Етика 3 клас
Тема.
У переддень літніх канікул
Мета:
продовжити знайомство дітей із нормами поведінки в суспільстві,
передбачити можливі ситуації на канікулах і вчити учнів правильно в них
поводитися; розвивати вміння аналізувати пропоновані ситуації; виховувати
чуйність, уважність, доброту, шанобливе ставлення до оточуючих, бажання, бути
вихованим у життєвих ситуаціях.
Обладнання:
написи на дошці, пам’ятки, костюми Мальвіни та Бу- ратіно, малюнки,
аудіозаписи співу пташок; вислови видатних людей:
У людини повинно бути все
прекрасне: і обличчя, і одяг, і душа, і думки.
А. П.Чехов.
Найбільша розкіш на
світі — це розкіш людського спілкування.
А. де Сент-Екзюпері
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
— Любі друзі! У
кожного з вас є улюблена пора року. З якою порою року вам хочеться зустрітися
найшвидше? (З літом!)
Інсценізація
вірша «Прихід літа»
А хто з вас знає, діти,
Чи скоро буде літо?
Бурчить ведмідь в барлозі:
— Вже іде десь на
возі!
їжак на те ведмедю:
— Ні, на велосипеді!
Кричать зайці вухаті:
— Скоріш на самокаті!
Присвиснув дрізд: — Та що там!
На літаку з пілотом!
— Брехня! — дирчить
сорока, —
У мене гостре око!
Торік я літо в маї Угледіла в
трамваї!
—А то і ні! Бо
зникло Воно до мотоцикла!
—Але ж приїде нині На легковій
машині!
— Ні, в літа є
коляска!
— Коляска? То вже
казка!
Воно приплине скоро
А човнику з мотором!
—А літо йшло пішечки,
Воно вже недалечко.
І вкрились луки цвітом,
Вітаючись із літом!
(Ян Божехва)
— Діти, а чому це вам
там хочеться найшвидше зустрітися з літом? (Бо влітку —
найдовші канікулиі)
Діти по черзі
декламують вірш А. Костецького «Канікули».
«Канікули! Канікули!» —
Співає все навколо.
Канікули, канікули,
Канікули у школі!
А що таке — канікули?
Це літні дні барвисті,
Це час, коли нам ніколи Хоча б на
мить присісти,
Бо треба мчати босими Навипередки з
вітром,
З густих лісів приносити Горіхів повні відра.
Це час, коли за хлопцями Ми скучимо
як ніколи!
І нам страшенно схочеться Скоріше знов до школи!
II.
Мотивація навчальної діяльності
—
Ви вже, мабуть, здогадалися, що ми будемо говорити сьогодні
про ваш літній відпочинок. Адже й під час канікул потрібно пам’ятати про етичні
норми поведінки, спілкування, тобто про ввічливість; про увагу до старших; про
чарівні слова; про чемність; про доброту і милосердя.
Під час канікул ви
побуваєте у лісі, на лузі, біля моря, в гостях, на екскурсіях, у храмах та
музеях, та зрештою, просто вдома на вулиці. І скрізь вам потрібно буде
спілкуватися з людьми. Дома — з батьками, дідусем і бабусею, з братиками і
сестричками, з сусідами; в магазині — з продавцями, незнайомими людьми; на
вулиці — з перехожими, однолітками. І навіть спілкування з природою теж
вимагає від нас певних знань і вмінь.
Ми прагнемо
спілкуватися, щоб порадитися з кимось, розв’язати наші проблеми, відчуваємо
потребу бути комусь необхідним. Здавалося б, спілкування— це природна річ,
якій не треба вчитися. Та інколи людям важко спілкуватися, особливо з
дорослими. Для початку запам’ятайте: основою спілкування є доброзичливість та
доброта.
III.
Оголошення теми та мети уроку
—
Отже, на сьогоднішньому уроці ми з вами будемо вчитися
спілкуватися з однолітками і дорослими людьми. Поговоримо про поведінку
дівчаток та хлопчиків, а також засвоїмо правила поводження в гостях, під час
подорожей та екскурсій, які відбудуться влітку. А для цього здійснимо уявну
мандрівку «Стежками літніх канікул». І допоможуть нам у цьому наші давні друзі
— казкові персонажі Буратіно і Мальвіна (переодягнені вожаті-старшокласники).
IV.
Робота над новим матеріалом.
—
Людина знаходиться у постійному спілкуванні із
знайомими і незнайомими людьми: в школі, на вулиці, в кіно, в бібліотеці, в
магазині, в транспорті. Поведінка однієї людини, привітно чи грубо сказане
слово нерідко залишають в душі іншої людини слід на весь день. Часто гарний
настрій у людини залежить від того, чи були з нею уважні, привітні,
доброзичливі. І як образливо буває від неуваги, грубого, злого слова.
Входять Мальвіна і
Буратіно, між ними зав’язується діалог.
Мальвіна (привітно). Добрий день, діти!
Буратіно (бурчить під ніс). Здрастьтє!
Мальвіна. Що такий
невеселий, Буратіно?
Буратіно. Невеселий
і все! Чого тобі від мене треба?
Мальвіна (ображається). Чому ти мені так відповідаєш? Адже я хочу знати, що
з тобою сталося, може, тобі треба допомога?
Буратіно. А що я тобі
такого сказав?
Мальвіна. Нічого
особливого, але ти так говориш, що неприємно навіть слухати.
Буратіно. Ну от
іще! Хто не хоче, хай зі мною не розмовляє!
Мальвіна. Буратіно,
що у тебе за тон?
Буратіно.
Звичайний! Я ж ні з ким не сварюсь!
Мальвіна. Я помітила,
що ти часто так говориш не тільки з товаришами, а навіть з татом Карло!
Буратіно. Подумаєш!
Може, я інколи й розмовляю трохи голосно чи грубо, зате я хороший друг,
веселий, навіть допомагаю, люблю розвеселити. Тільки дехто не розуміє моїх
жартів. Ось, наприклад, вчора ми з П’єро йшли берегом річки. П’єро спілкувався
та як плюхнеться у воду. Я, звісно, засміявся і запитав його: «Ну, як пройшла
посадка?» А він образився і пішов. А що поганого я йому сказав?
Мальвіна (звертаючись до дітей). Діти, поясніть Буратіно, чому
образився П’єро. Чому йому був неприємний «жарт» Буратіно? (Діти висловлюють свою думку.)
Буратіно. А хіба я
один так розмовляю і жартую? Я вчусь у дітей. Вони й самі так говорять. Є такі,
котрі навіть називають один одного грубими словами, дражнять. Давайте не будемо
думати, хто гірше поводиться, а просто станемо кращими. Добре я придумав,
Мальвіно?
Мальвіна. Дуже
добре, Буратіно! Потрібно завжди пам’ятати, що від доброго слова у людей стає
тепліше на серці, а від злого дружба може зруйнуватись.
Учитель. Так.
Шановна Мальвіно. І на основі цих слів ми можемо допомогти учням створити
правила для хлопчиків і дівчаток, які стануть запорукою їхньої дружби.
Я сподіваюсь, що
дотримуючись цих правил, ви гарно відпочинете
і ще більше зміцните вашу дружбу.
Правила для хлопчиків
•
Не ображати дівчаток і не глузувати з них.
•
Поступатися дівчаткам місцем.
•
Допомагати нести важкі речі.
•
Заступатися за дівчаток не дозволяти їх кривдити.
• Робити дівчаткам
гарні компліменти
Правила для дівчаток
•
Не обзивати хлопців.
•
Обговорювати з хлопцями прочитані книжки.
•
Допомагати хлопцям прибирати робоче місце.
•
Прости в хлопців допомоги.
• Радіти за гарні
вчинки хлопців
Правила
поведінки в гостях
Мальвіна. Влітку
вам не раз трапиться побувати гостях. Запам’ятайте, є правила для господарів і
гостей.
Уівіть, що
надходить ваш день народження чи будь-яке свято, і ви чекаєте гостей. Потрібно
все робити так, щоб гостям було не гірше, як дома. Давайте розкажемо і
покажемо, що потрібно робити.
(Діти розігрують
ситуацію «Гості».)
•
Перш за все гостеві необхідно допомогти зняти верхній
одяг і взуття.
•
Потім — провести у кімнату. (В двері першими проходять
гості.)
•
Далі потрібно запропонувати гостеві сісти на зручне
місце в кімнаті.
•
Поки не сіли за стіл, спробуйте розважити своїх
гостей: покажіть свої найкращі книги, іграшки, увімкніть музику, пограйте в
спокійні ігри тощо.
Буратіно. А якщо ви
самі прийшли в гості? Яких саме правил необхідно дотримуватися гостеві? Не
знаєте? Я вам допоможу! (Читає вірш
В. Тименко
«У гостях».)
Якщо в друга іменини,
Ти не гай ані хвилини.
Завітай до нього вранці,
Вмикни музику для танців,
Ще й пісні горлай щосили,
Щоб скоріше стіл накрили.
Подарунок лишай вдома —
Треба він тобі самому.
Торт хапай двома руками, їж великими
шматками.
Після торту руку жирну Витри краем скатертини.
А коли вікно є поруч,
Витри руки краєм штори.
А коли ступнеш на ґанок,
Скажи: «Стіл був препоганий!»
Стане соромно родині,
Особливо господині.
І тоді матуся вдруге Іменини зробить другу.
За один обід не варто Подарунок віддавати Загрібай
цукерки в жмені І ховай їх у кишені.
—
Чи можна погодитися з такими порадами? Чому?
—
Яких помилок необхідно уникати, коли ви прийшли в
гості?
V. Робота над прислів’ями (на
дошці)
•
Не дім господаря красить, а господар — дім.
•
Слова щирого вітання дорожчі за частування.
•
В чужому домі будь привітливий, а не примітливий.
Буратіно. Я дуже люблю гостей. Особливо — подарунки!
Мальвіна. А чи вмієш ти робити подарунки?
Найпростіші правила
•
Задоволення від подарунку має отримати в першу чергу
той кому дарують а не навпаки.
•
Подарунок має бути простим і недорогим він може бути
зроблений своїми руками.
•
Дарують тільки те що самому подобається.
•
Ніколи не дарують те що ви самі отримали у подарунок.
• Необхідно дарувати
із добрими почуттями
Буратіно. А ще я люблю сам ходити в
гості. Особливо, коли гарно пригощають!
Мальвіна. Отже, ти вмієш поводитися
за столом? А ви, діти, вмієте?
(Розігрується сценка поводження за
столом між Буратіно та Маль- віною.)
Пам’ятка поведінки за столом
•
Перед вживанням їжі бажають один одному «Смачного!»
•
Сидять за столом прямо. Лікті на стіл не кладуть.
•
Пережовують їжу тихо без зайвих звуків.
•
Якщо потрібно розрізати якусь страву то виделка має
бути в лівій руці а ніж — у правій.
•
Хліб беруть рукою відламують маленькими шматочками.
•
Не можна брати їжу із загальних тарілок своєю
виделкою.
•
Коли закінчили їсти то виделку ніж і ложку покладіть
на тарілку.
•
Не розгойдуйтеся на стільці не крутіться за столом.
Мийте руки до і після їди. Коли поїли — подякуйте.
• Не забувайте
сказати що все було дуже смачно
Фізкультхвилинка
У транспорті
Учитель. Діти, подорожуючи під час
літніх канікул, вам доведеться не раз користуватися громадським транспортом. Чи
знаєте ви, як поводитися в ньому? (Відповіді дітей. На їх основі складаємо
пам’ятку.)
Правила поведінки в транспорті
•
Заходьте в транспорт неквапливо.
•
Не штовхайте інших пасажирів.
•
Не забудьте купити квиток.
•
Жінкам із маленькими дітьми людям похилого віку
дівчаткам необхідно поступитися місцем.
•
Якщо вам необхідно вийти попросіть ввічливо пропустити
вас вперед.
• Якщо випадково
когось штовхнули то вибачтеся
У
музеї
—
Збагатити духовний світ, поповнити знання ви можете в
музеї. У великих містах музеїв багато. Важливо вміти розповісти, що ви там
бачили, що припало до душі. Як правило, у музеї проводять екскурсії. Тож ви
уважно слухайте, що розповідає екскурсовод. Ходіть тихенько, не човгайте
ногами. Можливо, вам захочеться щось запитати в екскурсовода? Як почнете своє
речення?
«Живий» фільм «У
музеї» розігрують діти.
1 серія «Дорога до музею».
Шикування,
культпохід у музей. (Один учень вибігає з колони, двоє голосно розмовляють.)
2 серія «Каса».
Діти в черзі
стоять, купують квитки. (Один хлопчик намагається купити квиток без черги.)
VI.
Підсумок уроку
VII.
Домашнє завдання