Урок 240 (письмо)
Тема. Буква Ї
Мета: закріпити знання учнів про букву ї, її звукове
значення; вдосконалювати вміння будувати речення за поданими словами, робити
звуко-буквений аналіз слів, ділити слова на склади; розвивати спостережливість,
пам’ять, логічне мислення, увагу, мовлення учнів, самостійність; поповнювати
активний словниковий запас дітей; формувати навички читання слів та речень;
виховувати потребу до знань, почуття дружби й товариськості.
Обладнання: предметні малюнки; малюнок лисеняти; загадки; підручник
«Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. —
К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Уже дзвінок сигнал нам дав,
Іна урок він нас покликав.
А отже, часу не втрачаймо,
Роботу швидше починаймо.
II. Повідомлення теми і завдань уроку
— Дорогі діти! Сьогодні ми здійснимо цікаву
подорож у захоплюючий світ країни, яка має назву Граматика. Але нам потрібен
провідник, а хто це буде — ви зараз дізнаєтесь.
Слухання вірша-загадки.
В лісі є кравець чудовий,
Шиє звірам він обнови.
Для ведмедів — кожушки,
Для лисичок — сорочки,
Для куничок — рукавички,
А для білочок — спіднички.
Зайцю
— валянки на лапки,
А для
вовка — теплу шапку.
І собі пошив піджак.
Хто кравець такий?.. (Їжак).
— А
ось і він.
Їжак.
Дорогі друзі! Я знайшов незвичайні двері, які ведуть до країни Граматики. О,
яка це чарівна країна! Там живуть букви, з яких утворюються склади, склади
з’єднуються й утворюють слова, а зі слів складаються речення. Усі речення
збираються разом, і перед мешканцями цієї країни з’являються Попелюшка і Колобок,
Вовк і Лисиця,
Півень і Кріт… Як
мені хочеться потрапити до цієї країни! Адже у ній добро завжди перемагає зло.
А ви, діти, хотіли б туди потрапити?
— А
ось і двері, які ведуть у країну Граматики. Але чим же відчинити ці двері?
(Потрібно знайти ключик.)
—
Діти, я знаю, що ви вмієте старанно працювати і допоможете мені. Бо ключик
з’явиться тоді, коли ви виконаєте деякі завдання.
III.
Актуалізація опорних знань учнів
— пригадайте правила сидіння за партою. Сидіти
потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті
покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину
долоні. (Розглядування плаката.)
1
Каліграфічна хвилинка
Письмо
букви ї та її з’єднань з іншими літерами.
Щоб
гарно написати,
Треба пальці розім’яти.
Фізкультхвилинка. Пальчикова гімнастика
ГРИБ
З-під куща зайчик — стриб!
Під кущем — білий гриб.
Зайчик вухом поведе,
Шапку гриба відгризе.
Другий і третій пальці правої руки трохи зігнуті,
«стрибають». Долоня лівої руки спирається на пальці правої — це гриб. Рухи за
текстом.
ЧОВНИК
Ми на човнику гойдались,
Раз — угору, раз — униз.
Ми під мостом пропливали.
Покатались — зупинись!
Вигнуті долоні тильним боком уверх розхитуються, потім перевертаються долонями
догори і, нарешті, спокійно кладуться на стіл.
2 Загадковий кросворд
1) Це
кому y нірці сниться
Що достигли вже суниці,
Дикі яблука, грушки,
I чорниці, і грибки?
Влігся зручно на бочок
B ліжку з листя... (їжачок).
2) На дорозі урочисто
На колесах їде місто.
У будиночках — звірята.
Що за місто це, малята? (Поїзд)
3) Цвітуть сади, Дніпро шумить
I пісня ллється солов’їна,
I жайвір лине y блакить.
Це рідна наша... (Україна).
4) Стоять красуні на воді
Вінки в них білі й золоті.(Лілеї)
5) Летів птах, та на воду — бах
Води не замутив і сам не полетів. (Пір’їна)
—
Молодці, відгадали всі загадки! Якщо ви були уважними, то з легкістю скажете,
який звук зустрічався в кожному слові-відгадці. ([йі])
—
Так, молодці. А зараз об’єднаємось у дві команди. (Перший і другий варіанти)
3 Поділ
слів на склади. Складання
речень з поданими словами
— Вам
потрібно подані слова поділити на склади і з кожним словом скласти одне
речення. (Найкраще речення записується на дошці і в зошиті.)
Варіант 1 — поїзд, їжачок.
Варіант 2 — лілеї, Україна.
IV. Повторення вивченого матеріалу
1
Робота за підручником (с. 41, завдання 1, 2)
Спостереження
за вимовою звуків, які позначає буква ї у словах їжа, мої.
— пригадаймо правило: «Буква ї завжди позначає
два звуки [йі]».
2 З тексту «Їжаченята» спишіть перші три
речення. Назвіть
звуки в підкреслених словах
ЇЖАЧЕНЯТА
У їжачихи
було двоє їжаченят. Мов клубочки, кругленькі. Покотилися клубочки їжі
шукати. Котяться садом, городом. Аж бачать — зайчик. Їсть солодку
морквину. І їм
захотілося.
Ледве
висунули маленькі голівки, а зайчик як крикне:
—
Геть звідси, гидкі, колючі!
Прикотилися
клубочки до матусі, плачуть.
—
Зайчик он каже, що ми гидкі, колючі.
Їжачиха
пригорнула маленьких, приголубила:
— Та
хіба ж ви колючі, дітки мої рідненькі,— заспокоює вона.— Волоссячко у вас
м’яке, як льон. Та ви ж пухкенькі, мов подушечки!..
— Прочитайте
підкреслені слова. (Їжачихи, їжаченят, їжі)
—
Назвіть звуки у підкреслених словах.
—
Прочитайте виділене слово.
—
Зробіть звуко-буквений аналіз слова льон.
Льон
— [л′он] — 1 скл., 4 б., 3 зв. (Буква м’який знак звука не позначає.)
Фізкультхвилинка
Раз —
підняти руки вгору,
Два —
нагнутися додолу.
Не
згинайте, діти, ноги,
Як
торкаєтесь підлоги.
Три,
чотири — прямо стати,
Будем
знову починати.
Потім разом всі присядем.
3 Прочитайте вірші, вставляючи пропущені
букви
Їж..к та їж..ч..н..
Їд..т.. по гр..б.. щ..дн...
Їж..ч..х.. п..м..га..,
С..р..їжк.. їм зб..р..є.
|
(Їжак та їжаченя
Їдуть по гриби щодня.
Їжачиха помагає,
Сироїжки їм збирає.)
|
— Знайдіть слова, у яких зустрічається звук
[йі].
—
Зробіть звуко-буквений аналіз слів їжачиха, сироїжки.
Ї|жа|чи|ха — [йіжачиха] — 4 скл., 7 б., 8 зв.
Си|ро|ї|жки — [сиройіжки] — 4 скл., 7 б., 8 зв.
V. Узагальнення
вивченого матеріалу
1
Продовження роботи за підручником (с. 41, завдання 3)
—
Доповніть речення словами з тексту.
Покотилися клубочки шукати… (їжі).
Прикотилися клубочки до… (матусі, плачуть).
Гра «Впіймай
звук»
Діти слухають вірш, коли почують звук [йі], плескають у
долоні.
Їжачиха
з їжаком
Їдуть
бричкою лужком.
Назбирали
в козубеньки
Сироїжки
та опеньки.
Їхні
діти — їжачата —
Зустрічають маму й тата.
Фізкультхвилинка
Вже
стомилися ми трішки,
Вийдіть,
дітки, на доріжку.
Наші
ручки: раз, два, три.
Ось
голівонька стомилась,
Вліво-вправо
нахилилась:
Раз,
два, три.
Будем
пальчики стискати,
Будем знову працювати.
2 Продовження роботи за підручником (с. 41, завдання 4)
—
Прочитайте віршик. Назвіть звуки у виділеному слові.
У
пісок зарив пір’їну
Лис голодний,
як вовча.
І
чекає цілу днину,
Чи не
виросте курча.
Л. Біленька
— Про
кого йдеться у вірші?
— Що
лис зарив у пісок?
—
Який був лис?
—
Чого він чекав?
— Прочитайте підкреслене слово у вірші.
Поділіть його на склади.
Їжачок. Ура, ура! Ми все виконали! Молодці,
діти! Я був упевнений у ваших здібностях і не помилився. До побачення, друзі.
Сподіваюся, що ви виростите розумними і працелюбними дітьми, а допоможе вам у
цьому любов до навчання.
VI.
Підсумок уроку
— Ось
і завершився наш чарівний урок. Ми допомогли нашому гостеві.
— Чи
сподобався вам урок?
— Що
сподобалось найбільше?
— А
зараз перевіримо, чи уважними ви були на уроці.
Гра «Програмований диктант»
Дітям
заздалегідь роздають картки з цифрами 1 і 2.
Завдання: проаналізувати звукове значення букв я, ю, є, ї у запропонованих
словах: школяр, єхидна, юнак, пір’їна, подія, поїзд, доля, країна, єдиний,
Юрій. (Учитель читає слово, а учні замість я, ю, є, ї показують відповідну
картку, залежно від того, чи ця буква позначає один звук, чи два.)
Немає коментарів:
Дописати коментар