Етика 3 клас
Тема.
Гармонія відносин із природою. Що таке гармонія? Ти і природа. Стану я
природі другом. Телеграми з лісу
Мета:
закріплювати правила поведінки в спілкуванні з природою; розширювати
потреби в такому спілкуванні; розширювати кругозір; розвивати естетичний смак;
виховувати любов до природи.
Тип
уроку: комбінований.
Обладнання:
чисті аркуші паперу, макети лугових квітів, малюнки звірів, конверт із
телеграмою.
ХІД УРОКУ
I.
Організація класу
Лунає чарівна
музика зі співом птахів і природних звуків. На підлозі — яскраві макети квітів,
на стінах — малюнки із зображенням звірів.
II.
Повідомлення теми, мети уроку
—
Діти, сьогодні ми поговоримо про дім природи, у якому
живуть люди, тварини і рослини. Усі ми — живі творіння природи на планеті
Земля. Природа землі не тільки красива і корисна, але й дуже тендітна і
вразлива. І ставитися до природи необхідно дуже обережно і дбайливо. Інколи
чуєш: «Людина — цар природи». Але хто поставив людину над природою? Сама
людина. А хто така людина без природи? Природа нам щедро дарує повітря, воду,
спів птахів, шелест листя, пахощі квітів. А замість цього просить тільки любові
до неї.
III.
Робота над темою уроку
—
Ми повинні жити в цілковитій гармонії з природою.
Тільки так ми зможемо зберегти нашу Землю такою красивою. Діти, а що таке
гармонія?
—
Так, гармонія — це єдність в багатогранності. Це
поєднання, злагодженість, взаємна відповідність якостей (предметів, явищ,
частин цілого).
Учень читає вірш
Олександра Пархоменка «Казкова країна Добра і Краси».
Тату, ти знаєш, чого мені треба?
Чистого дощику з синього неба.
Треба і чути, і бачити літом,
Як заливається жайвір над житом.
Як підпадьомкують в мідній пшениці
Досвітком тихим перепелиці.
Треба, щоб в лісі для лиса і лося
Місця живого хоч трохи знайшлося.
Треба ще рибок малих і великих В
чистих—пречистих озерах і ріках.
Треба, щоб я по морському купанні
Не одмивавсь од мазуту у ванні.
Треба сніданків і треба обідів,
Тільки, будь ласка, без жодних
нуклідів.
Треба, виходить, не так і багато...
Люди, чи важко про все це подбати?
—
А як у нас в Україні держава допомагає зберігати
природу? (Створюються заповідники, заказники.)
—
Діти, в Конституції України є стаття 66 (на дошці
записаний зміст статті). «Кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі,
культурній спадщині, відшкодовувати завданні ним збитки».
—
Давайте запишемо в зошитах зміст цієї статті.
—
Подумайте, чи тільки дорослі мають дбати про чистоту
довкілля? Обґрунтуйте свою відповідь.
(До класу заходить
листоноша і приносить лист.)
—
Діти, до нас надійшов незвичайний лист. Прочитайте, що
на ньому написано. (Конверт прикрашений різними фігурками тварин і рослин. На
конверті великими буквами написано «ДОПОМОЖІТЬ!!!» Учні хором читають це слово.
Вчитель відкриває
конверт. Один учень читає зміст листа.
«Любі
діти!До вас звертаються мешканці лісу. Ви — майбутні господарі нашої
блакитноокої планети Земля. Людство зробило багато помилок, у результаті яких
нам, тваринам і рослинам, стає жити все важче і важче. Допоможіть нам!»
—
Можемо ми допомогти лісу? Так, можемо.
Учні колективно
створюють правила поведінки в природі:
1.
Не ламай гілля дерев кущів.
2.
Не зривай в лісах та на луках квітів.
3.
Не лови метеликів, джмелів та інших комах.
4.
Не руйнуй мурашники.
5.
Не руйнуй пташині гнізда.
6.
Не лови диких тваринок і не принось їх додому.
IV.
Фізкультхвилинка
Під звуки музики
діти виконують танцювальні вправи.
V.
Читання учнями віршів про природу
—
Діти, ми з вами є невід’ємною частинкою природи і не
мислимо себе поза природою. Зараз візьміть аркуші паперу і намалюйте себе серед
природи. (Кожен учень демонструє свій малюнок і коментує намальоване.)
VI.
Читання вчителем розповіді дівчинки
Оленки
Одного разу я
поїхала до бабусі в село. Вона мене повела в поле, де цвіли волошки. Бабуня
сказала, що Природа пофарбувала ці квіти й мої очі в колір неба. Потім вона
дала мені кілька квіточок. «А чого ви так мало зірвали? Хіба вам шкода?» —
запитала я. А бабуся відповіла: «Ні, дитинко, не шкода для тебе. Треба тільки
знати, що воно живе. Ти побавишся і кинеш під ноги. І воно помре. А людині
квіти приносять радість, красу, здоров’я. Не можна без потреби знищувати те, що
Природа створила для людини. Ми — діти Землі, а вона — наша Мати. І треба все в
ній любити і зберігати».
Обговорення змісту
прочитаного.
VII.
Підсумок уроку
—
Ви бачите, який цікавий і загадковий світ. А тепер
прочитаємо, що необхідно робити для того, щоб ми жили в гармонії з природою.
(Вчитель вивішує плакат.)
На плакаті:
•
Саджати дерева, кущі і квіти у дворах, парках, на
пустирях.
•
Очищувати джерельця і струмочки, не засмічувати їх
брудом.
•
Не смітити на дворах і вулицях.
•
Не сипати сміття на берегах річок і ставків.
•
Обсаджувати береги водоймі вербами, тому що верба
очищає природу.
•
Не рубати і не ламати дерев.
VIII. Домашнє завдання
Скласти «Книгу скарг природи». Спостерігати за
природою. Саджати квіти, дерева. Доглядати за ними.
Немає коментарів:
Дописати коментар