МАРІЯ ХОРОСНИЦЬКА. ЗВІДКИ В МІСТА НАЗВА — ЛЬВІВ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; ознайомити учнів із походженням назви міста Львів; сприяти свідомому розумінню тексту вірша; розвивати зв’язне мовлення, пізнавальні інтереси учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до України, шанобливе ставлення до історії рідного народу.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гриць малює олівцем
Гусеницю з горобцем.
2. Артикуляційна вправа «Чашечка»
Чашку чарівну я можу зробити,
З глини її не потрібно ліпити.
Вгору широкий язик підіймаю,
Старанно в нього краї загинаю.
Соком наповню її чи водою —
Чашка чарівна завжди зі мною.
(Рот широко відкрити. Широкий язик підняти вгору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати язик у такому положенні протягом 10–15 секунд.)
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Розповіді учнів про походження назв поселень рідного краю.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми поринемо у далеке минуле міста Львів.
Львів — місто з багатовіковою історією, місто, в якому переплелася культура різних народів. Бурхлива і надзвичайно цікава історія унікального українського міста Львова налічує сім з половиною віків. Перша документальна згадка про Львів датується 1256 р. Центром давньоруського Львова була сучасна площа Ринок. Місто надійно захищали укріплення, побудовані з урахуванням природних умов — пагорбів Високого Замку та річки Полтви.
Історичний центр Львова занесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. У місті знаходиться найбільша кількість пам’яток архітектури в Україні. У 2009 році Львову надано звання Культурної столиці України. Місто періодично посідає чільні місця в рейтингах туристичної та інвестиційної привабливості.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша вчителем
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття він у вас викликав?
— Які картини поставали у вашій уяві під час слухання вірша?
2. Словникова робота
Читання стовпчиків слів «буксиром» за вчителем
Вік днина
княжа дзвеніла
перекотило Галицький
3. Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання вірша учнями
— Що ви дізналися з вірша про назву міста Львів?
4. Аналіз змісту твору
— Між ким ведеться розмова у вірші?
— Що зацікавило молодшого брата?
— До кого він звернувся із запитанням?
— Хто такий Данило Галицький?
— Скільки років тому він жив?
— Чому сумував князь?
— На чию честь назвав князь місто?
— Чого бажав він синові?
— Послухайте ще один вірш про славне місто Львів.
КНЯЖА ГОРА
Розповів дідусь мені,
що колись у давнині,
як годилось, на вершині,
там, де телевежа нині,
княжий замок красувався,—
княжа в нім жила сім’я вся:
князь Данило і княгиня —
жінка, мати, господиня —
і малим тут княжич Лев
бігав-грався між дерев...
А внизу, від замку близько,
вартувало вірне військо...
Війська сила не мала
наше місто стерегла,
бо і турки, й татари
набігали, наче хмари,—
так в старій, пожовклій книжці
написали літописці.
— Що ще ви дізналися про давню історію Львова і його жителів?
5. Фізкультхвилинка
6. Робота над виразністю читання
— Пригадайте, як читають речення залежно від знаків, що у них зустрічаються (знаки питання чи оклику, кома, тире, двокрапка).
— Яким повинен бути темп читання? Від чого він залежить?
— На які слова слід поставити логічні наголоси? (Діти читають мовчки.)
7. Виразне читання вірша
8. Читання вірша за особами (1–2 рази)
9. Гра «Добери риму»
Розумів — ... (Львів)
Питаю — ... (знаю)
Данило — ... (перекотило)
Слава — ... (справа)
Один — ... (син)
Прослав — ... (назвав)
Днина — ... (сина)
Часів — ... (Львів)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Про походження якого міста ви сьогодні дізналися?
— Що нового було для вас на уроці? А що ви вже знали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати розповідь про місто Львів.
Немає коментарів:
Дописати коментар