСЕЛ, ВИРАЖЕНИХ В ОДИНИЦЯХ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ

ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ІМЕНОВАНИХ ЧИСЕЛ, ВИРАЖЕНИХ В ОДИНИЦЯХ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ 
Мета: ознайомити учнів з прийомами письмового додавання і віднімання іменованих чисел, виражених в одиницях вимірювання довжини і маси; закріплювати вміння розв’язувати задачі; розвивати уважність; виховувати інтерес до предмета. 
ХІД УРОКУ 
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання 
2. Усні обчислення. Кругові приклади 
65 + 20 : 4 (10 + 90) + 100 
(30 : 3 + 40) – 40 70 • 2 – 12 • 5 
(80 – 30) – 20 200 : 10 + 45 
3. Математичний диктант. Гра «Так чи ні?» 
- Число 280 більше 14 в 2 рази. 
- У числі 826 – 8 одиниць III розряду. 
- 7 кг — це 700 м. 
- У числі 7258 всього 7 тисяч. 
- Добуток чисел 25 і 4 дорівнює 1000. 
- Частка чисел 320 і 8 більше, ніж частка чисел 320 і 80. 
- Периметр рівностороннього трикутника зі стороною 17 см дорівнює 51 см. 

Відповіді: ні; так; ні; так; ні; так; так. 
4. Аналіз самостійної роботи 
Учитель аналізує роботи учнів, виявляючи типові помилки. Колективно виконуються завдання, у яких були допущені помилки. 
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 
1. Повторення таблиць одиниць вимірювання довжини і маси 
Завдання 431 (усно, «ланцюжком») 
1 т – 250 кг = 1000 кг – 250 кг = 750 кг 
1 м – 37 см = 100 см – 37 см = 63 см 
10 т – 2 ц = 100 ц – 2 ц = 98 ц = 9 т 8 ц 
10 дм – 4 см = 100 см – 4 см = 96 см = 9 дм 6 см 
2 кг – 300 г = 2000 г – 300 г = 1700 г = 1 кг 700 г 
2 м – 30 см = 200 см – 30 см = 170 см = 1 м 70 см 
Пояснення способів віднімання іменованих чисел (на основі завдання 432) 
Віднімання виконується на дошці в клітинку. 
— Зробіть висновок, що числа, які виражають довжину і масу, можна додавати і віднімати двома способами: 
1) додавати так, як вони записані в прикладі; 
2) замінити кожне число меншими одиницями вимірювання довжини або маси і виконати дії. 
2. Закріплення нового матеріалу 
Завдання 432 (2) (з коментуванням) 
7 км 080 м  –       7080 
5 км 185 м               5185 
12 км 265 м                 1895(м) = 1 км 895 м 
Завдання 434 (1) 
Учні пояснюють різні способи додавання іменованих чисел, виражених в одиницях маси. 
Завдання 434 (2) (самостійно з подальшою самоперевіркою з дошки) 
19 кг 450 г + 7 кг 080 г = 26 кг 530 г 
              19450 
     7080 
26530 (г) 
19 кг 450 г – 7 кг 080 г = 12 кг 370 г 
–  19450 
  7080 
12370 (г) 
3. Фізкультхвилинка 
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ. РОБОТА НАД ЗАДАЧАМИ 
Завдання 433 
Учні читають задачу, складають короткий запис, самостійно розв’язують її, записуючи в зошиті. 
10 с — 12 удар. 
1 хв — ? 
1 хв = 60 с 
12 • (60 : 10) = 72 удари нарахує дівчинка за хвилину. 
Завдання 435 
Учні ознайомлюються зі змістом задачі. Під керівництвом учителя складають її короткий запис. Перевіряють короткий запис, порівнюючи з текстом задачі. Аналізують задачу від питання до даних і колективно розв’язують. 
Гусак — 5 кг 720 г 
Курка — ?, на 3 кг 345 г менше 
Індик — ?, на 4 кг 390 г більше 
1) 5 кг 720 г – 3 кг 345 г = 2 кг 375 г — маси курки; 
- 5720 
        3345 
       2375 (г)
2) 5 кг 720 г + 2 кг 375 г = 8 кг 095 г — маса гусака і курки; 
+5720 
   2375 
8095 (г)
3) 8 кг 095 г + 4 кг 390 г = 12 кг 485 г — маса індика; 
+ 8095 
   4390 
   12485 (г)
4) 8 кг 95 г + 12 кг 485 г = 20 кг 580 г — загальна маса гусака, курки і індика. 
8095 
12485 
20580 (г) 
Завдання 436 
Учні розв’язують задачу самостійно з подальшою самоперевіркою. Один учень працює біля дошки. 
50 пакетів — 1 ц 50 кг 
100 пакетів — ? 
І спосіб 
1) 150 кг : 50 = 3 (кг) — маса одного пакета; 
2) 3 • 100 = 300 (кг) — маса 100 пакетів. 
100 • (150 : 50) = 300 (кг) = 3 ц 
II спосіб 
1) 100 : 50 = 2 (рази); 
2) 150 • 2 = 300 (кг) = 3 ц — маса 100 пакетів. 
150 • (100 : 50) = 300 (кг) = 3 ц 
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Завдання 437; 438 (с. 70). 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ 
— Як можна додавати і віднімати числа, які виражають одиниці довжини і маси? 
— Як ви вважаєте, які знання необхідно вдосконалити, щоб успішно впоратися з контрольною роботою за темою? 

Немає коментарів:

Дописати коментар