Урок 246 (письмо)
Тема. Складаємо розповідь
Мета: учити школярів складати розповідь за малюнком, будувати
зв’язні висловлювання, вдосконалювати вміння будувати розповідь без повторів,
добирати заголовки до текстів; розвивати мовлення учнів, формувати вміння
правильно виконувати звуко-буквений аналіз слів; сприяти формуванню
каліграфічного письма, вчити першокласників зосередженно слухати вчителя,
відповідати на запитання; розвивати в учнів уміння логічно мислити, збагачувати
словниковий запас дітей, розвивати уяву, уміння логічно та послідовно
висловлювати свої думки; поглибити знання учнів про весняні квіти та перелітних
і зимуючих птахів; виховувати самостійність, охайність, активність, інтерес до
знання, викликати естетичне відчуття краси природи, виховувати бережливе
ставлення до природи, навколишнього середовища.
Обладнання: предметні малюнки; картки із завданнями для групової та
індивідуальної роботи; вірші, загадки, прислів’я про весну; схеми речень;
кросворд; підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко,
М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок,
Він покликав на урок.
— Перевірте, чи все необхідне є у вас на
партах?
II. Основна частина
— Діти, ви любите казочки? Сьогодні я вам
розповім цікаву казочку-загадку. Ви уважно послухайте її і потім скажете, про
кого вона.
Далеко-далеко був великий березовий гай. У
глибині гаю, на просторій галявині стояв красивий палац ніжно-зеленого кольору.
Зали його були прикрашені зеленими квітами.
Жила у цьому палаці струнка, тендітна,
сором’язлива дівчина. Одяг на ній був легкий, мов павутинка, прикрашений
ніжними квітами. Очі в неї були голубі, завжди ясні та веселі. Дівчина любила
приносити всім радість. Щороку в належний час вона вирушала у мандрівку, щоб
відвідати всіх знайомих, друзів. Набравши повний кошик квітів, взявши чарівну
хустинку, дівчина вирушала у дорогу. Звільняла від льоду ріки, поля — від
снігу. Махнувши хустинкою, вона одягала дерева у ніжно-зелений одяг, дарувала
землі квіти. Легко
ступає дівчина по землі, несе всім радість та щастя, наповнює усе красою.
— Як ви вважаєте, про кого ця казочка?
— А яка зараз пора року? Назвіть весняні
місяці.
— Отже, на вулиці весна, та не тільки на
вулиці, а й у нас у класі. Сьогодні вона присутня у нас на уроці, буде
спостерігати за тим, як ви працюєте.
покажіть
нашій гості, як ви вмієте гарно писати. Але спочатку розімнемо наші пальчики.
ПАВУК
Біжить по павутинню
Жвавенький павучок.
Ось мушку він побачив —
Потрапила в сачок!
Пальцями схрещених рук швидко «бігти» по
столу, на останній рядок «схопити» мушку.
1 Каліграфічна хвилинка
Дд да од дм
Природа одуд дружба
З природою живи в дружбі,
То й тобі буде вона в службі.
— Як ви розумієте зміст речення?
— Доберіть протилежні за значенням слова до
слів: дружити, зламати, розпалити, співати.
— А зараз прочитайте текст, але текст не
простий, а чарівний, його необхідно розчаклувати.
2 Робота з деформованим текстом («Текст
навпаки»)
— Прочитайте текст.
хідПри инсев
алатсаН ансев. ятьСто іводуч нід. гикруНав жілюка. оП
цічрі вутьпли инижирк. ятьЛет з
дняпів хипта. икарГ ежв лизви адзінг. У харевкс і хакрап тогаба тейді. иноВ
тьсяюгра ан укченос. ісВ ютьдіра духопри инсев.
(Прихід весни
Настала весна. Стоять чудові дні. Навкруги калюжі. По
річці пливуть крижини. Летять з півдня птахи. Граки вже звили гнізда. У скверах і парках багато дітей. Вони граються на сонечку.
Всі радіють приходу весни.)
— Про що цей текст?
— Знайдіть речення, яке відповідає поданій схемі, запишіть його.
(Стоять
чудові дні.)
— Доберіть слова, які відповідають на
запитання які? до слова дні. Запишіть їх.
Дні (які?) — чудові, сонячні, прекрасні…
— Діти, а вам подобається ця пора року?
3 Робота з прислів’ями
— Діти, а чи знаєте ви прислів’я про весну?
— У наступному завданні пропоную вам
прочитати прислів’я, доповнюючи їх словами з довідки.
Весняний день рік...
Весна землю...
Матінка — весна усім...
Вода потекла — весну...
Довідка: красна, годує, принесла, красить.
— Запишіть одне прислів’я за вибором.
Фізкультхвилинка
А ми
зерно сіяли, сіяли
У
земельку чорную, свіжую.
І з’явилися перші листочки,
Із
них повні тугі колосочки.
До
сонечка потягнулись,
І сонечку усміхнулись.
4 Робота зі словосполученнями
— Прочитайте слова. Знайдіть серед них
такі, які можуть бути пов’язані за змістом. З’єднайте їх.
Річка
квітка
пташка
сонце
сніжинки
|
цвірінькає
тануть
тече
розквітає
гріє
|
— Запишіть дві пари слів.
5 Гра «Друзі»
— Пропоную пограти в гру. Я вам називаю
(показую) слово, а ви шукаєте йому «друзів». (Спільнокореневі слова)
Квітка, ліс, весна, сонце.
6 Гра «Доповніть речення»
На дошці намальовані схеми, діти розширюють
речення за поданими схемами і записують його. Один із учнів записує на дошці.
Фізкультхвилинка
Ось іде до нас весна,
Все навколо ожива.
|
|
Підсніжники прокидаються;
|
(Потягуються.)
|
Проліски посміхаються,
|
(Посміхаються.)
|
Пташки прилітають,
|
(Рухи руками.)
|
Діти вибігають,
|
(Біг на місці.)
|
На луках стрибають.
|
(Стрибки.)
|
7 Відгадування загадок
— Діти, яких друзів весни ви знаєте? Пригадати їх
допоможуть загадки.
Всі
від нього навкруги
Набираються
снаги.
Тільки
ранок настає,
Виглянь
у віконце,
Всім
воно життя дає —
Променисте… (сонце).
Прилетіли гості,
Сіли на помості,
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати. (Птахи)
Я найперший зацвітаю
Білим цвітом серед гаю.
Відгадали, що за квітка,
Бо мене не стане влітку? (Пролісок)
По черзі виставляються малюнки — сонце, птахи,
підсніжник.
— Запишіть слова-відгадки, зробіть
звуко-буквений аналіз слів: сонце, птахи.
Сонце
— [сонце] — 2 скл., 5 б., 5 зв.
Птахи — [птахи] — 2 скл., 5 б., 5 зв.
— Слово пролісок поділіть на склади.
8 Складання
розповіді
— Давайте зараз подаруємо Весні подарунок,
складемо розповідь про неї та її друзів.
— Отже, настала рання весна.
— Хто прокидається від сну?
— Яке вбрання одягає ліс після зими?
— Чим пахне навколо?
— Хто весело щебече?
— Що виглядає з-під снігу?
— Прокинувся веселий струмочок. Куди він
нас кличе?
Рання весна. Ліс ще тільки прокидається від сну. Він
повільно міняє зимове вбрання на весняне. Навколо пахне весняною свіжістю.
Весело щебечуть птахи. Де-не-де виглядають з-під снігу маленькі підсніжники. А ось
прокинувся дзвінкий струмочок, який кличе нас у веселу подорож.
9 Розгадування кроссворда
1) Розфарбоване коромисл
Через
річку повисло. (Веселка)
2)
Стрімко вибігли на гору
Дві
подружки білокорі,
Дощик
їм полоще кіски,
Звуть подружок цих... (берізки).
3) Я найперше зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що це за квітка,
Бо мене не стане влітку. (Пролісок)
4) Лист зелений не пропав
А під снігом задрімав,
Щоб у
синю сукенчину
Одягнуть весняну днину. (Барвінок)
5) Квітка я ніжна
Низенька, дрібна.
Як запахну —
Приходить весна.
Фіолетовий цвіт мій
З п’яти пелюсток,
Квітну довго я в лісі
Серед інших квіток. (Фіалка)
III.
Підсумок уроку
— Чи
сподобався вам урок?
— Про
що йшлося на уроці?
— Які
весняні місяці ви знаєте?
— Що
нового ви дізналися?
— Що
сподобалося найбільше?
— скажіть на прощання Весні якомога більше
гарних, приємних слів.
Весна — гарна, чарівна, красна, ніжна, тепла,
лагідна…
Немає коментарів:
Дописати коментар