Трудове навчання 1 клас
Тема. Робота з
пластиліном. Ліплення грибів
Мета: удосконалювати
навички роботи з пластиліном; розвивати уяву, просторове мислення, дрібну
моторику рук; формувати вміння планувати роботу з реалізації задуму,
передбачати результат і досягати його; розвивати пізнавальну активність, самостійність,
інтерес до предмета; виховувати бажання працювати в парі.
Обладнання:
пластилін, дощечка для роботи, стеки, серветки для рук,
ілюстрації із зображенням грибів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний
момент
1
Привітання
Лісовик всім дав наказ —
До роботи швидше в клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб
пройшов урок цей гарно.
2
Перевірка готовності до уроку
3 Упорядкування
робочих місць
II.
Робота над новим матеріалом
1
Оголошення теми та мети уроку
—
Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати з пластиліном, закріпимо прийоми
роботи з пластиліном.
—
Сьогодні на наш урок завітав Лісовичок. Він запрошує нас відвідати лісову
галявину. Але спочатку, щоб вирушити у подорож, необхідно відгадати загадку,
яку пропонує Лісовичок, щоб дізнатися, про що піде розмова на нашому уроці.
•
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б, з лісу пострибав,
Якби
другу ногу мав. (Гриб)
—
Так, це гриб. І ліпити ми будемо гриби у лісі.
2
Вступна бесіда
—
Отже, діти, Лісовичок запросив нас на гостину до грибного царства.
—
Хто з вас уже збирав гриби в лісі?
—
Як ви знаєте, гриби є їстівні й отруйні. Але слід пам’ятати, що коли ми в
лісі зустрічаємо отруйного гриба, то не слід його зривати чи збивати ногою,
тому що для людей він отруйний, а для лісових звірів він — як ліки від
хвороби.
—
Які гриби ви знаєте?
—
Які гриби називаються їстівними, а які — отруйними? Розгадайте кросворд!
1
|
Л
|
||||||||||||
2
|
І
|
||||||||||||
3
|
С
|
||||||||||||
4
|
0
|
||||||||||||
5
|
в
|
||||||||||||
и
|
|||||||||||||
к
|
1. Біля
кущика сидять І у кошик не хотять.
Жовті братики й
сестрички Називаються... (лисички).
2. У
зеленому гаю Під березою стою,
Через те і маю
Назву я свою. (Підберезник)
3. їх
масляні голівки Заховались в сосняки, Руденькі, симпатичні Грибочки... (маслюки).
4. Він
товстенький,
Глянуть любо,
У траві росте
Під дубом. (Боровик)
5. В
нього шапочка така,
Як у друга — маслюка.
До вологи й моху звик,
Має назву... (моховик).
6. Ми гриби дрібненькі,
Ніжні і тоненькі,
Шиї, мов цівки,
Круглі голівки.
Коли підростаємо —
Парасольки розкриваємо. (Опеньки)
7. І червоні, і зелені
В кошик просяться до мене.
Симпатичні білоніжки їх назвали... (сироїжки).
III.
Демонстрація та аналіз зразка ►►
Інструктаж
На дошці — малюнки із
зображенням грибів.
—
Придивимось, як виглядають гриби. Одні з них стрункі, мають досить
тендітні ніжки та розлогі, наче парасольки чи тарілочки, капелюшки. У деяких —
на ніжках наче оборочки. Інші — як, наприклад, білий гриб — виглядають
міцними. Ніжки в них товсті, шапочки круті, схожі на половинку кулі. У третіх —
капелюшки мають дещо хвилясті риси. І, певна річ, у всіх капелюшки різного
кольору. Тому ліпитимемо з кольорового пластиліну.
—
Отже, почнемо. Для кожного гриба, який ви схочете зліпити, підготуйте два
шматочки пластиліну певного кольору. Щоб відділити шматок пластиліну,
користуємось стекою. Перед роботою завжди зігрівайте шматочок пластиліну в
долонях та розминайте його, тоді він стане дійсно м’яким та податливим.
Білий
гриб
—
Візьміть більший шматочок коричневого пластиліну для виготовлення шапочки
та менший — білий — для ніжки;
—
коловими рухами рук утворіть коричневу кульку;
—
розплющте кульку, надаючи їй форму шапочки;
—
прямими рухами рук зробіть білий стовпчик, заокругліть його у формі ніжки;
—
«одягніть» шапочку на ніжку;
—
можете зробити зелену травичку.
(Якщо вистачить
часу, можна на картоні виліпити лісок, сонечко, хмаринки, пташок.)
IV. Фізкультхвилинка
Раз, два — усі пірнають,
Три, чотири — виринають,
П’ять, шість — на воді
Кріпнуть крильця молоді.
Сім, вісім — що є сили
Всі до берега поплили.
Дев’ять, десять — розгорнулись,
Обсушились, потягнулись.
V.
Практична робота учнів
Правила
роботи з пластиліном
•
Розминати і розгортати пластилін потрібно на дощечці;
•
розрізати пластилін стекою;
•
невикористаний пластилін класти в клітинку упаковки;
•
після завершення роботи з пластиліном руки витирати серветкою;
• не можна брати пластилін до
рота, торкатися брудними руками обличчя, очей, одягу, брати до брудних рук
зошити, книги, гумки — скрізь будуть жирні плями, по яких жодна ручка не пише.
VI.
Виставка та оцінювання робіт
—
А тепер покажіть свої роботи Лісовичкові.
—
Він дуже задоволений вашою роботою і дякує вам за те, що ви так гарно
працювали! Всі грибочки ми складемо у кошики — окремо їстівні, окремо —
отруйні.
—
Яка робота сподобалася найбільше?
—
Хто з дітей додав щось своє?
—
Як називаються гриби, які ви зліпили?
—
Давайте ще раз згадаємо
назви грибів! Знайдіть в ланцюжку їх назви.
ОПЕНЬКИРОШМАСЛЮКИДГКПЕЧЕРИЦІХАВЛИСИЧКИ
БАКСИРОЇЖКИ
|
МАСЛЮЧОК
За ріку в соснячок завітав
маслючок. Соснячок — молодий, маслючок — золотий! І з
тих пір маслючок не кида соснячок — там росте наш
грибок, дожидає діток.
Й. Струцюк
ГРИБ ДІТКАМ КУПИВ ШАПКИ
Гриб діткам купив шапки.
Повдягалися грибки І стають аж на носочки,
Щоб їх бачили в лісочку.
Гриб говорить їм: — Дітки,
Не спинайтесь на носки,
Не показуйте шапки;
Ходить баба за дубами —
Попадете в борщ з грибами.
М. Стельмах
ЛІСОВА СІМЕЙКА
Лісом дощик поблукав та й подавсь до міста, загубивши
поміж трав голубе намисто.
За намистом голубим вибігли із хати молоді й старі
гриби: тато-гриб, мама-гриб, діти-грибенята...
Г. Усач
►► Інсценізація
вірша 0. Підсухи «Сперечалися гриби»
Діти в масках
грибів розігрують сценку.
Я — гриб боровик,
Маскуватись звик.
Мусиш ліс обійти,
Щоб мене знайти.
А кому знайти удасться,
Знай, тому всміхнулось щастя.
Бо смачнішого нема Між грибами усіма.
Хто не вміє нас шукати,
Тим адресу можу дати.
Ми і в лісі, й на галяві,
Корінь білий, верх смаглявий.
По-нашому я —
печериця,
А по-французьки — шампіньйон. Хоч куцохвоста, блідолиця,
Але витримую
фасон.
Засмажте мене в
сметані,
Й куди тому
боровику.
Мене шукайте на світанні У лісі, в полі, у садку.
Я — сироїжка,
біла ніжка.
У різний колір
чепурюсь.
Така тендітна, така я ніжна. Хоча кришусь, хоча
тендітна,
А кажуть дуже
апетитна.
Хто куштував хоч раз мене, Забачить в лісі й не мине.
Ми — лисички, жовті личка, Ростом зовсім невеличкі.
Не червиві, дуже
чисті.
Не ховаємося в
листі.
Хто на слід наш
натрапляє,
Повен кошик
назбирає.
Ростемо ж не
поодинці,
Нас
шукайте у низинці.
Я — рижик, сурмлю в ріжок, Корінець дірчастий.
На мені капелюшок Червоно-смугастий.
Не боюся я дощу,
Кожну крапелиночку Через себе пропущу,
Ніби через
лієчку.
Обійдіть все
царство грибне,
Хто
ще здатний на подібне?
Ми опеньки, ніжки тоненькі, Шиї, мов цівки, круглі
голівки.
А як більші підростаємо, Парасольки розкриваємо.
Я — мухомор, я людомор, Червоний, наче помідор.
Кашкет цяцькований, розлогий, А сам стрункий і
довгоногий. Серед урочища грибного Не знайдеш красеня такого.
Та я отруйний,
пам’ятай,
Мене побачиш —
обминай!
VII. Підсумок
уроку
— Над чим ви працювали
сьогодні?
— Що нового дізналися про
гриби?
Немає коментарів:
Дописати коментар