Урок 244 (письмо)
Тема. Букви г («ге»), ґ («ґе»)
Мета: закріпити й активізувати знання учнів про букви г («ге»),
ґ («ґе»), їх звукові значення, вчити дітей складати словосполучення за
малюнком; удосконалювати вміння учнів писати під диктовку з коментуванням;
розвивати зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас першокласників;
удосконалювати уміння складати звукові схеми слів, визначати склади, наголос;
розвивати увагу під час списування з друкованого тексту; виховувати почуття
дружби, взаємодопомоги, інтерес до знань; продовжити роботу над каліграфією,
над правильним букво з’єднанням; виховувати охайність при письмі.
Обладнання: лист Русалоньки; портрет Русалоньки; кросворд; схеми
речень; предметні малюнки; картки із завданнями для індивідуальної роботи;
зірка; підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М.
Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Пролунав дзвінок.
Починаємо урок.
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти — просто молодці!
II. Повідомлення теми та завдань уроку
— Діти, ми отримали незвичайний лист від
Русалоньки. Подивимось, що вона нам написала?
Добрий день, дітки! Це я, Русалонька. Живу
я на морському дні. І так мені тут сумно: навкруги тільки вода та різні морські
тварини. Так хочеться на березі погуляти, людей побачити. А дідусь Водяник не
пускає мене, каже, якщо я Русалонька, то повинна жити в морі. Допоможіть мені,
дітки, Водяника умовити, щоб відпустив мене погуляти! Допоможіть, будь ласка!
— Діти, Русалонька звертається до нас за
допомогою. Спробуємо їй допомогти? А як же потрапити на морське дно? Потрібно
уявити себе якоюсь твариною і заплющити очі. Ну що, спробуємо? Але ж море таке
велике, і щоб ви в ньому не загубились, давайте зробимо так: я буду дельфіном,
а ви — рибками. Щоб Водяник відпустив Русалоньку, ми маємо виконати його
завдання. За кожне правильно виконане завдання ми будемо отримувати частини
від портрету Русалоньки. І от коли виконаємо всі завдання і складемо портрет
Русалоньки, тоді Водяник і відпустить її з нами погратися. Згодні?
III. Актуалізація опорних знань учнів
1 Повторення правила сидіння за партою
— От і перше завдання. Але, щоб гарно
виконати його, потрібно пригадати правила сидіння за партою. Хто пригадає?
Діти повторюють правила сидіння за партою.
— Молодці! А як правильно тримати ручку?
— Зараз ми пригадаємо, як писати букви г
(«ге»), ґ («ґе»).
— Які звуки вони позначають на письмі?
— Дайте характеристику цим звукам.
— Щоб гарно написати, треба пальчики
розім’яти.
СНІЖОК
Сніг-сніжок
Засипав поріжок.
Побігли ми погратися
У сніжки на лужок.
Пальцями рук немов присолювати, потім
«бігти» пальцями та «ліпити» сніжки.
2 Каліграфічна хвилинка
Гг га ог гл Ґґ ґа ґв
Гайок, гомін, гомонить, ґава, ґвалт, гелгочуть
Затих
гайок. І верби кучеряві
Пташиним
співом вже не гомонять.
І. Савицька
—
Поясніть значення слова гомонять.
Ґелґочуть
гуси під вербою,
І
ґава теж зчинила ґвалт.
— Які ще слова із цим звуком ви знаєте?
3 Робота з віршем
—
Прочитайте вірш.
Ґава
всілася на ґанку,
І сиділа там до ранку.
Вранці
гуси пробігали,
Ґаву
з ґанку проганяли.
Г. Чубач
—
Випишіть слова з буквами г («ге»), ґ («ґе»).
—
Поділіть виписані слова на склади. (Ґава, ґанку, гуси, пробігали)
4
Малюнковий кросворд
— Подивіться на малюнки та заповніть
кросворд. (Малюнки висять на дошці. Дитина, яка відгадала слово, записує його
у кросворд.)
— Складіть речення за поданими схемами, користуючись словами з кросворда.
За кожне виконане завдання вчитель видає
дітям частини портрета Русалоньки.
IV. Повторення вивченого матеріалу
1
Робота за підручником (с. 49, завдання 1)
Спостереження
за вимовою звуків [г], [ґ].
—
Якщо ви були уважними на каліграфічній хвилинці, ви з легкістю дайте відповіді
на такі питання.
— Які
букви найчастіше зустрічалися в каліграфічній хвилинці?
—
Давайте вимовимо звуки [г], [ґ].
— Чим
вони різняться? Дайте характеристику цим звукам.
2 Прочитайте пари слів. Розрізняйте звуки [г], [ґ]
Ґречний — гречна
ґанок — Ганна
|
ґрати — гратися
ґульки — гульки
|
Ґречний — шанобливий, ввічливий, чемний.
— складіть речення з цими словами. Найкращі речення запишемо
на дошці і в зошиті.
Фізкультхвилинка
Вже стомилися ми трішки,
Вийдіть,
дітки, на доріжку.
Наші ручки: раз, два, три.
Ось
голівонька стомилась,
Вліво-вправо
нахилилась:
Раз, два,
три.
Будем
пальчики стискати,
Будем знову працювати.
3 З тексту «Ромашка» випишіть речення про землю і небо. У виділеному слові назвіть букви
РОМАШКА
Проклюнулась на леваді маленька ромашка. Навколо високі
трави стоять. Івсім
до ромашки байдуже.
Незатишно стало ромашці, і вона сумно похилила голову.
Коли чує: хтось грає. Срібно так, солодко.
Ворухнувся на ромашчиному стеблі один листок, другий. Розплющила
ромашка очі — аж то бджілка кружляє. І від її крилець іде музика.
Радіє зелена земля. Радіє синє небо. Ромашка підвела
голову і розквітла: біла-біла, ще й з крапелькою жовтогарячого сонця.
І від того, що ромашка розквітла, літо стало
ще кращими.
Б. Харчук
— Про
що йдеться в оповіданні?
—
Чому ромашці стало незатишно?
— Що
її змусило підвести голову?
— Від
чого розквітла ромашка?
— Чи
сподобалося вам це оповідання?
— знайдіть у тексті речення про землю і небо,
прочитайте його.
4 Малюнковий вибірковий диктант
— Я
показуватиму малюнки. Перший варіант записує слова, у яких зустрічається буква
г («ге»); другий записує слова, у яких зустрічається буква ґ («ґе»).
Слова: голка, гриби, ґудзик, голуб, огірок, ґава, аґрус,
ґанок.
—
Зробіть звуко-буквений аналіз слів:
варіант 1 —
ґанок, гриби,
варіант 2 —
аґрус, голуб.
Ґанок — [ганок]— 2 скл., 5 б., 5 зв.
Гриби
— [гриби]— 2 скл., 5 б., 5 зв.
Аґрус — [аґрус ]— 2 скл., 5 б., 5 зв.
Голуб — [голуб]— 2 скл., 5 б., 5 зв.
5 Прочитай вірш. На місці пропущених літер вставте г («ге»)
або ґ («ґе»)
Варіант 1 Відповідь:
..уска
..рала на ..ітарі,
..ел..отів
..усак ..а..арі.
..ава
..укала ..рака,
..олуб
..атив ..опака.
|
Гуска
грала на гітарі,
Ґелґотів
гусак гагарі.
Ґава
гукала грака,
Голуб
гатив гопака.
|
Варіант 2 Відповідь:
..ава
всілася на ..анку,
І сиділа там до ранку.
Вранці
..уси пробі..али,
..аву
з ..анку про..аняли.
Г.
Чубач
|
Ґава
всілася на ґанку,
І сиділа там до ранку.
Вранці
гуси пробігали,
Ґаву
з ґанку проганяли.
|
Фізкультхвилинка
Раз — підняти руки вгору,
Два — нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
|
Три, чотири — прямо стати,
Будем знову починати.
Потім разом всі присядем
Іза парти тихо сядем.
|
V. Узагальнення вивченого матеріалу
1
Словниковий диктант
Учитель
диктує слова, учні записують, над кожним словом ставлять наголос. Один з учнів
записує слова на дошці.
Годинник,
гумка, ґанок, ґрунт, ґудзик.
Після
диктанту учні читають слова, звіряють з дошкою, пояснюють написання.
2
Доповніть речення потрібними словами за змістом
Грудень
рік кінчає, а зиму...
Земля
— наша мати, всіх...
Грудка
рідної землі дорожча за...
Згода
дім годує, а незгода...
Слова
для довідок: годує, руйнує, золото, починає.
3
Робота за підручником (с. 49, завдання 3)
—
Прочитайте текст. Про що він?
ЯК
НАРОДИВСЯ ҐУДЗИК
Ґудзик прийшов до нас із давніх-давен. Слово ґудз
означало вузол або ґуля. Ґудзи робили із шнурочків. Ними зав’язували
одяг. Згодом ґудзи стали пришивати до одягу і називали їх ґудзиками.
Виготовляють ґудзики із дерева, металу й пластмаси.
— Про
що йдеться у тексті?
— Із
чого спочатку робили ґудзи?
— Із
чого зараз виготовляють ґудзики?
— У
підкреслених словах назвіть першу букву.
—
Спишіть перше й останнє речення.
4 Групування слів парами: російські — українські. Запис
їх, підкреслюючи букви г («ге»), ґ («ґе»)
— Прочитайте слова, які записані на дошці.
Які слова вам незрозумілі? Згрупуйте слова парами: російські — українські.
Запишіть три пари, які найбільше сподобались. (Діти по черзі на дошці
з’єднують слова в пари.)
Фитиль
часы
крыльцо
тыква
пуговица
игла
расчёска
ворона
шишка
поляна
юла
решётка
ветка
крыжовник
гоготать
|
дзиґа
ґрати
ґніт
галявина
гілка
аґрус
ґуля
ґанок
ґудзик
гребінець
гарбуз
голка
ґелґотати
ґава
годинник
|
VI.
Підсумок уроку
— Молодці! Виконали всі завдання! (діти разом з учителем складають портрет русалоньки.)
Русалонька. Дякую вам, діти, що ви виконали всі завдання
дідуся Водяника. Тепер я зможу виходити на берег гуляти. А за те, що ви мені
допомогли, я хочу вам подарувати ось ці морські зірочки, щоб вони нагадували
вам про мене.
Немає коментарів:
Дописати коментар