Етика 1 клас
Тема.
Як вести розмову
Мета: формувати вміння
вести розмову виразно, чітко, не поспішаючи; вчити будувати діалог на
конкретну тему; сприяти розвитку зв’язного мовлення; виховувати повагу до
співрозмовника.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань
— Послухайте вірш.
Про що в ньому йдеться?
Є слова, що білі-білі,
Як конвалії квітки,
Лагідні, як усміх ранку,
Ніжносяйні, як зірки.
Є слова, як жар, пекучі І отруйні,
наче чад...
В чарівне якесь намисто Ти нанизуєш
їх в ряд.
(О. Олесь)
—
Якими можуть бути слова? Чому?
Гра «Точно і швидко»
—
Як приємно бачити усміхнене обличчя, почути ласкаві,
звернені до тебе слова. І тоді твій настрій стає піднесеним, веселим. Так само
приємно почути від тебе лагідні, добрі слова. Всі ви їх добре знаєте. Давайте
їх пригадаємо якомога більше і нанизаємо велике намисто із чарівних слів. Я
кидаю вам м’яч, а ви по черзі називаєте слова вітання вранці та ввечері, слова
пошани, подяки.
III. Ознайомлення
з новим матеріалом
—
Діти, а зараз я хочу розповісти вам про кінофільм, про
який мені розповів Сашко. Його змісту я не зрозуміла. Підкажіть, чому? Якої
помилки допустився Сашко під час розповіді?
Коли Сашко прийшов
із кіно, то очі його збуджено блищали.
— Що, хороша була
картина? — запитала я.
— Ух, і здорово! —
відповів він.
— Що ж здорово?
—
Та розумієте, так здорово! Спочатку, значить, він
раптом довідується, а потім розумієте... Ну, словом, просто здорово... загалом,
так би мовити, він спочатку не знає, і так здорово, що розумієте, взагалі ніхто
не знає... а потім, розумієте, він уже знає, а вони... Ну, загалом, здорово...
Розумієте?
— Чи зрозуміли ви
що-небудь? Чому?
—
Що б ви порадили Сашкові? (Відповіді дітей вчитель
записує на дошці.)
—
Для того, щоб з вами було приємно спілкуватися, вам
необхідно запам’ятати такі правила.
. Більше читай.
. Читаючи,
намагайся запам’ятати нові слова.
. Використовуй
тільки ті слова, значення яких тобі зрозуміле.
. Будь чемним не
лише у вчинках, але і в словах.
. Слухай
співрозмовника не перебиваючи.
. Під час розмови
не розмахуй руками, не жестикулюй без потреби.
. Не кажи про
присутніх він або вона.
•
До дорослих звертайся на ВИ.
. Не кажи погано
або насмішкувато про відсутніх, завжди висловлюй
свою думку про
людину їй в обличчя, а не критикуй поза очі.
— Хто більше
запам’ятав правил?
—
Досить часто для спілкування на відстані людина
використовує... (телефон).
—
Яких правил необхідно дотримуватися під час розмови по
телефону? (Відповіді дітей.)
Робота в парах
«Розмова по телефону» (складання діалогу та його відтворення).
IV. Закріплення
матеріалу
1. Розв’язання
ситуацій морального змісту.
Кожний день ви
спілкуєтесь із своїми батьками, товаришами, дорослими. Як ви вчините, коли...
. стоять двоє
товаришів, розмовляють, а тобі необхідно в одного із них
про щось запитати;
. тобі терміново
необхідно щось сказати вчительці, а вона говорить із
іншою вчителькою;
. ти щось
розповідаєш, а тебе перебили?
(Діти висловлюють
свої думки, доводять їх. До уваги беруться найбільш вдалі способи вирішення
ситуації.)
2.
Використовуючи кольорову крейду, з’єднайте кінці
речень так, щоб вийшло прислів’я. Поясніть їх.
як три дні хліба не їв. умій і змовчати, така й
розмовонька, що весняний день.
—
Мова — це душа народу, його думки, мрії, історія,
культура, традиції, яких так багато, що всі й не перелічити, бо наш народ —
мудрий, працьовитий, щирий, добрий, щедрий та дотепний. Послухайте характерні
українські вирази, придумані нашими предками, але які і в наш час збагачують
нашу мову, роблять її мелодійною.
•
Чесати язики — вести пусту розмову.
•
Ламати голову — над чимось думати.
•
Мов камінь у воду — безслідно зникнути.
•
Ні за холодну воду не братися — нічого не робити.
•
Кивати п’ятами — втікати.
V.
Підсумок уроку
—
Про що дізнались на уроці?
— Які правила
спілкування запам’ятали?
Немає коментарів:
Дописати коментар