Урок — заочна космічна подорож
Тема:
«Поняття про наголос. Як сильніше вимовляти склад».
Мета:
вчити визначати на слух склад, який вимовляється сильніше,
ознайомити з терміном «наголос»; розвивати артикулярний апарат, усне зв’язне
мовлення та мовлення під час виконання завдань з логічним навантаженням;
виховувати любов до рідної землі, почуття відповідальності за свою працю.
Обладнання:
малюнки із зображенням тварин, квітів, картки з цифрами,
медалі «Дякуємо за гарну працю».
Тип уроку:
урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I.
Організація класу до уроку
Учитель
От
і знову дзвінок лунає,
Мелодійно
і срібно звучить.
Він
до класу дітей скликає,
Щоб
успішно всього навчить.
Підросли
ви усі й зміцніли,
І
цікавістю очі горять.
Тож
бажаю здоров’я і сили,
Щоб багато нового пізнать.
II.
Повідомлення теми уроку
До
початку уроків діти під дверима класу знаходять великий яскравий конверт.
Виникає запитання: що це? Що там написано?
Учитель
бере конверт в руки і говорить дітям, що це лист від Петрика Несидійлонамісці.
Відкриває конверт і читає:
«Дорогі
учні 1-го класу! Я запрошую вас здійснити космічний політ на ракеті. Мені дуже
хочеться дізнатися, чи вмієте ви дружно працювати, долати труднощі.
Петрик Несидійлонамісці»
—
Ну що, діти, приймаємо запрошення Петрика?
— А
як наш навчальний день, наші уроки? Адже ви всі прийшли до школи вчитися. (Діти
дають різноманітні відповіді, на основі яких робиться висновок, що вони усім
класом вирушають у подорож і всі уроки будуть проведені на борту космічної
ракети.)
—
А як мені вас тепер називати: ви ж
тепер не тільки учні? (Члени космічного екіпажу)
—
Отже, сьогодні ми здійснимо політ у
невідомий космічний простір.
Щоб
політ пройшов успішно, необхідно виконати такі умови:
1.
Точно й правильно виконувати завдання.
2.
Бути дуже уважними.
3.
Регулярно виконувати фіззарядку.
4.
Не припускатися помилок, адже ракета
може потрапити в аварію.
III.
Розминка
—
А зараз екіпажу пропоную провести
розминку, щоб підготуватися до старту.
1.
Скоромовка.
Козел для кози
Привіз в’язку
лози.
—Гризи,
козо, лозу.
Я ще лози
привезу.
Під
помах руки хором:
•
повільно;
•
швидше;
•
не швидко.
2.
Гра «Озвуч картинку» (див.
додаток 1).
3.
Гра «Назви одним словом»
Орел,
горобець, сорока, голуб — птахи.
Ромашки,
дзвіночки, троянди, мак — квіти.
Диван,
стілець, шафа, стіл — меблі.
Автомобіль,
автобус, трамвай — транспорт.
Жук, комар,
метелик, мурашки — комахи.
IV.
Вирушення в політ
1.
Відбір членів екіпажу.
—
Вирушаємо у подорож на ракеті. Увага!
Екіпажу зайняти місця в ракеті. Одягніть шлемофони, застебніть ремінці. Давайте
в політ візьмемо з собою тварин. Ви знаєте, що в космосі першими серед тварин
побували собаки. У політ будемо брати тварин, у назві яких два склади.
Я
показую зображення тварини, ви пошепки ділите слово на склади і піднімаєте
цифру, яка відповідає кількості складів.
Кого ж ми візьмемо
у політ?
—
Зобразимо модель слова з двох складів:
1.
Вибір капітана.
За допомогою лічилки вибирають капітана.
—
Станьте в коло, зараз по складах
промовимо лічилку (кожен склад припадає на одного з учнів).
Раз, два —
дерева!
Три, чотири —
вийшли звірі!
П’ять, шість —
пада лист!
Сім, вісім —
птахи в лісі!
Дев’ять, десять — он сунички
Підвели червоні личка!
—
Давайте пригадаємо інші лічилки,
вимовимо їх по складах.
Один,один,одиничка
—
До вікна летить
синичка.
Та синичка лиш
одна:
Дзінь, дзінь,
дзінь Біля вінка!
Один,один,одиничка
—
Полетіла синичка!
Діти
беруться за руки, йдуть по колу і промовляють:
На швидкісній
ракеті Ми освоїмо планети.
На яку захотіли,
Туди й полетіли.
Але є один
секрет:
Хто спізнився —
На Землі лишився.
За
останнім словом усі розбігаються і сідають за парти.
—
Увага! Пуск! Ми в польоті!
У. Ознайомлення
з поняттям «наголошений склад»
1.
Спостереження за вимовою слів.
—
Діти, хто з рідних вам людей залишився
на Землі?
—
Яка людина для вас найдорожча?
—
Поділимо слово «мама» на склади.
Назвіть перший склад, а потім — другий.
—
Давайте голосно вимовимо слово «мама»,
можливо, вона нас почує.
—
Який склад вимовили сильніше і він
довше тягнувся?
—
Вимовимо ще раз.
Висновок. Сильніше
вимовляється перший склад — це наголошений склад.
У схемі
знак наголосу ставиться угорі над наголошеним складом.
Наголошеним може бути будь-який склад.
Вимовимо
слова дідусь, бабуся, сестра, тітка, дядько, брат
злито, із питальною інтонацією. Таким чином визначимо у кожному слові наголошений
склад.
—
Яке слово має один склад? (Брат) В
односкладових словах наголос не ставиться.
Отже,
не забудемо в польоті про всіх своїх рідних.
2.
Вправляння у визначенні наголосу.
—
Подивіться уважно на малюнки, де
зображені тварини, яких ви взяли у політ. Поділимо слова на склади, визначимо
наголошений. (У зошитах схематично зображують складові моделі слів, ставлять
знак наголосу.)
VI. Закріплення
вмінь визначати наголос
1.
Відгадування загадок.
—
Ще вчора я попередила ваших мам, що
сьогодні ми будемо подорожувати на ракеті. Вони приготували смачну їжу.
Вгадайте, що саме.
Місили, місили,
Ліпили,
ліпили,
А
тоді — хіп! —
Та
в окріп!
А
вже наостанку —
В
масло та сметанку.
Хто
зуміє відгадати,
Того будем частувати. (Вареники)
У каструлі бурчить,
У
тарілці — мовчить.
Молоком
заллєш,
Смакувати
почнеш —
Язика
проковтнеш.
Смакота! (Каша)
Як навколо об’їси —
Серединки
не проси.
Ми
такі гостинці:
Дірка в серединці. (Бублики)
Ці сестрички —
В
блискучих спідничках.
Хоч
маленькі —
Та
солоденькі! (Цукерки)
Мені
Маша з
магазину
Принесла
в обгортці... зиму.
Я
її за мить зігрів.
Як? Та дуже просто — з’їв! (Морозиво)
2.
Закріплення вмінь будувати речення.
Вмикаю екран
телевізора. З’являються малюнки. Складаємо за ними речення. Учні на дошці
будують схеми речень.
VII.
Фізкультхвилинка
—
Наша ракета дедалі все більше відривається
від Землі. Як приємно згадати все, що пов’язано з нашою рідною Землею. Уявіть,
що ви на галявині з квітами. Як гарно! Встаньте, пройдіться по галявині.
Нахиліться над кожною квіткою, розгляньте їх тендітні пелюстки.
Дивіться,
діти, який букет я зібрала. Назвіть ці квіти.
—
Скільки в словах складів? Назвіть
наголошений склад.
VIII.
Закріплення вивчення матеріалу
1.
Самостійний добір слів.
—
А зараз всім членам екіпажу слід
зайняти свої місця, поправити шлемофони, застебнути ремінці.
Самостійно
доберіть слова з наголосом на першому складі.
2.
Гра «День і ніч».
Якщо
учитель називає слово з наголосом на першому складі, діти закривають очі,—
«ніч». Якщо називає слова з наголосом на другому складі,— «день» (очі
відкриті).
IX.
Підсумок уроку
—
Діти, я вмикаю рацію. Що можна повідомити
на Землю про наш урок у космосі? Що нового дізналися?
—
Увага! Наша ракета здійснила м’яку
посадку завдяки дружній роботі екіпажу. Прошу всіх підвестися.
Екіпажу
космонавтів 1 класу оголошується подяка. Космонавти (перераховуються прізвища
учнів, які особливо активно й добросовісно працювали протягом дня)
нагороджуються медалями «Дякуємо за сумлінну працю».
—
Що ви розповісте вдома про нашу
подорож?
— Як
визначити наголошений склад?
Немає коментарів:
Дописати коментар