понеділок, 25 березня 2013 р.

МІФИ ТА ЛЕГЕНДИ ДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ ПРО ВИНИКНЕННЯ ОЛІМПІЙСЬКИХ ІГОР


МІФИ ТА ЛЕГЕНДИ ДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ ПРО ВИНИКНЕННЯ ОЛІМПІЙСЬКИХ ІГОР

Зародження Олімпійських ігор у Давній Греції пов’язане з іме­нами грецького героя Геракла, легендарного царя Пелопса, спартан­ського законодавця Лікурга та еллінського царя Іфіта.
В одній з од давньогрецького поета Піндара йдеться про те, що за­родження Олімпійських ігор пов’язане з іменем Геракла. 1253 року до н. е. цар Еллади Авгій, який володів великими стадами, доручив Гераклу очистити його стайні за один день. Геракл погодився, але за умови, що Авгій віддасть йому десяту частину своїх стад. Цар був упевнений, що цю роботу за один день зробити неможливо.
Геракл повалив з двох протилежних боків стіну, що оточувала стайні, і підвів до них воду двох річок — Алфея та Пенея. Вода цих рі­чок за один день винесла весь гній зі стаєнь, а Геракл знову склав сті­ни, і прийшов за винагородою. Але Авгій не дотримав угоди, і Геракл повернувся у Тіринф. Через кілька років Геракл, коли звільнився від служби в Еврисфея, повернувся до Еллади, переміг у бою Авгія і вбив його смертоносною стрілою. Після перемоги Геракл зібрав військо, приніс жертви олімпійським богам і запровадив Олімпійські ігри, що відбувалися відтоді кожні чотири роки на священній рівнині, обса­дженій оливами самим Гераклом.
Існує інша легенда зародження Олімпійських ігор. Міста у Дав­ній Греції постійно ворогували одне з одним. Цар Еллади Іфіт після епідемії чуми звернувся до дельфійського оракула за віщуванням. Оракул відповів, що Іфіт повинен утриматися від війн, зміцнити зв’язки з еллінськими містами і запровадити свята й змагання на знак перемир’я. Так виникла ідея проведення Олімпійських ігор.
Згідно з іншою легендою, засновником Ігор уважають Пелопса. У царя Еллади Еномая була дуже вродлива дочка Гіпподамія. Цареві пророкували, що він загине від руки свого зятя. Кожному, хто сва­тався до його дочки, Еномай пропонував позмагатися в перегонах на колісницях, обіцяючи, у разі перемоги нареченого, віддати за нього дочку. Якщо наречений програвав, то на нього чекала смерть від ру­ки Еномая. Претендентом на серце Гіпподамії був Пелопс, син мало­азійського царя Тантала. Пелопс згодився на умови Еномая, який дав йому можливість першим почати перегони. Пелопс увесь час лідиру­вав. Але відстань скорочувалася, адже Еномай мав найпрудкіших ко­ней у Греції — подарунок бога війни Ареса. Еномай майже наздогнав Пелопса, який, повернувшись, побачив занесений для удару спис, однак, тієї ж миті колісниця царя розсипалася. Еномай загинув. Пе­лопс після весілля, пам’ятаючи про свою перемогу, вирішив улашто­вувати кожні чотири роки Олімпійське свято і проводити змагання.

Немає коментарів:

Дописати коментар