Етика 1 клас
Тема.
Секрети ввічливої людини. Все починається з малого
Мета:
узагальнити знання учнів про секрети вихованої людини, про правила
поведінки вдома, у школі, в громадських місцях; спонукати до піклування про
рідних. Близьких, оточуючих; виховувати любов та пошану до оточуючих.
Обладнання: карта країни
Вихованості, атрибути до пантоміми «У музеї», ілюстрації до вірша, зашифроване
слово, магнітофон, картки для гри в лото.
ХІД УРОКУ
І. Привітання
Треба всім нам привітатись:
—Добрий день!
Дружно, весело сказати:
—Добрий день!
Я вітаюсь з усіма —
Вчусь у школі недарма.
Завжди я кажу «Привіт»
Навіть кішці, що біля воріт.
II. Організація класу
—
Щоб узагальнити знання про вихованість, про правила
чемної людини, щоб спонукати вас до піклування про старших та виховувати пошану
до оточуючих, я сьогодні запрошую усіх у цікаву подорож до міста Вихованості.
(Відкрити карту.) Це місто ніби звичайне: у ньому є і школа, і музей, вулицями
їздить транспорт, але живуть тут дуже виховані, шанобливі, доброзичливі і
чемні мешканці, які ходять одні до інших у гості. Тож вирушаймо!
Ми їдемо, їдемо, їдемо У
Вихованості край.
Ця гра дуже цікава Ти з нами теж пограй!
Сідай із нами. Друже,
У чарівний трамвай,
І все, що ти почуєш,
Повік не забувай!
—
Разом із нами відправляються у подорож:
•
інформаційна група, яка підготувала цікаві розповіді
про ввічливі слова;
•
група читців, яка продемонструє нам виразне читання
•
група акторів, які покажуть нам цікаві інсценізації.
III. Робота над матеріалом уроку
1.
— А чи знаєте ви, як необхідно вітатися? (Бере слово
інформаційна група.)
1)
Прийнято, що діти вітаються із дорослими, а чоловіки —
із жінками.
2)
Вихована людина намагається привітатися першою зі
знайомими, даруючи привітне слово і сердечну усмішку
3)
Для бесіди зі знайомими відійди у бік, щоб не заважати
перехожим. Не слід зупинятися для розмови у дверях, у вузьких проходах.
4)
У громадських місцях вітаються тихо, щоб не заважати
іншим людям.
—
Дякую групі інформаторів за гарну розповідь. А ми —
уже біля школи. (Демонстрація на карті) Сюди, на жаль, закрався злий чарівник і
наробив шкоди. Щоб звільнитися від нього, ми зіграємо у гру «Маятник».
2.
— Уважно слухайте наших читців. Коли почуєте слова, з
якими не погоджуєтесь, заперечливо хитайте голівками, коли все добре — кивайте
ствердно.
1-
й учень
Нема ні миру, ні любові —
Розтанули і щезли вмить.
Розбив Віталік носа Вові,
І той розплаканий стоїть.
2-
й учень
Замазали весь зошит Галі,
Погане слово хтось сказав.
Пішла біда гуляти далі...
Хтось Колі ручку поламав.
3-
й учень
Скубнули Таню за косичку,
Вона ображено мовчить,
З книжками скинули поличку...
Ну, як в такому класі жити?
4-
й учень
Де хлопці і дівчата б’ються І
прозиваються весь час,
Де над бідою всі сміються...
Скажіть мені, хіба це клас?
—
Ви гарно постарались і прогнали чародія з містечка Вихованості
і його чудової школи. Ми дякуємо групі читців і мандруємо далі до музею.
А тут нас чекає група юних акторів.
3.
Пантоміма.
Заходить хлопчик у музей, розглядає експонати, а потім крадькома забирає і
виносить певну музейну річ.
—
Хто помітив негаразди у діях Андрійка? Спробуйте
виправити їх теж за допомогою міміки і жестів.
4. Інсценізація вірша
А. Антонечка «Сашко».
В трамваї переповненім Сашко з
м’ячем сидить,
А біля нього згорблений Старий дідусь стоїть.
Хтось до Сашка звертається:
—Чи вас у школі вчать,
Як місце дати старшому,
Як старших поважати?
—Та вчать, — Сашко
відказує, —
Але у дану мить Розпочались
канікули,
І нас ніхто не вчить.
—
Як необхідно ставитися до людей похилого віку,
оточуючих, рідних?
—
А чи знаєте ви, як називаються одним словом ті добрі,
приємні, хороші слова, які ми часто говоримо рідним і близьким людям? Щоб
дізнатись про це, відгадайте зашифроване слово.
компл імент
Спочатку називайте
голосні, а потім — приголосні.
5.
Хвилинка відпочинку.
Гра «Впізнай
комплімент для матусі».
Якщо фраза, сказана
вчителем, буде компліментом матусі, то учні, що вишикувалися по середині класу,
роблять три кроки вперед, а якщо не комплімент — один крок назад.
Наприклад.
Матусю, які в тебе
гарні руки;
Які у тебе довгі
вуха тощо.
6.
Мешканці містечка Вихованість люблять ходити в гості.
Ось і вам пропоную піти до них. А по дорозі послухайте правила поведінки в
гостях і подумайте, чи можна себе так поводити і чому
У магнітофонному записі звучить
вірш «У гостях».
Якщо в друга іменини —
Ти не гай ані хвилини!
Завітай до нього вранці,
Ввімкни музику до танців.
ГЦе й пісні горлай щосили,
Щоб скоріше стіл накрили.
Подарунок лишай вдома —
Треба він тобі самому.
За обід один не варто Подарунок
віддавати.
Загрібай цукерки в жмені І ховай їх у кишені.
Торт бери двома руками, їж великими
шматками.
Після торту руку жирну Витри краєм
скатертини.
А коли ступнеш на ґанок,
Скажи: «Стіл був препоганий!»
Стане соромно родині —
Особливо господині.
І тоді матуся вдруге Іменини зробить другу.
(2—3 дітей
висловлюють свої відповіді.)
IV. Закріплення вивченого матеріалу
...А ми помандруємо
далі. І зупинимось на галявині Чемності, щоб погратись у лото.
(У дітей — картки,
на яких зображена на одній стороні ситуація з теми «Ввічливість», а на іншій — чарівне
слово. Необхідно вишикуватись у рядочок або коло так, щоб утворився ланцюжок слів
і малюнків.)
...Якщо правильно
скомпонували малюнки зі словами, то з іншої сторони карток зможете прочитати
фразу, яка є золотим правилом вихованості: «Роби так іншим,
як би ти хотів, щоб чинили тобі». Повторіть і запам’ятайте це правило.
V. Підсумок уроку
— Отже, запам’ятайте,
що справжня вихованість — це добрі вчинки і гарна поведінка, а ввічливі слова
лише її підтверджують.
Якщо хочеш, друже,
Щоб тебе любили,
Чемним і привітним,
Добрим, вихованим будь!
Не роби другому,
Що тобі не миле!
Правило це мудре,
Друже, не забудь!
Немає коментарів:
Дописати коментар