Етика 2 клас
Тема.
Влаштуємо свято. Підготовка до свята. Разом із батьками, старшими.
Запрошення. Щоб було цікаво. Бажання гостей — закон для господаря. Як дарувати
і приймати подарунки?
Мета:
ознайомити з основними правилами вибору, дарування і прийому подарунків;
вчити запрошувати гостей і організовувати свято; розвивати естетичні смаки;
виховувати повагу і шану до гостей.
Обладнання: предметні картинки
із зображенням посуду та столових приборів, столові набори для практичної
роботи, таблиці.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент
—
Сьогодні на уроці ми казку сюди запросили, щоб гратись
й гуляти разом. А казка у класі у нас заблукала. Давайте про все поговоримо
разом.
II.
Актуалізація опорних знань
1.
Ігровий момент. (З’являється листоноша з телеграмою.
Вчитель читає її.)
—
Нас запрошують на День народження до Мишутки у казку
«Три ведмеді».
2.
Бесіда.
—
Чи полюбляєте ви ходити в гості?
—
А запрошували гостей до себе?
III.
Повідомлення теми і мети уроку
—
Сьогодні ми вкришимо у гості до трьох ведмедів. А щоб
чарівний ліс впустив нас на стежинку, необхідно виконати багато завдань, подолати
перешкоди.
IV.
Робота над темою уроку
1.
Запрошення.
—
Я вам відкрию один секрет. У нас на Україні з
давніх-давен, коли запрошують у гості, кажуть чарівні слова Ласкаво
просимо.
Давайте допоможемо Мишутці запросити гостей.
2.
Гра «Вибери правильну відповідь».
(На дошці записані
варіанти запрошення в гості. Діти повинні вибрати той із них, який є найбільш
прийнятним.)
•
Чуєш, щоб завтра до мене в гості приходив!
•
Приходь до мене завтра в гості.
•
Ласкаво прошу тебе прийти до мене в гості на День
народження!
3.
Вправа «Що дарують на День народження?»
—
Що ж можна подарувати Мишутці на його свято?
1)
Практичні вправи.
—
Але подарунок необхідно не тільки вміти підібрати, а й
правильно вручити з теплими словами й побажаннями. (Учні інсценізують момент
вручення подарунка.)
—
Коли подарунок вручений, необхідно розглянути його,
висловити подяку й задоволення.
—
Друг подарував на День народження подарунок, який вам
не дуже подобається. Що ви зробите?
2)
Логічна вправа «Скласти листівку-привітання»
(Листівку-привітання
складаємо разом. Учень підписує її.)
4.
Робота з додатками.
—
День народження — свято. А на святі має бути весело.
Як же можна розважити гостей?
•
Учень читає вірш А. Костецького «У гостях».
•
Учні інсценізують 2—3 жарти.
—
А в які ігри можна погратися в гостях?
5.
Дидактична гра «Накриваємо на стіл».
—
Звичайно в гостях ніколи не обходиться без частування.
Ось і Мишутка запросив гостей до столу.
—
Чи всі зможуть правильно поводитися за столом?
—
Чи не нагадує дехто із гостей оте поросятко, про яке
розповідається у вірші?
Воно в гостях кавунчик скуштувало,
Недогризки порозкидало,
Та ще й господарів спитало:
— Чого це ви такі
сумні?
Не раді, мабуть, ви мені?
То ж не прийду до вас я, ні!
Зустріти можна і між людей Таких неввічливих ...
дітей.
—
Чи змогли б Ви накрити стіл самостійно?
(Учитель вивішує на дошці таблицю,
на якій записані правила, читає та аналізує її разом із учнями.)
ЦЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ ВСІМ
•
Учіться правильно накривати на стіл. Тарілки
ставляться на однаковій відстані одна від одної. Праворуч тарілки — ніж і ложка
(заглибленням угору), ліворуч — виделка (зубцями угору).
•
За столом сидіть прямо, не кладіть лікті на стіл, не
закладайте ногу на ногу, не підпирайте голову рукою.
•
Виделку тримайте у лівій руці, а ніж — у правій.
•
Не розмовляйте, коли їсте. Якщо вас про щось
запитують, спочатку їжу проковтніть, а потім відповідайте.
•
Під час їжі не сьорбайте, не дмухайте на гарячу
страву, не стукайте ложкою по тарілці. Намагайтеся їсти беззвучно.
•
Не їжте ложкою те, що можна їсти виделкою.
•
Під час їди не займайтеся сторонніми справами.
•
Не читайте і не розмовляйте.
•
Поївши, подякуйте батькам або господині, якщо ви
знаходитися в гостях.
Учні вивчають
правила.
ЦЕ ПОТРІБНО РОБИТИ ТАК
— Як потрібно тримати ложку, виделку,
ніж? (Ложку тримати пальцями, не брати її в
кулак, підносити бортиком (краєм) паралельно до губ, не засмоктувати все до
рота, не всмоктувати рідину зі свистом, не плямкати.)
—
Як необхідно брати хліб з тарілки? (Руками)
—
Як брати сіль із сільниці? (Чистим
ножем)
—
Куди покласти ніж, виделку після їди? (На
тарілки, а не на скатертину)
— Яку їжу їдять без ножа? (Котлети, биточки, овочі, інші м’ясні страви, що легко
ламаються на шматочки виделкою.)
— Чи можна вставати
з-за столу, якщо дорослі ще їдять? (Не можна)
— Чи можна першими брату страву зі
столу? (Потрібно дочекатися, поки візьме
хтось із гостей або дорослих.)
— Чи можна вибирати
найкращі ягоди, фрукти, тістечка? (Потрібно брате те,
що лежить найближче до тебе.)
— Чим і як витирають
руки? (Серветкою)
— Чи потрібно
подякувати за обід? (Так)
Практична робота. Сервіровка столу.
6. Прощання з
господарем.
— Добре погостювали
ми у Мишутки! Уже час і додому! А що необхідно сказати на прощання? (Дякуємо
за гостинуї)
V.
Підсумок уроку
— Чому ви навчилися
сьогодні на уроці?
— Що нового для себе
дізналися?
— Про що розкажете
своїм рідним вдома?
—
Чи потрібно пам’ятати правила культурної поведінки за
столом? Для чого?
— Чи навчилися ви
сервірувати стіл?
—
Чи цікаво було Вам на уроці?
Додаток
У Віті — День народження,
Ми всі туди запрошені,
І ввечері, о шостій Прийшли до
нього гості.
Нам одчинила двері Мала сестричка
Віті І зразу запитала:
—Хто ноги з вас не витер?
В нас килим не для того,
Аби його бруднити:
Ану, біля порогу Знімайте черевики!
Та подарунки зразу давайте —
Я сховаю.
Та кришталеву вазу Не скиньте —
Я вас знаю!
Ви думаєте — просто Отак ходити в
гості?!
А це — наука справжня,
Відповідальна справа.
Тож меблі у вітальні Не мацайте
руками.
І пальці по стінах Не мажте —
Будуть плями...
І ще сестриця Віті Хотіла говорити,
Та ми її не слухали —
Таке не варто слухати!
Ми від її гостинності Помчали геть щодуху!
Бо й справді:
Ох, не просто Отак ходити в гості
Немає коментарів:
Дописати коментар