понеділок, 18 березня 2013 р.

Чарівний винахід


Чарівний винахід

Як первісні люди розпізнавали час?
Спочатку вони розпізнавали лише ніч, ранок, день і вечір. Потім час вимірювали за допомогою довжини тіні. Подовжилася тінь людини на три ступні – вечір. Ти маєш прийти в гості через чотири ступні – не поспішай, бо ще рано. Які незручності виникали при застосуванні такого вимірювання часу? Не кожного дня світило сонце, довжина тіні в той самий час улітку і взимку була різною, та і в одних людей ступні були великі, а у других – маленькі. Новий спосіб знайшли швидко. На рівному, відкритому місці вкопали палицю, обвели її колом і стали уважно спостерігати за рухом тіні. Такий годин ник назвали гномоном (від грецького «стовпчик»).
У Стародавньому Вавилоні на вершині найбільшої піраміди поставили глиняний стовп. Рівний майданчик під ним розкреслили на однакові сегменти. Коли тінь наближалася до однієї з ліній, жрець проголошував: «Волею Бога, минула ще одна година від сходу сонця».
Чи зручним був такий годинник?
Що означає вислів «живий годинник»?
Чи можна за співом півня визначити точний час?
Пізніше люди винайшли водяний годинник. Це був скляний посуд із дірочкою біля дна. Туди наливали воду. Краплями вона витікала з отвору. Люди ставили позначки – рисочки на стінках посудин, так визначали час.
Чим був незручний такий годинник?
Чи зручно було ним користуватися кожній людині?
Весь час треба було підливати воду. Задумали люди створити такий годинник, який би не залежав ні від пори року, ні від доби, ні від води. Ним став пісочний годинник. Дві скляні посудини з’єднали тонесеньким отвором. Всередині пісок, який сиплеться з верхньої посудини в нижню. Чи міг такий годинник показувати великий проміжок часу? Перший механічний годинник з’явився в 996 році у німецькому місті Магдебурзі. До нашого часу зберігся годинник на башті Вестмінстерського абатства в Лондоні. Ще у ХІІ столітті показував він час жителям.
Чарівний винахід
На початку XVI століття Петер Генлейн, нюрнберзький винахідник, змайстрував кишеньковий годинник. Через 500 років годинник отримав хвилинну стрілку, а через 200 років – секундну.
У музеї «Ермітаж» є винахід росіянина Івана Петровича Кулібіна. Він створив справжнє диво техніки: його годинник показував і відбивав цілі години, половини і чверті.
Які годинники є в наш час?
Хвилина – це мало чи багато?
Шахтарі за одну хвилину видають півпоїзда вугілля на-гора, за одну хвилину випускається 220 тонн сталі, на фабриках – 1280 пар взуття, 18 кілометрів тканини, 45 книжок.

Немає коментарів:

Дописати коментар