ЗНАХОДЖЕННЯ ЧАСТИНИ ЧИСЛА. ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЗНАЧЕННЯМ ЙОГО ДРОБУ
Мета: повторити правило знаходження частини числа; закріпити вміння розв’язувати задачі на знаходження частини числа за значенням його дробу; вчити виконувати письмове ділення; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення. Гра «День — ніч»
55 : 11 60 – 46 68 : 17 29 + 23
• 18 • 5 • 15 : 13
: 15 : 35 : 12 • 17
• 12 • 50 + 75 + 32
72 100 80 100
3. Математичний диктант
- Запиши числа: 399; 601; 800; 289.
- Збільш кожне на одиницю.
- Збільш знову отримані числа на 10.
- Збільш знову отримані числа на 100.
- Запиши найменше трицифрове число.
- Запиши число попереднє числу 400.
- Запиши число наступне до числа 899.
- Запиши число 892 у вигляді суми розрядних доданків.
Відповіді: 399; 601; 800; 289. 400; 602; 801; 290. 410; 612; 811; 300. 510; 712; 911; 400; 100; 399; 900; 892 = 800 + 90 + 2.
ІІІ. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальна робота. Знаходження частини числа (завдання 62)
— Яка довжина відрізка АВ? (10 см 8 мм)
— Яку частину становить відрізок АК? (1/3 відрізка АВ)
— Як знайти третю частину від числа 10 см 8 мм? (Потрібно 108 мм розділити на 3.)
— Яка довжина відрізка АК? (108 : 3 = 36 мм = 3 см 6 мм)
2. Робота над задачами
Завдання 63 (колективно з коментуванням кожної дії)
1) 480 : 3 = 160 (кг) — збільшилася маса бичка;
2) 480 + 160 = 640 (кг) — стала маса бичка.
Завдання 65
Після детального аналізу та запису короткої умови учні самостійно розв’язують задачу з подальшою взаємоперевіркою. Один учень працює за дошкою.
І день — 126 чол. ?, 16 — учні 4 кл.
II день — ?, 3 рази більше
1) 126 • 3 = 378 (ос.) — відвідало виставку в другий день;
2) 126 + 378 = 504 (ос.) — всього відвідувачів;
3) 504 : 6 = 84 (ос.) — четверокласників відвідало виставку.
3. Фізкультхвилинка
4. Ділення на одноцифрове число (завдання 64)
Робота в парах. Розв’язування прикладів на ділення зі взаємоперевіркою
175 : 5 = 35 875 : 5 = 175 468 : 9 = 52
184 : 8 = 23 336 : 6 = 56
5. Робота над задачею (завдання 66)
Взаємоперевірка — в парах.
1) 52 : 2 = 26 (км) — на годину проходив теплохід по озеру;
2) 124 : 4 = 31 (км) — на годину проходив теплохід по річці.
— Змініть питання таким чином, щоб задача розв’язувалася у три дії.
— На скільки більше кілометрів на годину проходив теплохід річкою, ніж по озеру?
— Чому по річці теплохід проходив більшу відстань, ніж по озеру? (Допомагала течія.)
6. Повторення назв результатів арифметичних дій. Розв’язування рівнянь (завдання 68)
На дошці — таблиця.
Результат + сума
– різниця
• добуток
: частка
Учні повторюють назви результатів дій. Усно розв’язують рівняння, пояснюючи вибір дії.
х + 2 = 140 х • 2 = 140
х = 140 – 2 х = 140 : 2
х = 138 х = 70
Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок. Щоб знайти невідомий множник, потрібно добуток розділити на відомий множник.
х : 4 = 140 640 : х = 40
х = 140 • 4 х = 640 : 40
х = 560 х = 16
Щоб знайти невідоме ділене, потрібно частку помножити на дільник. Щоб знайти невідомий дільник, потрібно ділене розділити на частку.
7. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок»
Завдання 67
1) 12 : 3 = 4 (фломастери) — в Олі;
2) 4 + 12 = 16 (фломастерів) — у Толі.
Гра «Кмітливчики»
- До кошика з грушами поклали 10 яблук. Потім узяли половину всіх фруктів. Після цього в кошику залишилося 17 фруктів. Скільки груш лежало в кошику?
1) 17 • 2 = 34 (фрукти) — лежало в кошику спочатку;
2) 34 – 10 = 24 (груші) — лежало в кошику.
- У потязі 11 вагонів. Якщо рахувати з голови потяга, вагон має восьмий номер. Яким буде номер цього вагона, якщо рахувати з хвоста? (Четвертий)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 69; 70 (с. 13).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Чого вчилися?
— Що особливо сподобалося?
Немає коментарів:
Дописати коментар