Урок 237 (читання)
Тема. «Маленькі пуховички»
Мета: удосконалювати вміння працювати з текстом: аналізувати
прочитане, виділяти головне; продовжувати формувати в учнів навички
самоорганізації для виконання навчальних завдань; узагальнити знання дітей про життя
тварин взимку та навесні; розвивати навички виразного читання; учити дітей бути
спостережливими, уважними; виховувати гуманні почуття, любов до природи, вчити
працювати спільно.
Обладнання: малюнки тварин; магнітофон; аудіозапис голосу глухаря.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Артикуляційні вправи
2
Узагальнення знань, засвоєних на минулому уроці
1) «Виправ помилки»
Ясик ішов понад шляхом. От на кущі сидить
хитра сорока. Чого це сорока так дивиться на землю? Що там побачила сорока?
— Що неправильного ви помітили у тексті?
(Постійно вживається слово сорока.)
— Як виправити цей текст? (Знайти слова, що
будуть замінювати це слово: вона, пташка, білобока, непосида, вертихвістка)
2) Робота в парах. Читання тексту «Зустріч»
(за О. Копиленком)за абзацами («Післябукварик», с. 32)
3) Узагальнення та обговорення прочитаного
— Як ви вважаєте, що загрожувало зайченяті?
— Як би ви вчинили на місці Ясика?
— Чому не можна забирати додому знайдених
звіряток чи пташенят?
— Хто ж доглядає за малятами у лісі? (У кожній лісовій родині є звірі-няньки.)
— Як називають таку няньку у ведмежій
сім’ї?
— Хто няньчить малюків у вовчій родині?
— Які ще має обов’язки звір-нянька?
3 Гра «Поєднай речення» («Післябукварик», с. 38)
У борсука
У їжака
|
їжаченята
каченята
борсученята
|
— Які з цих тварин бувають і дикими, і
свійськими? (Качки)
Фізкультхвилинка
Сірі гуси прилетіли,
|
(Рухи руками, як крилами.)
|
На галяві тихо сіли.
Посиділи, посиділи,
|
(Присісти.)
|
Потім встали,
|
(Встати.)
|
Побігали,
|
(Біг на місці.)
|
Пострибали,
|
(Стрибки.)
|
Пір’ячко зронили
І далі полетіли...
|
(Рухи руками, як крилами.)
|
4 Повідомлення теми та мети уроку
—
Сьогодні на уроці ми ще більше дізнаємося про життя диких тварин, будемо
вчитися виразно читати за особами та визначимо, хто ж розбудив лісових
мешканців навесні.
III.
Робота над матеріалом уроку
1 Ознайомлення з оповіданням «Диво» (за А. Давидовим) («Післябукварик», с. 36)
— Яке
ж диво діти побачили коло яру?
2 Словникова робота. «Скарбничка слів та понять» (с. 36)
• Пуховички — так автор називає пухнастих каченят.
• Яр — це глибока довга западина, вимита водою.
• Хутко — швидко.
• Виводок — маленькі пташенята.
3 Вправи для розвитку навичок читання (с. 38)
Додаткові запитання до завдання 1
—
Чому перші два слова написані з великої букви? (Маринка, Євгенко — імена.)
—
Назвіть слова, близькі за значенням. (Дітки, малятка)
—
Зачитайте 2 групи споріднених слів. (Борсук, борсученята. Качка, каченята)
—
Прочитайте 3-й стовпчик слів та визначте, що вони означають. (Скочив,
вискочив, штовхав, заштовхав — що зробив? — дія предмета)
Додаткові запитання до завдання 4
—
Зробіть звуковий аналіз слів троє, звірята, яр. Порахуйте кількість звуків та
букв. Поясніть відмінності, якщо вони є.
4 Читання «ланцюжком» оповідання «Диво» (за А. Давидовим) (с. 36)
5
Вибіркове читання та обговорення прочитаного
— Де
знаходилися борсученята?
—
Прочитайте, що сказано у тексті про борсученят; про борсука.
— Як
автор назвав маленьких каченят? Чому?
— Чому, на вашу думку, оповідання
називається «Диво»?
6 Робота за малюнками
—
Розгляньте малюнки та визначте серед них зайвий. Поясніть свій вибір.
• Ведмідь, білка, борсук, їжак. (Білка не спить узимку.)
• Вовк, лисиця, заєць, ховрашок. (Тільки один ховрашок
лягає спати на зиму.)
—
Назвіть тварин, що взимку лягають спати. (Ведмідь, їжак, ховрашки, ящірки,
змії)
7 Повідомлення учителя
— Багатьом тваринам допомагає пережити
сувору зиму зимова сплячка. Звірі восени багато їдять, накопичуючи жировий
прошарок під шкірою, який використовують узимку. Деякі з них впадають у дуже
глибокий сон. Температура їхнього тіла знижується до 2–4 °С. У їжаків,
наприклад, зникає здатність щось відчувати, і вони не просинаються навіть, якщо
потрапляють у лапи лисиці.
8 Ознайомлення з оповіданням І. Прокопенко «Хто розбудив ліс»
— Хто
ж розбудив ліс навесні?
9
Слухання аудіозапису голосу глухаря
10
Читання тексту частинами. Обговорення
прочитаного
• Від
початку до слів «…аж до весни»
— Які
тварини спали взимку?
— Де
вони спали?
— Як
ви вважаєте, що снилося кожному з них?
• Від
слів «Напровесні…» до слів «… а ви розгомонілися»
—
Чому прокинулися бурундуки?
—
Чому бурчав їжачок?
— Що
проревів ведмідь?
—
Який сон йому наснився перед цим?
• Від
слів «Нас самих…» до слів «…плескіт струмка»
— Що
відповіли борсуки?
— Хто
ж це всіх розбудив?
— На
що була схожа пісня глухаря?
• Від
слів «Глухар…» до слів «…весна в ліс прийшла!»
— Як
глухар пояснив, чому він співає та всіх будить?
11 Підготовка до читання оповідання за особами. Розподілення ролей. Тренування у виразності читання від кожної особи
12
Читання оповідання за особами (автор, борсуки, їжак, ведмідь,
глухар)
IV. Підсумок уроку
— Що
здивувало вас сьогодні на уроці?
— Що нового дізналися?
Немає коментарів:
Дописати коментар