Етика 3 клас
Тема.
У переддень літніх канікул
Мета:
Передбачити можливі ситуації на канікулах і вчити учнів правильно в них
поводитися; виховувати вміння, аналізувати пропоновані ситуації; виховувати
бажання бути вихованими в життєвих ситуація.
Обладнання: малюнки, надписи на
дошці «У людини має бути все прекрасним».
ХІД УРОКУ
I.
Організація класу
Учитель
Посідали всі тихенько,
Спинки відтягай рівненько,
Один одному всміхнулись І до мене повернулись.
II.
Повідомлення теми І мети уроку
Сад дозріває.
Річка тече.
Над головою Сонце пече.
—
Про яку пору року йде мова у віршику?
—
Чим саме вам подобається літо?
—
А чи всі знають, як поводити себе на канікулах?
—
А чи вмієте ви правильно поводити себе у певній
ситуації?
—
Отже сьогодні поговоримо про те, як правильно
поводитись в тій чи іншій життєвій ситуації.
III.
Вивчення нового матеріалу
1.
Вступна бесіда.
—
Діти, звернувши увагу на дошку, ви прочитаєте напис.
Це означає, що прекрасним має бути все: і лице, і одяг, і мова, і навіть
вчинки. Напевно, у кожній сім’ї сьогодні дотримуються певних правил етикету:
•
Доброзичливо, із повагою ставитися до людей.
•
Використовувати слова вітання, прощання і подяки.
•
Поважати жінок та старших.
•
Бажати підтримати і допомогти у біді.
•
Вміти вибачити.
•
Бути завжди охайним.
•
Демонструвати гарні манери в громадських місцях,
гостях, школі, вдома.
Наше повсякденне
спілкування в сім’ї, у школі, у транспорті, на вулиці, зі своїми та чужими —
це реальність, в якій ми живемо, це життя. Але нам не все рівно, як до нас
ставляться, частіше всього ми хочемо, щоб нас любили і щоб навколишнім було
добре з нами.
Діти, щоб люди вас поважали,
приязно ставилися до вас, ніколи не забувайте «золотого правила» вихованості:
ставтесь до людей так, як би ви хотіли, щоб люди ставились до вас.
Ви прийшли в це життя, щоб радісно
жити,
Щоб разом грати і міцно дружити,
Щоб посмішки друзям дарувати веселі,
Щоб спокій і мир панували в оселі.
Життя дається
людині тільки на добрі справи. Тож використай його.
2.
Щоб бути вихованою людиною, треба багато читати і
знати. Кожен із вас на канікулах завітає у бібліотеку, а можливо і в музей.
Існує вислів — «музейна тиша». Повинна бути зосереджена увага, а не бездумна
пробіжка по залах. Слід бути уважним, спокійним у музеї. Не залишати після
себе написів. Завітавши у бібліотеку, ви можете самостійно вибрати книгу, або з
допомогою бібліотекаря. Наприклад, я порекомендувала б твори Сухомлинського.
Вони вчать нас знати, цінувати і оберігати наших предків; любити і поважати
своїх батьків, старших; завжди у своїх вчинках, діях бути справедливими; вміти
розуміти оточуючих людей; і головне — вчать бути справжніми людьми.
3.
Послухайте прислів’я: «Ввічливості всі двері
відчинені». Як ви розумієте його?
—
Правильно, діти, необхідно використовувати слова
вітання, подяки, прощання. А назвіть, будь ласка, мені такі слова. Чи завжди
ви їх говорите?
4. Хвилинка-веселика.
САШКО
В трамваї переповненім Сашко з
м’ячем сидить,
А біля нього згорблений Старий
дідусь стоїть.
Хтось до Сашка звертається:
— Чи вас у школі
вчать,
Як місце дати старшому,
Як старших поважати?
— Та вчать. — Сашко
відказує, —
Але у дану мить Розпочались канікули.
І нас ніхто не вчить.
—
Як діти повинні поводитися з людьми похилого віку?
—
Чи правильно повівся Сашко?
— А зараз послухайте
жартівливий вірш про правила поведінки дітей у гостях. Чи можна себе так
поводити?
У ГОСТЯХ
Якщо в друга іменини —
Ти не гай ані хвилини!
Завітай до нього вранці,
Ввімкни музику для танців.
Ще й пісні горлай щосили.
Подарунок лишай вдома —
Треба він тобі самому.
За один обід не варто Подарунок
віддавати.
Загрібай цукерки в жмені І ховай їх
у кишені.
Торт хапай двома руками, їж великими
шматками.
Після торту руку жирну Витри краєм
скатертини.
А коли ступнеш на ґанок,
Скажи: «Стіл був препоганий».
Стане соромно родині —
Особливо господині.
І тоді матуся вдруге Іменини зробить другу.
5.
Дидактична гра «Оціни поступок».
Ситуація
1
Двоє хлопчиків
їдуть в автобусі й голосно розмовляють, використовуючи лайливі слова. Хтось із
пасажирів зробив їм зауваження, на що хлопці обурено відповіли: «А ви не
слухайте. Наша розмова вас не стосується! Що хочемо, те й робимо»,
—
Чи мали пасажири підстави робити зауваження хлопцям?
Чому?
—
Чи схвалюєте відповідь хлопців? Чому?
—
Чи зробили б так на їхньому місці ви?
Ситуація
2
Одного разу
Сергійко вийшов на поляну. Він дуже зрадів, побачивши таку прекрасну природу.
Він ліг на пухкеньку травичку і подивився навколо. А як пахнуть прекрасні
квіти, —говорив він сам собі. В цей час побачив, що його дідусь рубає дрова.
Дідусь дуже стомився. Гарячий піт заливав його обличчя. Хлопчик подумав і
сказав сам до себе: «Піду я до дідуся і допоможу йому», Сергійко пішов, почав
швидко рубати дрова.
Після роботи він
пішов до річки і радо хлюпався у ній, промовляючи сам до себе: «Я працьовитий,
я всім буду допомагати».
Висновок: це вчинок, в якому виявляється піклування про людину. Погляньте, скільки
добрих вчинків нас оточує. Згадайте власні вчинки.
Фізкультхвилинка
Рух — це здоров’я наше,
Він підбадьорює всі нас,
Давайте ж встанемо цілим класом,
Фізкультхвилинки прийшов час,
Школярі всі дружно встали,
Фізхвилинку розпочали.
Руки гарно розім’яли,
Як Клички, по боксували,
Як Шевченко у футболі,
Забиваємо ми голи.
Всі, як Бубка, пострибали І за парти посідали.
6.
На канікулах ми часто буватимемо в тісному зв’язку з
природою.
Природа щедра до
нас. Все, що ми маємо, — від неї. Ти відплати їй своєю добротою, увагою, чесним
поводженням, і вона буде ще щедрішою. Ідучи в парк, в ліс, на прогулянку,
згадай, що все, що тебе оточує, милує зір і слух, дає насолоду —все це твоє, і
все це необхідно залишити чистим і неушкодженим. Ніщо не губить все живе так
швидко і безжалісно, як вогонь. Байдужість, що привела до пожежі, — злочин і
перед природою, і перед людьми. Тож, рушаючи з місця, неодмінно стежте, щоб у
лісі не залишилося навіть іскринки непогашеного вогню.
IV.
Підсумок уроку
—
Що корисного ви взяли з уроку?
—
Чи виникло у вас бажання позбутися негідних вчинків?
— Як ви можете
допомогти іншим людям?
Швидко збігають хвилини,
Ось і прощатись пора.
Дозвольте вам на прощання Зичити
щастя й добра.
Немає коментарів:
Дописати коментар