Урок-подорож
Тема: «Практичне уявлення
про немовні звуки та звуки мовлення. Ознайомлення дітей з основними мовними
органами».
Мета: дати дітям
практичне уявлення про звуки як фізичні явища та про звуки людського мовлення;
розвивати у дітей мовно-рухові відчуття; виховувати почуття колективізму,
дружби.
тип уроку: урок засвоєння
нових знань.
Обладнання: маленьке дзеркальце для кожного
учня, платівка «Голоси птахів», таблиця «Види транспорту», предметні малюнки.
ХІД УРОКУ
І. Бесіда про різні природні звуки
— Продовжимо нашу подорож до Країни Знань.
Але спочатку треба дати сигнал до
відправлення поїзда. Машиністом буду я. Даю гудок: «У-у-у». Всі разом! (Діти:
«У-у-у».) Поїхали! (Діти виконують
хід поїзда, співають пісню «Голубой вагон».)
1.
Перша зупинка.
— Станція, на якій ми зупинимося, називається «Звуки». У-у-у. З одним
звуком ми зустрілися з самого початку, він допоміг нам вирушити в путь.
Який це звук? [у]
Існує багато інших звуків. Проведемо гру. (Виставляю
малюнки із зображенням кулі, киплячого чайника, їжака, кішки, синиці,
бормашини, корови, півника, кози.)
— Зараз я вимовлю звуки, а ви відгадайте, що вони нагадують, де ви їх
чули (може, допоможуть малюнки).
Ф-ф-ф (фиркає їжак, кіт).
С-с-с (повітря виходить із кулі,
чайник закипає та свистить).
Ц-ц-ц (коли треба зробити тихо,
приставляємо пальчик до губ).
— А тепер, навпаки, ви мені будете називати звуки.
— Який звук найвиразніше чуємо, коли гарчить собака? (Ррр)
— А коли сичить гусак (ссс),
квокче курка? (Ккк)
— Як пихкає каша? (П-п-гі)
— Як говорить здивована людина? (О!)
— Які звуки чуєте, коли мукає корова? ([М], [у])
2.
Прослуховування платівки «Голоси
птахів».
II.
Поняття про звуки людського мовлення
1.
Робота за ілюстрацією.
— Розкажіть, що ви бачите. Щоб лялька швидше заснула, дівчинка наспівує
їй колисанку.
Який звук наспівує дівчинка,
баюкаючи ляльку? (A-a-a)
Підспіваємо їй.
Баю, баю, баю,
Лялі я співаю.
Галя мружить очі,
Дуже спати хоче.
(Aa-aa-a)
2.
Мовні органи.
— Отже, людина теж вимовляє звуки. Зараз я говорю, і ви також чуєте
звуки. Навколо себе ми постійно чуємо звуки людської мови. Але вони мають свої особливості,
бо відрізняються від інших.
— Чому
гуде поїзд? (Машиніст вмикає гудок.)
— Таким чином, поїзд не сам гуде, це машиніст подає гудок, коли потрібно.
А звуки мови вимовляються самою
людиною, коли треба говорити. І допомагають їй органи мови: язик, губи і навіть
зуби.
— Чи може їжак, крім фиркання, вимовляти такі саме звуки, як синичка? (Ні)
— А людина вміє вимовляти найрізноманітніші звуки.
3.
Різновиди звуків, які вимовляє
людина.
1) Ілюстрації:
— Чого злякався Вінні-Пух? (Що вжалять бджоли)
— Чи зможемо ми показати голосом, як сердито дзижчать бджоли? (Ж-ж-ж)
2)
Кого злякався хлопчик? (Комарів)
— Як зудять комарі? (З-з-з)
3) Яка біда спіткала у футболіста? (Лопнув м’яч)
— Уявімо, як шипить повітря, яке виходить з нього. (Ш-ш-ш)
— Який звук вимовили цього разу? (Ш)
— Складемо речення про те, як шипить повітря. (Повітря
шипить «ш-ш-ш».)
— Зобразимо
схему слова повітря (ділимо
на склади, наголос).
4)
— Дивимося наступний малюнок.
Запис під ним:
Барбос гриз
кістку. Прилетіла сіра ворона. Хоче забрати кістку. Барбос заричав.
— Як загарчав Барбос? («Р-р-р»)
Висновок. Ми зуміли показати, як гудуть бджоли і комарі, гарчить собака. Однакові
чи різні звуки ми вимовляли? (Різні звуки)
— Отже, в мові, коли ми говоримо, теж використовуємо звуки. Вимовлю слово
«Даша»: [Дддааашшшааа].
— Послухайте, скільки різних звуків вимовила.
— Які звуки ви почули і скільки їх?
— Важко почути кожен звук у слові. А вся справа в тому, що людина
говорить не окремими звуками, а об’єднує їх між собою в слова.
Давайте
порахуємо звуки разом.
— Закінчується наша зупинка, треба рухатися далі. А квиток... — це
правильна відповідь.
III.
Бесіда про різні засоби пересування
—
Діти, наступного разу на чому б ви
хотіли подорожувати?
—
Відгадайте загадки.
Міцно
обома руками
Я
вхопився за дроти,
До
зупинки поспішаю —
Нум,
сідайте, щоб не йти!
Буду вас усіх везти! (Тролейбус)
Кінь залізний, а
гумою підкований. (Автомобіль)
Є тролейбуси, трамваї,
Є
автобуси й таксі,
Автопарк
їх багатирський,
Бо це транспорт... (пасажирський).
— Як ви гадаєте, який вид транспорту найшвидший і найзручніший? (Літак)
— Він особливо вигідний у гірських місцевостях, у пустелях, де залізницю
прокласти важко, а то й неможливо.
— Яким видом транспорту можна подорожувати по річці? (Пароплавом,
теплоходом, моторним човном)
IV.
Станція «Кмітливі»
— За розмовою швидко минув час. Ось наша станція «Кмітливі». Зійдемо з
поїзда, відпочинемо. Подивіться, як яскраво світить сонце, посміхається нам.
1.
Фізкультхвилинка.
Встало вранці
ясне сонце,
Зазирнуло у
віконце.
Ми до нього
потяглися,
За промінчики
взялися.
Будем дружно
присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали — сіли,
встали — сіли:
От уже й
розвеселили!
Станем струнко!
Руки в боки!
Пострибаймо, як
сороки,
Як
сороки-білобокі.
Стрибу-стрибу!
Скоки-скоки!
А тепер, як
жабенята,
Хочем трохи
пострибати.
—Ква-ква-ква!
Ква-ква-ква! —
Щоб спочила голова.
2.
Вправи на складовий аналіз слів.
1) Учні діляться на дві команди і змагаються.
— Хто швидше назве п’ять слів — назв предметів, які можна побачити у
лісі?
Учні ділять слова на склади і після
повторного промовляння визначають у них наголошений склад.
2)
Перетворення короткого слова в
довге.
лис
|
||||
лиска
|
||||
лисиця
|
||||
кіт
|
||||
котик
|
||||
кошеня
|
||||
3.
Естафета.
Дві команди дітей шикуються у дві
шеренги. У руках у дітей (тих, що стоять попереду) прапорці.
Учитель пропонує одні й ті самі
завдання для учасників обох команд. Завдання спрямовані на закріплення знань
про складовий склад слів. Наприклад: назва якої пташки складається з трьох
складів? Згадайте рибок, у назві яких два склади. Чи є комахи, в назві яких
один склад?
4.
Заучування віршів та скоромовок з
виразним артикулюванням звуків.
— Які звуки найчастіше чуються в скоромовках?
•
Мавпенятко мовить: — Мамо,
Масла, моркви,
маку мало!
Миска, мамочко,
мілка —
Мало містить молока.
•
Хитру сороку Спіймати морока,
А на сорок сорок
—
Сорок морок.
• Для
мишки нема звіра,
Страшнішого від кішки.
— Час повертатися назад, в рідне місто. Сіли? Поїхали!
— Які звуки чуємо, коли виглянемо у віконце поїзда?
V.
Станція «Полтава»
— Ось ми й зупинилися у нашому рідному місті.
Гра «Листоноша приніс листа»
— Поки
ми були відсутні, листоноша приніс нам листи. (Всі діти
одержують конверти, в кожному з яких лежать 4 предметних малюнки.)
За завданням вчителя діти відбирають спочатку ті, які складаються з
двох складів, потім ті, які складаються з трьох складів. Відповідають учні по
черзі.
VI.
Підсумок уроку
— Ми говорили про різні звуки та звуки людського мовлення...
Які органи беруть участь у вимові звуків?
— Яким видом транспорту подорожували?
—
На яких зупинках зупинялися?
Немає коментарів:
Дописати коментар