неділя, 2 грудня 2012 р.

Урок 234 (письмо) Тема. Буква ю


Урок 234 (письмо)
Тема. Буква ю
Мета: закріпити знання учнів про букву ю, її звукове значення, удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, каліграфічно писати слова; розвивати фонематичний слух; поповнювати активний словниковий запас учнів; формувати навички читання слів та речень; розвивати увагу, логічне мислення, мовлення учнів; виховувати охайність при письмі, почуття дружби й товариськості, бажання працювати, досягати успіху.
Обладнання: предметні малюнки; малюнок віслюка; загадки-добавлянки; малюнки до пальчикової гімнастики; підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Шліть один одному свої привіти.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок.
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 1-м класі
Діти — просто молодці!
II. Актуалізація опорних знань учнів
Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма
— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)
1 Каліграфічна хвилинка
— Пригадайте, з яких елементів складається буква ю? Напи­шіть цю букву у повітрі. (Робота у зошиті.)
Письмо букви ю та її з’єднань з іншими літерами.
2 Робота за підручником (с. 29)
Спостереження за вимовою звуків, які позначає буква Ю у словах Юля, малюнок.
3 Загадка
Всім обід готує мама:
Ось бере вона петрушку,
Інші додає приправи,—
Будем їсти смачну… (юшку).
4 Звуко-буквений аналіз слова-відгадки
Юш|ка — [йушка] — 2 скл., 4 б., 5 зв. (Буква ю позначає два звуки.)
— Назвіть послідовно звуки у слові юшка. Який голосний чуєте у першому складі? Який приголосний ви чуєте перед звуком [у]? Вимовте злито звуки [йу]. Згадайте, якою буквою позначаються ці звуки на письмі?
5 Навчальна гра «Упіймай букву»
— Якщо почуєте звук, що позначається буквою ю, плескайте у долоні.
Слон сьогодні ювіляр,
Юрба тварин у зборі.
Юннати юшку подають
І грають на гармоні.
Всі в сторіччя «юнака»
Заплясали гопака.
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні в гості до нас завітав Віслючок. Він приніс нам бага­то цікавих завдань, під час виконання яких ми закріпимо знання про букву ю.
IV. Повторення вивченого матеріалу
1 Робота за підручником (с. 29)
Завдання 1. З вірша «Танок сорок» випишіть підкреслені слова. Назвіть букви, які у цих словах позначають два звуки. Назвіть зву­ки одного зі слів (за вибором).
Сосною весною
пригадайте, коли буква ю позначає два звуки?
Якщо буква ю стоїть на початку слова та після голосного, то вона позначає два звуки [йу]; якщо після приголосного — один звук [у] та м’якість попереднього приголосного.
— Віслючок пропонує відпочити і зробити фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
Хто ж там, хто вже так втомився
І наліво похилився?
Треба дружно всім вставати,
Фізкультпаузу почати.
Буратіно потягнувся,
Раз нагнувся, два нагнувся.
Руки в сторони розвів —
Мабуть, ключик загубив.
А щоб ключик відшукати,
Треба нам навшпиньки стати.
Покрутитись, повертітись,
На хвилинку зупинитись.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий встали.
Всі за парти посідали,
Вчитись знову ми почали.
2 Продовження роботи за підручником (с. 29)
Завдання 2. Допишіть слова.
Коник грає — коники гра…
Сорока танцює — сороки танцю…
3 Вибіркове списування
— Прочитайте. Знайдіть і випишіть слова, у яких є буква ю, що позначає два звуки.
Юрба веселих юнаків
Піймала вудкою в’юнів.
Взяли петрушку з рюкзаків —
Зварили юшку із в’юнів.
Сюркоче коник: — Юнаки,
Ія скуштую залюбки.
4 Навчальна гра «Аукціон»
Варіант 1
називають слова — назви предметів. (Ключ, каюта, юшка…)
Варіант 2
називають слова — назви дій. (Танцюю, співаю, дивлюся…)
V. Узагальнення вивченого матеріалу
1 Продовження роботи за підручником (с. 29)
Завдання 3. Спишіть текст. Назвіть звуки у виділеному слові.
Коник — комаха, що живе у траві. Він зеленого кольору. А за те, що високо стрибає, його називають стрибунцем. Рухами ніжок коник видає звуки — сюрчить.
2 Навчальна гра «Знайди літеру»
— Ой, лишенько! — кричать слова.—
Сховалась літера одна.
Без неї жити ми не можем.
Хто ж відшукати допоможе?
Спл..х ведмедик хоче спати.
Загляда..ть діти в хату,
Гратися надвір зовуть,
Л..лі-л..лі не дають.
«Ти не р..мсай, не кан..ч,
Зачиняй барліг на кл..ч.
Хутко в ліжечко лягай,
Ба..-ба.., засинай».
Фізкультхвилинка. Пальчикова гімнастика
ОКУЛЯРИ
Окуляри для бабусі
Швидко я дістала,
Щоби бачила бабуся
Й казочки читала.
Першим і другим пальцями зробити коло та піднести руки до очей.
ЯГІДКИ
Ягідки червоні
Просяться в долоні.
Кожну ягідку зніму
І в тарілку покладу.
Пальцями правої руки по черзі немов «знімати ягідки з гілки».
3 Продовження роботи за підручником (с. 29)
Завдання 4. Складіть слова із розсипаних складів. Запишіть їх. Усно зробіть звуко-буквений аналіз одного слова (за вибором).

4 Запишіть подані слова у два стовпчики: у перший — слова, у яких буква ю позначає два звуки, у другий — слова, у яких ця буква позначає один звук
Ювіляр, каюта, салют, юшка, граю, верблюд, любисток, Нюся.
Звуко-буквений аналіз слів (за варіантами).
Варіант 1 — слова ювіляр, любисток.
Варіант 2 — слова каюта, верблюд.
5 Загадки-добавлянки від Віслючка
— Діти, Віслючок приготував для вас загадки.
• Під ногами у саду
Стиглу ягідку знайду.
Треба низько нахилиться,
Щоб зірвати... (полуницю).
• Квіти в небі розпустилися
Іна землю покотилися.
Палахкоче там і тут,
Наче золотом,... (салют).
• На небі синьому з’явилася,
Дощем рясним вона пролилася,
А від землі піднялась парою,
Ізнов на небі стане... (хмарою).
VI. Підсумок уроку
— Наш урок добігає кінця. Ви гарно працювали!
— Яку букву повторили сьогодні?
— Коли буква ю позначає два звуки? Придумайте три слова, в яких буква ю позначає два звуки.
— Коли буква ю позначає один звук? Придумайте три слова, в яких буква ю позначає один звук.
— Що можете сказати про приголосні, що стоять перед ю?


Немає коментарів:

Дописати коментар