Етика 3 клас
Тема.
Гармонія відносин з природою. Що таке гармонія? Ти і природа. Стану я
природі другом. Телеграми з лісу
Мета:
Закріплювати правила поведінки в спілкуванні з природою; розширювати
потреби в такому спілкуванні; розширювати кругозір; розвивати естетичний смак;
виховувати любов до природи.
Обладнання:
плакат із зображенням земної кулі, ілюстрації тварин, рослин, світ книг,
людей, музики, таблиці з павутинками, казки, вірші, малюнки дітей.
Епіграф до уроку:
З природою живи у дружбі,
То буде вона тобі на службі.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи взятись враз!
Розпочнемо свій урок,
Тож назад не зробиш крок.
Будемо ми трудитись гарно,
Не мине й хвилинки марно.
Бесіда.
—
Давайте прочитаємо з дошки епіграф до нашого уроку.
—
Прочитали? Зрозуміли його?
—
Сьогодні знову будемо говорити про природу, про нас із
вами, адже ми є найціннішою, найпрекраснішою частинкою нашої матінки-природи.
Людина — це прикраса природи, і в людини має бути все прекрасним.
Справжня прикраса
людини — це привітність, вихованість, тактовність, доброзичливість, ці якості
притаманні кожній людині, також і вам, але обов’язково треба працювати над
собою, розвивати внутрішню і зовнішню красу.
Поясніть, як ви це
розумієте.
II.
Повідомлення та розкриття теми і
мети уроку
1.
Робота над віршем.
Поглянь, дитино, все довкола Так
щиро посміхається тобі:
І сонце, й небо, ліс і поле...
Ти теж у відповідь їм посміхнись,
Ти привітайся з днем чудовим,
З пташками, травами, струмочком
голубим,
І знай: усе це є природа,
Гі люби, примножуй, бережи!
—
Про що йдеться у вірші? Чого вчить нас цей вірш?
2.
Бесіда.
—
Як природа впливає на людину?
—
Як людина впливає на природу?
—
Мабуть, не знайдеться в світі такої людини, яка б не
любила природу. Одні милуються барвами осіннього лісу, весняного саду, інші
обожнюють високі гори та бурхливі ріки, а решта в захваті від простору степу.
Чи помічали ви неповторність і красу після наших роздумів на минулому уроці і
чому саме?
—
Пригадаймо, які чудові слова ви говорили, дивлячись на
небо, які бажання висловлювали йому. Як ви, підійшовши до дерев, квіточок,
уявляли їх живими, спілкувалися з ними, хотіли знати, про що бажали запитати у
вас... Які почуття наповнювали ваше серце після спілкування з древами, квітами, небом?
—
Як кожен із нас може зберегти красу світу, що нас
оточує?
—
Які враження у вас залишилися після попереднього
уроку?
—
Одним із домашніх завдань попереднього уроку було в
малюнках передати свої враження від спілкування з природою, пригадати правила
поведінки в природі і скласти власні. Зараз ми побачимо ваші малюнки і почуємо
правила поведінки в природі.
—
Молодці, мені дуже сподобалися ваші малюнки і
відповіді та ваші правила поведінки в природі. Мені дуже хотілося б, щоб ви
більше спілкувалися з природою, любили її, оберігали.
3. Робота над віршем.
ДИВОСВІТ
Дивосвіт, ДИВОСВІТ...
Хто придумав оцей світ?
Землю расу отаку У зеленому вінку?
Всі ці квіти, і ліси,
І пташині голоси?
Ліс, і річка, і поля —
Це ж усе моя земля!
—
Вдумайтесь у зміст слова дивосвіт. Як ви розумієте його?
—
На які два слова можна розділити його? Поясніть їх
значення.
—
(Диво —
незвичайне, неймовірне, загадкове, особливе, чудове; світ
— об’єднання, сукупність предметів живої або не живої природи
та зроблених руками людей; земна куля з усім, що на ній є.)
4.
Практична робота.
—
Наведіть приклади різноманітності світів земної кулі.
(На дошці — плакат
із зображенням земної кулі. Учні називають та обирають предмети і прикріплюють
на зображення земної кулі. Наприклад: світ тварин,
рослин, музики, поезії, книжок, людей.)
Предмети світів:
•
ори;
•
арфа;
•
ромашка;
•
метелик;
•
овочі;
•
нота;
• іній;
-Що в них дивного? (Всі
світи існують у тісному взаємозв’язку, є прикрасою нашої планети.)
—
Як нові слова утворилися зі слів — назв предметів,
різних світів? (На кожному малюнку предмета стоїть номер, за яким виділяючи
перший звук слова і позначаючи його буквою, діти складають слова ГАРМОНІЯ,
КРАСА.)
—
Що ж означають нові слова? Вам допоможуть зрозуміти їх
зміст слова, що мають з ними спільне значення — синоніми. (На дошці у до-
—
З опорою на павутинки спробуйте пояснити значення
нових слів.
5.
Робота зі словником.
—
Яке ж тлумачення цих слів подають словники?
—
В чому полягає краса, а в чому — гармонія? Що можна
побачити, а що — відчути і зрозуміти?
Що для світу
важливіше — краса чи гармонія? Це можемо дізнатися із казки В. О.
Сухомлинського «Хай будуть і Соловей і Жук».
6.
Робота над казкою.
1)
Слухання казки учнями.
2)
Самостійне читання казки учнями.
3)
Запитання за змістом.
—
Хто персонажі казки?
—
Кого любили люди? За що?
—
Хто заважав співати Солов’ю?
—
І що саме заважало? І чому?
—
Що сказав Соловей Жукові? Чи згодні ви з цим
твердженням?
—
Хто підтримав вашу думку у казці? Як про це сказала
Наталочка?
— А чому не можна без Жука? (Бо порушилася б гармонія світу: гудіння Жука — це музика
літа, життя; розвиток рослин, їх плодів тощо.)
— Що хотів показати автор цією казкою? (Гармонія важливіша за красу, бо без гармонії і краса може
втратити свою чарівність.)
III.
Закріплення й узагальнення здобутих
знань
1.
Робота над віршем Ліни Костенко «Буває часом, сліпну
від краси...»
1)
Читання вірша вчителем.
—
Діти, покладіть голівки на руки, заплющіть очі, та
спробуйте уявити ту красу, що змальовує поетеса. Вчитель продовжує тихо
говорити: «Ви влітку виїжджали чи виходили за межі села чи міста. Згадайте, чи
бачили ви таку красу?»
Вчитель, виразно
передаючи голосом почуття, читає ще раз вірш. Діти, слухаючи, згадують,
уявляють, мріють...
—
Нехай підніме голівку той, хто може вже поділитися
своїми почуттями — змалювати картину уяви чи реальності.
—
Які почуття у вас виникли під час слухання вірша і
спогадів? (Радості, захоплення, дивування...)
—
Це все свідчить про ваше ставлення до природи, про
любов до неї, про вашу гармонію з природою.
—
Ви, мабуть, уже стомилися трішки, зараз відпочинемо,
отже — фізкультхвилинка.
2.
Фізкультхвилинка.
Добре те, що сонце
світить! (Руки піднімають вгору.)
Добре те, що віє
вітер! (Імітують коливання дерев од вітру.)
Добре те, що цей
ось ліс. (Присідають.)
Разом з нами ріс і
ріс! (Повільно підіймаються, показуючи як ростуть дерева.)
Добре те, що в нашій
річці (Руки підіймають вперед, долоні назовні.)
Синя, небрудна
вода! (Імітують плавання.)
Добре те, що я
живу! (На слово «Я» показують на себе, потім підіймають угору.)
—
Відпочили, тепер знову до роботи! Зараз я вам хочу
розповісти про ту тривогу, яка турбує нас, а й все наше довкілля.
3. Розповідь вчителя з
використанням наочності.
—
Поява на Землі людини спричинила великі зміни у
тваринному і рослинному світі. Багато тварин, навіть такі великі, як мамонти,
виявилися цілком беззахисними перед першими мисливцями, що мали у своєму
арсеналі таку грізну зброю як вогонь. Як ви думаєте, чому?
—
Вогнище, розпалене людьми, лишає на землі опік, що
довго не загоюється. Як ви думаєте, що ще залишає рани на землі?
—
Так, це правильно, бездушне ставлення людини до
природи — це дуже глибока рана, і необхідно докласти дуже багато зусиль, щоб
вона загоїлася. Для того, щоб природа не зазнавала шкоди, нам потрібно любити
її, адже любити природу — це означає вивчати її, спостерігати і знати,
доглядати за нею, і не завдавати їй шкоди.
Пам’ятайте: «З природою живи у
дружбі, то буде вона тобі в службі».
Вам у походи ходити І мандрувати,
любі діти,
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблині радіти.
В полі, у лісі, над яром.
Квіти, дерева і трави,
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Людської треба доброти Щоб цвіт
з’явився на калині,
Щоб ночі в ранок перейти,
Щоб соловейко тьохкав, — нині
Природі, звірові, людині Людської треба доброти.
А ще нам хотілося б,
Щоб у парках квітли квіти,
Кращали села й квітчались міста,
Щоб народжувались діти,
Щоб колосилась нива золота.
Хочу зачитати вам
слова Б. Сиінози: «Природа не мовчить. Проста квіточка з мого саду підказала
мені істину. «Осягни, людино, — сказала вона мені, — моє народження і моє
зростання — і ти збагнеш таємницю життя».
—
Ай справді, хіба ж не мистецтво і природа пробуджують
у дітей вміння відчувати гармонію і красу, формують глибину почуттів, навчають
радіти, захоплюватися, співпереживати, породжують добро в дитячих душах?
Саме життя
стверджує, що люди, які навчені з дитинства розуміти мову природи і
по-справжньому її оцінювати, вміють створювати гармонію, красу і добро в
будь-якій своїй діяльності, в різних життєвих ситуаціях, у взаєминах з
навколишнім світом. Отож вчіться розуміти мову природи, любіть її, примножуйте
її багатства, адже майбутнє нашої природи — у ваших руках.
Природа просить порятунку Зелени
шепотом лісів,
Тривожним лебединим криком,
Змілілим плеском рік, морів.
Вона до нас їх щемом в серці
Зболілі руки простягає,
Надіючись на кращу долю,
Про милосердя всіх благає.
Не ламайте, не знущайтесь,
Не руйнуйте, не губіть...
Пожалійте, приголубте,
Нагодуйте, оживіть.
Від споживацького безглуздя
Довкілля треба берегти —
То ж маємо навчитись жити Лиш за
законами краси.
Краса наших лісів,
чистота водоймищ, і взагалі благополуччя природи залежить від кожного з нас.
Нехай кожен із вас подумає який внесок він може зробити в справу охорони
навколишнього середовища
Нехай вам Бог зішле здоров’я й
сили,
Весна дарує молодості цвіт Щоб ви
добро на цій землі творили З любов’ю в серці ще багато літ.
IV.
Підсумок уроку
1.
Телеграми з лісу.
—
Брати наші менші з лісу прислали нам телеграми. Зараз
я їх вам зачитаю.
На екологічні збори! На екологічні
збори!
Люд весь та збирайся!
На екологічні збори люд весь
поспішай і не гайся!
Я сам вас вирішив зібрати,
Бо ліс почали засипати Скрізь вже
купигцами сміття,
Хіба ж, панове, це життя?
Зайчик
—
То що, діти, відвідаємо збори, допоможемо зайчикові та
всім іншим мешканцям лісу?
—
А ось і ще одна телеграма від сторожа лісного —
лісовичка.
Запрошую
учнів 3 класу Ставищанської школи взяти участь в екологічному турнірі знавців
природи «Знай, Люби, Бережи». Лісовичок.
Діти, приймаємо
запрошення на турнір?
—
Але це вже буде на наступному уроці, або на гуртку
«Довкілля».
2.
Запитання до учнів.
—
Які враження у вас залишиться після нашого уроку?
—
Які почуття наповнили ваше серце після почутого і
побаченого?
—
Як кожен із вас може зберегти красу світу?
3.
Домашнє завдання.
—
Відтворіть це у творчих роботах за бажанням. Запишіть
враження від казки, вірша, оповідання, чи намалюйте до них ілюстрації, складіть
загадки (закінчити й оформити роботу можна вдома).
Немає коментарів:
Дописати коментар