пʼятниця, 22 березня 2013 р.

Історія кораблів


Ми і кораблі

Я малюю море,
Далечінь безкраю!
Ви такого моря
Ще не зустрічали!
Є блакитна фарба,
Пензлики умілі...
Хвилі на малюнку
Зразу зашуміли!
За Орловим, переклад Н. Курганової
Відгадайте загадку:
У лісі народився, а у воді живе. (Човен)
Як ви думаєте, коли люди жили в печерах, чи були човни?
На що були схожі перші човни?
Чи зручно було на них плавати?
Давним-давно, коли люди жили в печерах, човнів не було. Але всім печерним мешканцям страшенно хотілося на чомусь поплавати, перепливати на інший берег, подорожувати по морях та океанах. І ось дехто випадково кинув у воду колоду, і вона попливла...
Як називався перший човен? А коли човен став схожим на човен?
У ті далекі часи люди плавали на колодах. Згодом з’єднали кілька колод, і вийшов пліт. А коли хтось із людей зробив заглиблення в колоді – вийшов човник. Спочатку він міг уміщати тільки одну людину, а невдовзі заглиблення в колоді стали робити таким, що в ньому вистачало місця для кількох людей. Пізніше з’явилися вітрильники, вітрильні кораблі. Та, мабуть, хто з вас не мріє стати мандрівником!
Гра-дослід «Плавати чи ні?»
Матеріал. Баночка з водою, дві однакові кульки пластиліну.
1. Візьміть од ну кульку пластиліну й опустіть її у воду.
– Що ста лося? Кулька мит тю опустилася на дно. Чому?
Підказка. Пластилін щільний і важкий, тому кулька враз потонула.
2. А тепер візьміть другу пластилінову кульку, розімніть її, надайте їй форму кораблика з високими бортами. Обережно опустіть кораблик із високими бортами. Він плаває! Чому? Ми взяли дві однакові пластилінові кульки. Одна потонула, а інша ні. Спробуйте пояснити: чому так сталося? Підказка. Плавучість тіла залежить ще й від його форми. І хоча кораблі дуже важкі, усередині вони розділені перегородками на окремі частини. Простір між перегородками заповнений повітрям. Саме повітря й тримає на плаву кораблі, зокрема й наш невеличкий кораблик. Але як що корабель перевантажити, він може потонути. Тому всі кораблі мають cпеціальну позначку на борту. Вона вказує капітанові корабля, як глибоко може поринути корабель у воду.
З чого будують сучасні кораблі? Які кораблі ви знаєте? Що вони роблять? Як ви думаєте, чим вони схожі й чим відрізняються?
Сьогодні по ріках, морях та океанах ходять човни, кораблі, яхти, криголами. Сучасні кораблі будують не тільки з дерева, але й з металу. Найміцніші з них – криголами. Кораблі будують пасажирські, туристичні, вантажні, військові, дослідницькі. Хто знає, яку назву мають човни за своєю властивістю та як називалися вони в різні часи, у різних народів?

Немає коментарів:

Дописати коментар