неділя, 31 березня 2013 р.

Етикет і етикетка


Етикет і етикетка

Етикет, етикетка. Здавалося б, що спільного між цими словами? Етикетку всі бачили, всі знають. На пляшках із газованою водою, на нових кросівках, на нових речах, куплених у магазині, яскрава наклейка, кольоровий ярличок, які привертають вашу увагу і розповідають (інформують) про предмет. Етикетка – це немов маленький представник речі. І від того, як нам сподобався цей «уповноважений посол», багато в чому за лежить ставлення до його «хазяїна» – самої речі. А етикет? Етикет визначає, як людина поводиться з іншими людьми, визначає його зовнішній вигляд, манеру поведінки. Але жести, рухи, пози, способи привітань, поведінка за столом, смак у одязі тощо теж є своєрідною етикеткою. Саме ці наші властивості й особливості насамперед кидаються в очі під час знайомства, і за ними нерідко судять і про нас самих.
Чи доводилося вам спостерігати подібну картину?
Розмовляючи із співбесідником, людина хапає його за ґудзик на жакеті, підтягує до себе і голосно «шепоче» йому щось на вухо, голосно сміється, щосили плескає по плечу, трусить за плечі тощо. З такою людиною виникає бажання чимскоріше розстатися, не продовжувати розмову. Чи можна сказати, що це погана людина? Звичайно, що ні. Цілком вірогідно, що ця людина гарний спеціаліст і вміє прекрасно працювати. Не виключено, що в неї є великий вірний пес і маленька кішка, про яких ця людина щиро дбає. Якби ми з нею познайомилися ближче, ми б дізналися про її прекрасні якості, могли б пройнятися до неї глибокою повагою і любов’ю, подружитися на багато років. Але її погані манери позбавили б нас бажання познайомитися ближче. Все-таки етикетка має велике значення. Ну уявіть собі, на пляшці смачного лимонаду наклейка «Оцет». Чи захочеться комусь перевірити вміст цієї пляшки? Думаю, що ні. Так і у відносинах між людьми: неохайність, грубість, незнання правил поведінки часто відштовхують від нас тих, хто міг би любити і шанувати нас, якби ми були хоч трішки вихованішими. От і виходить, що етикет і етикетка – слова-родичі. І корінь у них один (французький).
Обговоримо ситуацію.
А якщо на пляшці написано «Малиновий сироп», а в пляшці – оцет?
Тобто, може бути, що хлопчик чи дівчинка брехун, ябеда, задавака, а манери в них красиві. Це погано чи добре?
У тому й різниця між етикеткою та етикетом, що етикетка – це зовнішнє. Можна і на хорошу річ приклеїти погану етикетку, а погані продукти оздобити привабливими ярликами. Правда, рано чи пізно люди обов’язково розберуться що й до чого. Але вихованість, гарні манери – не просто етикетка. Вони міцно пов’язані з внутрішньою культурою людини. Звичайно, бувають випадки, коли погана, нечесна людина, яка не поважає інших людей, виглядає на перший погляд вихованою. Ця людина ніби носить маску: привітно посміхається, ввічливо вітається. Подасть пальто, відкриє перед вами двері, пропустить уперед. Але треба знати, що не можливо безкінечно прикидатися. І дуже скоро ця людина втомиться здаватися не такою, якою є насправді. Вона зніме маску. І ми побачимо її справжнє обличчя: зле і неприємне. Кожний, хто хоче завоювати собі любов і симпатію оточуючих, повинен дбати, щоб його красиві манери були підкріплені внутрішньою культурою, любов’ю до ближнього, повагою до інших людей.
Обговорення прислів’їв:
• Гарні не красиві слова, а красиві діла.
• На устах медок, а на серці льодок.
• Зверху яскраве, а всередині трухляве.

пʼятниця, 29 березня 2013 р.

Історія української печі


Колиска роду

Стародавня людина селилася в печерах, виганяючи звідти звірів, викопувала в глинистих кручах сховища, будувала халабуди з кісток, гілок, листя, кори, шкір. Потім стали з’являтися землянки (викопували в землі великі ями та оббивали їх деревом), житла з дерева, глини, каменю. Традиційно українська хата була дуже мальовничою і чепурною. Бо саме тут проходила значна частина життя, закладалися перші уподобання людини. Кожна господиня дбайливо доглядала своє житло. Тому в хаті завжди було чисто, вибілено, стіни розмальовані кольоровою глиною, оздоблені витинанками, прикрашені квітами і пахучими травами. Українська хата – воістину колиска нашого роду. У ній жили і виростали цілі покоління. Звичайнісінька хатка мала білі стіни, невеликі вікна, двері, які прикрашало різьблення (на дереві спеціальним інструментом вирізали малюнок). Накривала хату висока солом’яна стріха. У Західній Україні, де багато деревини, хату обмазували нафтою, яка оберігала деревину від руйнування. Люди, які жили біля Дніпра, білили хати ззовні і всередині. Вікна і двері обводили червоною глиною. Ні звір, ні лиха людина, ні хвороба вже не могли проникнути в житло через ці вогняні кільця. Селянка, побіливши хату, оздоблювала її настінним живописом: півниками та квітами, які тішили зір, аж доки настане час знову білити хату. Тоді господиня, розвівши фарби, намалює нових півників чи новий орнамент. Центром хати була красуня-піч, яка годувала і лікувала. Поряд із нею біля дверей був вбудований у стінку мисник, де складали посуд. Піч з’явилася дуже давно: це слово за гальнослов’янського походження. Воно пов’язане зі словом «печера». Вогонь, з допомогою якого готували їжу, зігрівалися та захищалися від звіра, віддавна був у пошані. Дім уважався обжитим, коли розіклався в печі вогонь. Із самого початку і протягом віків піч знаходилась у колі численних обрядів. Посланці молодого, щоб сватання вдалося, приносили із собою в кишенях шматочки пічної глини.
Де жили стародавні люди?
Якою була українська хата?
Як доглядала господиня свою хату?
Чим вкривали хату?
Чим обмазували її і навіщо?
Що було центром хати?
Коли вважався дім обжитим?
Який обряд пов’язаний із піччю?
Дальній кут від печі називали красним, бо там стояв стіл, накритий білою скатертиною з хлібиною і сільничкою. З двох боків красний кут освітлювали вікна, а між ними вгорі на полиці була божниця, де містилися ікони. Почесний красний кут називали покуть. Гість, що переступав поріг хати, знімав шапку і відразу кидав погляд на покуть. Божницю обгортали рушниками. На полиці зберігалися яйця – «писанки». Під час свят під богами запалювали каганець, і тоді покуть набирав таємничості. На покуті сходилися лави, за стіл на покуті саджали почесних гостей, дорогих людей. З покутем були пов’язані найвизначніші в житті родини події.
Що знаходилося далі від печі?
Поясніть значення слова «божниця».
Що називали «покуттю»?
Які події були пов’язані з покуттю?
Куди саджали почесних гостей?
Чи доводилося тобі бачити справжню українську хату?
Прислів’я:
• У веселій хаті живуть веселі люди.
• Усяка пташка дбає про своє гніздо.
• У неї в хаті, як у церкві.
• Вдома і стіни гріють.
(Діти аналізують прислів’я. Вчитель обґрунтовує сказане і пропонує зробити малюнок української хати, роботи вивішуються на дошці).

ШКОЛА КУЛЬТУРИ РУХІВ ІЗ ЕЛЕМЕНТАМИ ГІМНАСТИКИ Урок № 41 фізкультура 1 клас


ШКОЛА КУЛЬТУРИ РУХІВ ІЗ ЕЛЕМЕНТАМИ ГІМНАСТИКИ  Урок № 41

Завдання уроку: 1) прийняти контрольний навчальний норматив із акробатичних елементів; 2) розвивати спритність у рухливій грі «Совонька».
Частина
уроку
Зміст
Підготовча (10-12 хв)
Шикування в одну шеренгу, привітання
Повідомлення завдань уроку. Інструктаж із техніки безпеки. Вимірювання ЧСС
Організаційні вправи
Різновиди ходьби (звичайним кроком; у напівприсіді; із різним положенням рук)
Різновиди бігу
Перешикування
Комплекс ЗРВ
Основна (18-20 хв)
Контрольний норматив із акробатичних елементів
Рухлива гра «Совонька»
Заключна (3-5 хв)
Дихальні вправи (підняти руки через сторони вгору та прогну­тися. Зімкнути руки на потилиці, випнути груди, відхилити голову дещо назад. Розслабити м’язи. Зробити енергійний ви­дих, щоб якомога більше звільнити легені від повітря. Потім вдихнути вільно та глибоко)
Шикування в одну шеренгу. Вимірювання ЧСС
Підбиття підсумків уроку та за семестр
Організоване залишення місця занять



Інвентар: гімнастичні мати.

Дозування
Організаційно-методичні вказівки

До 1 хв
Перевірити наявність учнів та їх самопочуття

До 1 хв
Мобілізувати на виконання завдань в основній частині уроку. У нормі ЧСС складає 70-80 уд/хв

До ЗО с
Звернути увагу на чіткість і узгодженість виконання

До 1 хв
По колу в колону по одному, дистанція — 2 кроки

1-2 хв
Зберігати стрій, не обганяти одне одного

До ЗО с
У дві шеренги, розімкнутися на відстань витягнутих рук

4-5 хв
Див. додаток № 2

8-9 хв
Групування сидячи, перекати в групуванні, перекид боком. Не виконує жодного — 1 — 2 — 3

8-9 хв
Див. додаток № 1

До 2 хв
Сидячи на підлозі у колі. Тривалість вдиху — 5-7 с

До 1 хв
За зростом біля лінії. У нормі ЧСС складає до 100 уд/хв

1-2 хв
Оцінити діяльність учнів. Відзначити найкращих

До ЗО с
У колону по одному

ШКОЛА КУЛЬТУРИ РУХІВ ІЗ ЕЛЕМЕНТАМИ ГІМНАСТИКИ Урок № 40 фізкультура 1 клас


ШКОЛА КУЛЬТУРИ РУХІВ ІЗ ЕЛЕМЕНТАМИ ГІМНАСТИКИ    Урок № 40


Завдання уроку: 1) повторити перекид боком; 2) прийняти кон­трольний навчальний норматив із нахилів тулуба з положення сидя­чи; 3) розвивати спритність у рухливій грі «Збирання листя».
Частина
уроку
Зміст

Підготовча (10-12 хв)
Шикування в одну шеренгу, привітання

Повідомлення завдань уроку. Інструктаж із техніки безпеки. Вимірювання ЧСС

Організаційні вправи

Різновиди ходьби (звичайним кроком; малим кроком; широ­ким кроком)

Різновиди бігу

Перешикування

Комплекс ЗРВ

Перешикування

Основна (18-20 хв)
Перекид боком:
  із положення лежачи на животі прогнувшись;
  у групуванні;
  із положення сидячи ноги нарізно («зірочка»)

Контрольний норматив із нахилів тулуба з положення сидячи

Рухлива гра «Збирання листя»

Заключна (3-5 хв)
Вправи для профілактики плоскостопості (не відриваючи ноги від підлоги, зведення та розведення стоп до торкання пальця­ми та п’ятками)

Шикування в одну шеренгу. Вимірювання ЧСС

Підбиття підсумків

Організоване залишення місця занять



Інвентар: гімнастичні мати; рулетка.

Дозування
Організаційно-методичні вказівки

До 1 хв
Перевірити наявність учнів та їх самопочуття

До 1 хв
Мобілізувати на виконання завдань в основній частині уроку. У нормі ЧСС складає 70-80 уд/хв

До ЗО с
Зберігати поставу. Звернути увагу на чіткість і узгодженість виконання

До 1 хв
По колу в колону по одному, дистанція — 2 кроки

1-2 хв
Зберігати стрій, не обганяти одне одного

До ЗО с
У дві шеренги, розімкнутися на відстань витягнутих рук

4-5 хв
Див. додаток № 2

До ЗО с
Хлопців і дівчат об’єднують окремо у 2 відділення. Відділення займають місця занять

6-7 хв
Через лівий бік до вертикального положення тулуба. Потім пе­рекотитися з лівого плеча на праве й перекатом через правий бік набути В. П. Те саме в другий бік

6-7 хв
Почергово по одному.
Хлопці (см): 0 — 1 — 2 — більше ніж 2. Дівчата (см): 1 — 2 — 4 — більше ніж 4

5-6 хв
Див. додаток № 1

До 2 хв
В одну шеренгу, не заважаючи одне одному

До 1 хв
За зростом біля лінії. У нормі ЧСС складає до 100 уд/хв

1-2 хв
Оцінити діяльність учнів. Відзначити найкращих

До ЗО с
У колону по одному