ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У МНОЖИНІ
Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання прикметників у множині; пояснити, що прикметники у множині за родами не змінюються; вчити дотримувати м’якої і пом’якшеної вимови кінцевих приголосних основи прикметників у називному відмінку множини (хороші, далекі); розвивати вміння визначати відмінок прикметників у множині, зв’язне мовлення, логічне мислення; виховувати бажання говорити грамотно.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 203, с. 103–104)
2. Робота над прислів’ями
— Прочитайте, поясніть зміст, спишіть. Прикметники родового відмінка підкресліть однією лінією, місцевого відмінка — двома. Поясніть спільне і відмінне в цих відмінках прикметників.
Від кривих дерев і тінь крива. І в чужих краях люди хліб їдять. У добрих звичаїв добре життя. І від солодких слів буває гірко. Світ не без добрих людей.
3. Каліграфічна хвилинка
Оо ой йо ом ор ов он
Осінні обруч ось
Два зелені огірочки
Походжали по садочку.
— Розберіть слово походжали за будовою.
— Склади речення зі словом осінні.
4. Словникова робота
Гра «Змійка»
Кожний член групи (класу) по черзі виходить до дошки, записує по одному словниковому слову і підкреслює орфограму в ньому. Записи можна робити не тільки на дошці, але й на аркуші паперу. Тоді учень, який записав слово, передає папір однокласникові.
5. Фронтальне опитування
— Що називається прикметником?
— Для чого потрібні прикметники у мовленні?
— Як змінюються прикметники?
— З якою частиною мови пов’язані у реченні?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про відмінювання прикметників у множині.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
— Відгадайте загадку.
Йшла дівчина з торгу,
Несла гороху торбу.
Усюди, де ступала,
Горох порозсипала.
Ні лопатою згребти,
Ні мітлою замести.
А почало світати —
Нема чого збирати. (Зорі в небі)
— Які можуть бути зорі? (Холодні, блискучі, діамантові, мерехтливі, осяйні, срібні, сургучеві, тріпотливі, ясні, яскраві, небесні, недосяжні, передсвітанкові, вранішні, вечірні, пізні, ранні, самотні, незліченні, золоторогі)
— Провідміняймо словосполучення — ясні зорі. (Письмово один учень — біля дошки, решта записують у зошитах тільки закінчення).
Н. ясні (зорі)
Р. ясних (зорей)
Д. ясним (зорям)
З. ясні (зорі)
О. ясними (зоряма)
М. в ясних (зорях)
— Чи змінюються прикметники у множині за родами? (Ні)
Висновок: прикметники у множині за родами не змінюються.
2. Робота за підручником (с. 105)
Вправа 206
Учні роблять висновок про закінчення прикметників у називному відмінку множини і перевіряють за правилом на с. 105 правильність виконаного завдання.
3. Первинне закріплення. Вправа 207
Інформація для вчителя
РОСЛИНИ — СИМВОЛИ УКРАЇНИ
До рослинних символів належать калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Вони здавна уособлюють красу нашої України.
Верба.
Верба — символ краси, безперервності життя. З давніх-давен в Україні вербу вважали святим деревом. Перед Великоднем шостий тиждень посту називався Вербним. На Вербному тижні, у неділю, святили вербу. Освячені її гілочки служили оберегами полів від граду, під час грози їх викидали на двір, щоб, як казали, «град припинився», обкурювали хату від хвороб, клали у купіль немовляти. Діти хльостали одне-одного освяченими гілочками, примовляючи:
Не я б’ю — верба б’є.
За тиждень — Великдень.
Недалечко — червоне яєчко!
Спаси і сохрани, Матір Божа,
Під своїм покровом.
На це хльостання не можна було ображатися, оскільки верба давала силу і здоров’я.
Говорять: «Де вода, там і верба». Вона своїми коренями скріплює береги, очищає воду. Коли копали криницю, то кидали шматок вербової колоди для очищення води. У відро з водою клали вербову дощечку, а на неї ставили кухлик для пиття води. Це була своєрідна народна гігієна.
Під вербами молодь призначала побачення, освідчувалася в коханні.
Про тиху, скромну вербу народ склав безліч пісень.
Тополя.
Тополя також є нашим народним символом. Зі стрункою тополею порівнювали гнучкий дівочий стан та нещасливу дівочу долю.
Існує така легенда. В одному селі жила красива дівчина Поля і мужній хлопець на ім’я Стриба. Вони кохали одне одного. Одного разу старші люди попросили Стриба побігти у сусіднє село і довідатись, чи все там спокійно. Побіг Стриба, але, не добігаючи до села, побачив багато ворогів. Швидше вітру прибіг юнак додому, розповів людям про те, що бачив. Вирішили забрати худобу, пожитки і перечекати у горах, поки вороги залишать їхню землю. Бог блискавки і грому Перун побачив людей і вирішив дізнатися, чому вони тут. Спустившись на землю, Перун розпитав у людей, що сталося. Люди розповіли. І тут він побачив Полю. Вона йому дуже сподобалась, і він сказав: «Ця дівчина така гарна, що я візьму її собі за дружину».
Люди зраділи, бо мати такого Високого покровителя не всім дано. А Стриба, почувши, впав непритомний. Побачив це Перун і промовив: «Бачу я, що на чужому нещасті свого щастя не побудуєш. Тож нехай вона буде нічия». Ударив палицею об землю і там, де стояла Поля, виросло струнке зелене деревце. Люди, котрі стояли ближче, бачили, що відбулося, а ті, які стояли далі, питають: «Де Поля?» Їм відповідають: «То Поля». А Стриба Перун забрав із собою на небо і зробив Богом земних вітрів.
Дуб.
Символом сили, могутності, довголіття є дуб. Дуб живе довго. Відомий в Україні 1300-річний дуб, який росте в урочищі Юзефін Рівненської області. У с. Верхня Хортиця росте 800-річний дуб, під яким, за переказами, відпочивали Т. Шевченко, І. Рєпін, М. Лисенко. Обхват його стовбура — 8 м.
Матері своїм синам на сорочці вишивали листя дуба, щоб син був сильним, міцним. Спали на дубових меблях, які, за повір’ям, додавали під час сну сил. Дуб, як і інші наші народні символи, має лікувальні властивості.
Калина.
Калина — символ кохання, краси, щастя. Навесні калина вкривається білим цвітом і стоїть, як наречена, у білому вбранні, а восени палахкотить ґронами червоних плодів. Калиною уквітчують весільний коровай, оселю, печуть смачні пироги, лікуються. Народ склав про неї багато легенд та пісень.
Калинова сопілка, калинова колиска, калиновий лист — говорять у народі.
Чорнобривці.
Немає України без білої хати і чорнобривців, які милують око до сивих морозів.
Чорнобривці — трав’яниста рослина. Налічують 20 видів, які у дикому вигляді зустрічаються в Америці. Є високі й низькі, зі своєрідним запахом і без нього. В Україні поширені декоративні чорнобривці.
Для українців чорнобривці символізують дитинство, рідну матір і батька, рідну оселю.
Їх назва пов’язана зі стародавньою легендою про майстрів-чоботарів, які виготовляли особливо гарні, святкові жіночі чобітки, що мали яскраво-червоні халяви та чорні голівки-чорнобривці.
Барвінок.
Барвінок — теж символ України. Україну називають барвінковим краєм. Прекрасна, осяйна ця рослина. Квітневої пори на коротких пагонах розкриваються ніжні, кольору небесної блакитні, п’ятипелюсткові квіти барвінку. Чому так люблять і шанують люди барвінок?
Через нев’янучу зелень і виняткову живучість у середні віки барвінкові приписували чудодійну силу і вважали його символом вічності й постійності. Казали, що він оберігає від влади диявола і всякої нечисті й через те вішали над дверима оселі та ніколи не викидали на смітник, а лише у воду.
Цю рослину назвали так на честь кохання юнака Бара і дівчини Вінки. Барвінком прикрашають весільний коровай, його садять біля хати. Барвінок вплітають дівчата у віночок. Він зеленіє навіть під снігом. Барвінок є символом кохання і вічності.
Послухайте ще одну легенду: «Ця рослина, коли ще не мала своєї назви, дуже заздрила запашній фіалці, та була у великій шані серед людей. І тоді вона звернулася до богині Флори, щоб та подарувала їй аромат, красу і людську любов.
Однак не всесильною була богиня квітів і весни, і не змогла вона нагородити рослину великою красою. Зате дала їй гучну назву «вінка», що означає «перемога». Що ж переможного вбачали люди у цій скромній, з такими ж скромними синіми квіточками рослині — вічнозеленій окрасі наших гаїв, садів? У ній прихована могутня цілюща сила перемагати тяжкі недуги. За це люди подарували барвінкові свою любов.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником. Вправа 208 (с. 106)
2. Робота в парах
— Прочитайте прикметники. Що вони можуть описувати? (Вітер)
— Утворіть множину прикметників за зразком: покірний — покірні.
Покірний, ніжний, божевільний, буйнокрилий, дужий, жвавий, крижаний, легенький, лютий, поривчастий, пронизливий, рвучкий, скажений, колючий, прохолодний, свіжий, сухий, теплий, вередливий, грайливий, злий, ласкавий, пустотливий, розхристаний, сердитий, непереможний
3. Поетична хвилинка
Письмо по пам’яті
На зеленому горбочку,
У вишневому садочку,
Притулилася хатинка,
Мов маленька дитинка,
— Прочитайте вірш виразно.
— Знайдіть прикметники, поставте їх у множині.
— Прочитайте вірш без прикметників.
— Для чого потрібні прикметники? (Вони прикрашають наше мовлення, уточнюють, характеризують предмети, зміст прочитаного.)
4. Тренувальні вправи
1) Запишіть словосполучення у множині. Виділіть закінчення прикметників.
Козацька шапка, жовтий фартух, юний читач, давній випадок, чудова погода, весняний вітер, кам’яна стежка.
2) Поширте речення прикметниками.
Діти читають книги.
Хмари пливуть у небі.
Гриби ростуть у лісі.
3) Придумайте та запишіть 5–6 прикметників з префіксом най- у множині. Розберіть прикметники за будовою.
Найдовші, найвеселіші, найгарніші, найдобріші, найуважніші, найрозумніші.
4) Запишіть словосполучення у зазначених відмінках.
Колискові пісні (у Д. в.)
Літні вечори (в О. в.)
Березові ліси (у Р. в.)
Бабусині онуки (у З. в.)
5) Допишіть закінчення прикметників. Запишіть відмінки прикметників у дужках. Перше речення розберіть за членами речення.
ВЕЧІР
Швидко насувається вечір у лісов... (___) хащах. Темн... (___) тіні лежать попід деревами. Непорушно височіють стар... (___) сосни, чорніють густ... (___) розлог... (___) ялини. Сховалося за деревами низьк... (___) вечірн... (___) сонце.
6) Складіть речення з поданих слів.
Галасливі, у, краї, летять, теплі, качки, та, гуси, швидко.
Розберіть прикметник як частину мови.
7) Удоскональте текст, додаючи прикметники. Визначте відмінки прикметників.
МАК
У полі розквітли маки. Здалеку вони схожі на полум’я. Поле неначе килим. Гарно, коли зацвітає мак!
8) Доберіть до поданих іменників 3–4 відповідних прикметники.
Кавуни, кошенята, діти, цукерки.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що таке прикметник?
— На які питання відповідає прикметник?
— Як відмінюються прикметники у множині?
VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 209, с. 106.
нова хата
ВідповістиВидалити