ЧИТАННЯ І ЗАПИС ЧОТИРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЙОГО ЧАСТИНАМИ І ЧАСТИНИ ВІД ЧИСЛА
Мета: ознайомити учнів з правилом запису будь-якого чотирицифрового числа; закріплювати вміння читати чотирицифрові числа; повторити правило знаходження частини числа і числа за його частиною; вдосконалювати навички усних і письмових обчислень, розв’язування задач двома способами; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Завдання 183
— Прочитайте числа, в записі яких більше цифр, ніж доданків. Одиниці якого розряду відсутні в цих числах? (8037 — сотні, 9009 — сотні, десятки; 9900 — десятки, одиниці)
Завдання 184
— Прочитайте вираз, за допомогою якого розв’язали задачу.
(60 + 24) : k, якщо k = 12, то (60 + 24) : 12 = 7 (м)
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Усні обчислення
— Полічіть тисячами від 1000 до 10 000 і навпаки.
Робота в групах. «Хто швидше обчислить математичний ланцюжок?»
0 : (675 – 324) + (18 : 1 – 15) • 1 – 1 • 0 = ?
(918 – 539) • 0 + (20 : 1 – 14) • 1 – 1 • 0 = ?
0 • (538 – 296) + (14 : 1 – 6) • 1 – 7 • 0 = ?
2. Математичний диктант
- Записати число, що складається з 85 десятків.
- Скільки сантиметрів у 4 м 2 см?
- Яке число стоїть між 998 і 1000?
- Скільки метрів у 900 см?
- Скільки всього копійок в 1 грн 4 к.?
- Суму чисел 44 і 56 помножити на різницю чисел 44 і 39.
- Різницю чисел 500 і 200 зменшити на 30.
- Суму чисел 25 і 75 зменшити в 4 рази.
- Добуток чисел 17 і 5 збільшити на 15.
3. Робота в групах
— Які знаки дій можна поставити замість О і які цифри — замість__, щоб отримати правильні рівності?
Кожна група отримує завдання. Перемагає група, яка правильно і швидко виконає завдання.
87 О 2__ = 5__ ___2 : 4О 77 =__ ___ ___
18О 3 • 9 = ___ 4 (96О 48) : 8 = __ __ __
__ 3О 5 – 73 = 14__ 300 – (80 О3) О 6 = 2 __ 0
Відповіді:
87 – 29 = 58 12 : 4 • 77 = 231
18 : 3 • 9 = 54 (96 + 48) : 8 = 18
43 • 5 – 73 = 142 300 – (80 • 3) : 6 = 260
IV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за підручником
Завдання 185
Учні називають пари чисел. Аналізують, що у них спільного і чим вони відрізняються.
Ознайомлення з правилом запису чотирицифрових чисел
— Прочитайте числа 7568; 4827:
7568 — це 7 тис. 568 (сім тисяч п’ятсот шістдесят вісім);
4827 — це 4 тис. 827 (чотири тисячі вісімсот двадцять сім).
— На основі складання різних форм представлення числа отримуємо правило запису будь-якого чотирицифрового числа: спочатку записують одиниці розряду тисяч, потім — сотень, десятків, одиниць.
Завдання 186 (з коментуванням)
2. Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Знаходження частини числа і числа за його частиною
Практична робота (завдання 187)
Діти виконують завдання в парах, попередньо повторивши, як знайти частину числа і число за його частиною.
Завдання 188
— Щоб знайти частину числа, потрібно великі грошові одиниці перетворити на менші.
2 грн : 4 = 200 к. : 4 = 50 к. 520 к. = 5 грн 20 к.
3 грн 20 к. : 4 = 320 к. : 4 = 80 к. 7050 к. = 70 грн 50 к.
10 грн : 4 = 1000 к. : 4 = 250 к. 40 009 к. = 400 грн 9 к.
80 080 к. = 800 грн 80 к.
2. Робота над задачами
Завдання 189
Після роботи над текстом задачі учні аналізують її.
— Які колоди були на складі?
— Що зробили з сосновими колодами?
— Як знайти кількість розпиляних соснових колод?
Учні розв’язують задачу самостійно з подальшою взаємоперевіркою.
Розв’язання
1) 48 + 56 = 104 (к.) — було на складі;
2) 56 : 4 = 14 (к.) — соснових розпиляли;
3) 104 – 14 = 90 (к.) — залишилося на складі;
4) 90 – 14 = 76 (к.)
— Поясніть розв’язання задачі виразом.
48 + 56 – 56 : 4 – 56 : 4 = 76 (к.) — менше розпиляли, ніж залишилося.
Завдання 190
Діти розв’язують задачу самостійно з подальшою перевіркою, під час якої з’ясовують, яким способом вони розв’язували задачу. Коментують обидва способи розв’язання.
І спосіб
1) 4 + 3 = 7 (кг) — фарби витратили для ремонту одного класу;
2) 7 • 12 = 84 (кг) — фарби потрібно для ремонту 12 класів;
(4 + 3) • 12 = 84 (кг)
II спосіб
1) 4 • 12 = 48 (кг) — білої фарби знадобиться;
2) 3 • 12 = 36 (кг) — коричневої фарби потрібно;
3) 48 + 36 = 84 (кг) — фарби потрібно для ремонту 12 класів;
4 • 12 + 3 • 12 = 84 (кг)
3. Самостійна робота (завдання 191)
Учні виконують завдання в зошитах, один учень працює біля дошки. Перевіряють правильність виконання завдань.
9999; 1000;
69997; 6998; 69999; 7000; 70001.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 192; 193 (с. 31).
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці?
— Чого вчилися?
— Хто був найактивнішим на уроці?
Немає коментарів:
Дописати коментар