Урок 239 (читання)
Тема. «Кругленькі, мов клубочки»
Мета: удосконалювати навички виразного читання; вчити
передавати голосом емоційний стан дійових осіб твору; узагальнити знання про
букви і та ї; ознайомити з граматичною казкою; розвивати мовлення
учнів, уяву, спостережливість; формувати вміння визначати головне, виробляти
звичку до самостійного контролю результатів своєї праці; виховувати гуманні
почуття, товариські взаємини між учнями.
Обладнання: малюнки їжака та зайця; картки для групової роботи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Активізація опорних знань
1 Розв’язування граматичних прикладів
Задачка – зад + к = ... (качка).
Ін +
дощ – ощ + півник – півн = ... (індик).
Глід
– ід + вухо – в – о + ар = ... (глухар).
—
Яких птахів ми згадували на попередньому уроці? (Качку, глухаря)
2
Повторення вивченого матеріалу
— Як
А. Давидович в своєму творі назвав маленьких каченят? Як ви вважаєте, чому?
— Про
кого ще розповів нам автор в цьому оповіданні?
— Що
він назвав дивом?
—
Спробуйте розповісти про всі дива від свого імені.
—
Вгадайте, чиї ці слова та з якого твору: «Доброго ранку, сусіди! Прокидатися
час, весна в ліс прийшла!»? (Слова глухаря, твір І. Прокопенко «Хто розбудив
ліс»)
—
Кого ж розбудив глухар?
3
Читання за особами оповідання І. Прокопенко «Хто розбудив ліс»
4
Повідомлення «Чому глухаря так називають»
У глухаря не дуже гарний голос. Він схожий на скрип
дерев, шум вітру. І почути його ми можемо тільки навесні, коли глухарі
токують — обирають собі пару для утворення родини. Саме в той час, коли він
співає, то майже нічого не чує, що відбувається навкруги. Його легко може
упіймати будь-який хижак. Він ніби глухий, тому й назвали його глухар.
5 Робота в групах. Гра «Виправ помилки»
— В
один із таких весняних днів до лісу завітав і Незнайко. Послухайте, що він
розповідає:
«Настала
весна, і я вирішив погуляти в лісі. Скрізь суху травичку пробивалися гриби. На
деревах та соснах з’являються молоді листочки. В лісі я побачив їжака, який
швидко стрибав з гілки на гілку, а недалеко ведмідь готувався до зимової
сплячки. Побачивши зайця, лисиця заховалася під дерево. Горобці, ворони та сороки
повернулися з теплих країв, щоб звити гніздо та вивести маленьких пташенят. Я
був змушений повернутися додому, тому що сонце майже не гріло і швидко настала
довга ніч».
Коли
я прочитала, то зрозуміла, що Незнайко дещо наплутав. Спробуйте знайти та
виправити помилки Незнайка.
6
Визначення ряду споріднених слів
—
Спробуйте визначити, чи всі запропоновані слова — «родичі». Поясніть.
Їжак, їжачиха, їжа, їжачок, їжаченя.
— Зробіть звуковий аналіз слова їжаченя.
— Складіть речення про їжачка за схемою:
III.
Повідомлення теми і мети уроку
— На
уроці ми прочитаємо цікаве оповідання В. Сухомлинського «Їжаченя», поговоримо
про мамину любов та ласку, про те, як слід ставитися одне до одного, повторимо
все, що знаємо про букви ї та і.
IV. Робота
над матеріалом уроку
1 Вправи для розвитку навичок читання (с. 42);
• Розвиток швидкості читання, словникова робота (завдання
1);
• робота над порівняннями (завдання 2);
• розвиток інтонаційного забарвлення мовлення (завдання
3).
—
Прочитайте речення ніжно, заспокійливо.
Волоссячко у вас м’якеньке, як льон. Та ви ж пухкенькі,
мов подушечки!
2 Проблемна ситуація
— Як
ви вважаєте, хто і до кого звертався такими словами? (Мама до дітей)
—
Так, справді, з такою ніжністю до дітей зверталася мама. Хто ж були ці діти, ви
дізнаєтеся, коли прослухаєте оповідання В. Сухомлинського.
3 Читання вчителем оповідання «Їжаченя» (за В.
Сухомлинським) (с. 40)
—
Чому мама-їжачиха сказала їжаченятам, що вони зовсім не колючі?
4 Читання оповідання сильними дітьми
5 Обговорення прочитаного
— Як
ви вважаєте, чому їжачки не пішли, а покотилися?
—
Знайдіть у тексті, з чим порівнюються їжаченята.
— Чому плакали їжаченята?
— Як
ви можете оцінити поведінку зайчика?
—
Якими словами мама заспокоїла діточок?
— Що б ви порадили зайчикові?
Фізкультхвилинка
ЇЖАЧОК
Йшов по лісу їжачок,
|
(Ходьба на місці.)
|
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів йому бочок.
|
(Нахили тулуба в сторони.)
|
Раз, два, три, чотири, п’ять!
Зупинився спочивать.
|
(Присісти.)
|
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок,
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
|
(Стрибки.)
|
6 Робота над виразністю читання. Читання
слів зайчика, їжачків та мами з передачею емоційного стану дійової особи
7
Виразне читання твору
8 Гра
«Реконструкція»
— Щоб їжачки не плакали, мама дала їм
цікаве завдання. спробуємо
його виконати? Потрібно прочитати обидва речення і вписати потрібне слово.
Мороз скував ЛЮКАЖІ.
Калюжі...
мороз.
|
Птахи клювали НАРЕЗ.
Клювали...
зерна.
|
Кішка шукає УЖЇ.
Шукає кішка...
|
В ПІЛУД жила білка.
...жила в
дуплі.
|
— Знайдіть в реченнях слово, у якому букв
менше, ніж звуків. Поясніть чому.
9 Повторення відомостей про букви ї та
і
Буква і позначає голосний звук [і]; якщо
він стоїть після приголосного, то пом’якшує його.
Буква ї завжди позначає два звуки [йі].
10 Ознайомлення з поняттям «Граматична
казка»
Граматична казка — це казка, яка пояснює
якісь граматичні правила, явища мови через вигадані події.
11 Читання казки «Водному королівстві» (за Н. Вернигорою)
(с. 43)
12 Відповіді на запитання
— У якому королівстві жили букви І та Ї?
— Хто правив цим королівством?
— Чим були схожі букви І та Ї?
— Що зробив король, щоб їх розрізняли?
13 Гра «Не
помились»
—
Вставте потрібну букву — і чи ї.
По..зд, под..я, ..дальня, ..рис, ..жак, ..н..й, Ки..в,
зв..рята.
V. Підсумок
уроку
—
Чого навчилися на уроці?
— Що
найбільше сподобалося?
— Як розрізнити букви І та Ї?
Немає коментарів:
Дописати коментар