субота, 17 жовтня 2015 р.

Математика 4 клас ЧИТАННЯ І ЗАПИС ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 20 000. ПИСЬМОВЕ ВІДНІМАННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ НА ДВІ ТА ТРИ ДІЇ

ЧИТАННЯ І ЗАПИС ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 20 000. ПИСЬМОВЕ ВІДНІМАННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ НА ДВІ ТА ТРИ ДІЇ 
Мета: формувати в учнів уміння читати і записувати п’ятицифрові числа в межах 20 000; повторити прийоми письмового віднімання трицифрових чисел; удосконалювати вміння розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета. 
ХІД УРОКУ 
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ И ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання 
2. Усна лічба 
- Скільки всього тисяч, сотень, десятків в числах: 238 856; 71 493? 
- Полічіть від 2999 до 3007; від 12 993 до 13 005. 
- Назвіть «сусідів» чисел: 

1999 (1998, 2000); 13 900 (13 899, 13 901); 2660 (2659, 2661) 
3. Математичний диктант 
— Запишіть тільки відповіді. 
- Сума чисел 127 и 223. 
- Різниця чисел 1000 и 250. 
- У скільки разів 87 кг більше 29 кг? 
- Різницю чисел 560 и 430 збільшити в 6 разів. 
- Знайти половину 900. 
- Знайти сьому частину суми чисел 250 и 240. 
- Сторона квадрата 19 см. Чому дорівнює периметр квадрата? 
- Суму чисел 44 и 56 помножити на різницю чисел 44 и 39. 
- Довжина тіла ведмедя 2 м, він коротший за кита у 18 разів. Яка довжина тіла кита? 

Відповіді: 350; 750; 3; 780; 450; 70; 76; 500; 36 м. 
4. Робота в групах. Позмагаймось! 
— Знайдіть значення виразів — і ви дізнаєтеся назву одного з найбільш відомих заповідників України (Асканія Нова). 
О  4 + 96 : 2  Н             3 • 26 – 18 
В  111 + 36 : 4             А  880 : 44 • 9 
І  200 : 4 – 25             Я  80 : 16 • 9 
К  40 • 80 : 100             С  200 • 7 : 10 
180  140  32  180  60  25  45  60  52  120  180 
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 
1. Робота за підручником 
Завдання 217 (1) (фронтально) 
Завдання 217 (2) (запис чисел з коментуванням) 
Завдання 218 
Учні пояснюють, як можна отримати число 20 000. 
Лічба десятками тисяч до 100 000 та у зворотньому порядку (завдання 219) 
2. Фізкультхвилинка 
Працювати перестали 
І тепер всі дружно встали. 
Будемо відпочивати, 
Нумо, вправу починати! 
Руки вгору, руки вниз 
І легесенько пригнись. 
Покрутились, повертілись, 
На хвилинку зупинились. 
Пострибали, пострибали, 
Раз — присіли, другий — встали. 
Всі за парти посідали. 
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 
1. Письмове віднімання трицифрових чисел 
Учні повторюють алгоритм письмового віднімання. 
— При відніманні трицифрових чисел одиниці записують під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями. Віднімати починають з одиниць. Від однієї одиниці не можна відняти дві одиниці. Тому беремо один десяток із семи десятків. Над цифрою сім ставимо крапку. Один десяток замінимо десятьма одиницями та ще 1 одиниця, буде 11. Від 11 відняти 2 буде 9. Записуємо під одиницями. Від 6 десятків відняти 2 десятки, буде 4 десятки. Записуємо під десятками. Від 6 сотень відняти 3 сотні, буде 3 сотні. Записуємо під сотнями. Відповідь: 349. 
–  671 
322 
        349 

2. Розв’язування прикладів з коментуванням 
Завдання 220 (1) 
–  501  –  874  –  381  –  757 
252  593  280  58 
        249          281          101     699 
3. Самостійна робота 
Діти самостійно розв’язують приклади з подальшою взаємоперевіркою в парах. 
–  480  –  544  –  831  –  505 
283  155  214  125 
         197   389    617          380 
На дошці записані відповіді. 
— Знайдіть «зайве» число: 380; 617; 489; 197; 389. 
4. Робота над задачами 
Завдання 221 
Учні складають задачу за малюнком та розв’язують її. 
Кіт повертався додому від озера до лісу та дорогою зустрів жабеня, яке поверталося на озеро з лісу. До місця зустрічі кіт пройшов 409 м, а жабеня прострибало на 68 м менше. Яка відстань від лісу до озера? 
1) 409 – 68 = 341 (м) — прострибало жабеня; 
2) 409 + 341 = 750 (м) — відстань від лісу до озера. 
409 + (409 – 68) = 750 (м) 
Завдання 222 
І — 1/4 
ІІ — ?, на 120 кг > 800 кг 
ІІІ — решта 
Розв’язання задачі записується на дошці і в зошитах окремими діями. 
1) 800 : 4 • 1 = 200 (кг) — першого дня; 
2) 200 + 120 = 320 (кг) — другого дня; 
3) 200 + 320 = 520 (кг) — першого і другого дня; 
4) 800 – 520 = 280 (кг) 
5. Геометричний матеріал 
Завдання 223 
— Скільки трикутників зображено на малюнку? 
— Які сторони трикутника ABC перетинає відрізок КМ? 
— Виміряйте сторони трикутника ABC та знайдіть його периметр. 
AB = 32 мм; ВС = 32 мм; АС = 30 мм 
РΔ АВС = 32 + 32 + 30 = 94 мм = 9 см 4 мм 
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Завдання 224; 225 (с. 36). 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ 
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці? 
— Що було цікавого на уроці? 
— Який вид роботи видався складним для вас? 
— Якими будуть ваші побажання на наступний урок? 

Немає коментарів:

Дописати коментар