АЛЛА КОВАЛЬ. МІСТО ЧЕРНІГІВ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; продовжити ознайомлення з історичним минулим нашого народу, з походженням назв українських міст; розвивати зв’язне мовлення, мислення, пізнавальні інтереси; виховувати любов до Батьківщини.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо).
- Дощ пускається сильніше (голосніше).
- Злива (голосно).
- Дощ слабшає (тихіше).
- Дощ припинився (читання припиняється).
Дуб дубовистий, широкозеленолистний.
2. Артикуляційна вправа «Хоботок»
В зоопарку ми були,
Там великі є слони.
А маленький Раві
Привітався з нами.
Хобот свій він витягав,
«Всім привіт!» — немов казав.
Щоб йому відповісти,
Хоботок зроби і ти.
Краще губи витягай,
Раві швидше привітай.
(Витягнути губи сильно вперед, напружити, як при вимовлянні звука [у].)
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах
Учні діляться підготовленими повідомленнями про походження назв населених пунктів рідного краю. Обирається найцікавіше повідомлення, що презентують усьому класу.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Повторення правил роботи на уроці. Вправа «Вилучи безглузді слова»
На дошці записані правила роботи на уроці. Учні читають їх, вилучаючи безглузді слова. Першого разу учень читає правило, відкидаючи зайве. Вдруге — ще раз називає правило, але вже з пам’яті.
- Говорити длоштне по черзі бюрта.
- Івпакрт поважати думку лоактн інших.
- Не мскатра говорити зайвого лтор.
- Датвне не критикувати.
- Підтримувати позитивний баценва настрій жоглю.
- Шаптув говорити від футскас свого імені.
- Слухати дястар інших.
— Сьогоднішній урок ми присвячуємо славному місту Чернігову.
Чернігів — місто на півночі України, у західній частині Чернігівської області. Розташоване у Придніпровській низовині, на правому високому березі
річки Десна. Чернігів — центральне місто Чернігівської області. Впродовж своєї історії воно було одним із головних осередків політико-економічного та соціально-культурного життя українців.
Місто славиться своїми пам’ятками часів Київської Русі і Чернігівського князівства, а також Гетьманщини і козацького Чернігівського полку.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання тексту вчителем
— Чи сподобався вам текст?
— До якого жанру його можна віднести?
— Що вас найбільше вразило?
2. Фізкультхвилинка
3. Словникова робота
— Серед слів правого стовпчика знайдіть тлумачення до слів лівого стовпчика.
Терем завойовники
Серна голова племені
Князь імовірність чого-небудь
Загарбники розкішний будинок
Припущення тварина
4. Робота в парах
Читання тексту учнями в парах
— Про що ви дізналися зі статті?
5. Читання статті учнями «ланцюжком»
6. Аналіз змісту статті з елементами вибіркового читання
— Коли і де вперше згадується місто Чернігів?
— Які легенди пояснюють походження назви міста?
— Яку тварину пов’язують із назвою міста?
— Що є спільним в усіх варіантах назви міста?
— Що вас здивувало? Здалося відкриттям?
7. Гра «Чи були такі речення у статті?»
- Місто Чернігів уперше згадується в книгах під 907 роком. (Ні)
- Є легенда про княгиню Чорну, яка кинулася з терема і розбилась, аби не потрапити до рук загарбників. (Так)
- З приводу назви міста висловлювалося дуже багато всіляких припущень! (Ні)
- Узгодити до кінця всі припущення щодо назви, вважають учені, не вдалося. (Так)
- Як із Сернігова став Чернігів, відомо. (Ні)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вас найбільше зацікавило?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати у книжці Алли Коваль про походження назв поселень вашого краю.
Немає коментарів:
Дописати коментар