Тема.
Добро і зло
Мета:
ознайомити дітей з поняттями добра і зла, ласки, байдужості, жорстокості;
формувати моральні уявлення і почуття; розвивати духов- но-моральне мислення;
сприяти вихованню бажання творити добро; засуджувати брехунів, пліткарів,
жорстоких, байдужих.
Обладнання: твори В. Сухомлинського,
картки з малюнками, дитячі малюнки, картки для складання слів.
ХІД УРОКУ
I.
Організація класу
Учитель
—
Доброго ранку, — мовлю за звичаєм.
—
Доброго ранку, — кожному зичу я.
—
Кому дозволимо сісти першими? (Дівчаткам)
—
Так, спочатку — краса, а потім — сила.
II.
Актуалізація опорних
знань
1.
Оголошення теми і мети уроку.
—
Діти, до нас у гості завітав Добродій. Завжди такий
веселий, а сьогодні — засмучений. Сталося лихо. Злі сили — Жорстокість і Байдужість
— захопили у полон Добро і Ласку, заховали їх у підземелля і не випускають. Невже
ми залишимо цим злюкам наших друзів? Необхідно
негайно їх визволяти. Але для того, щоб допомогти, необхідно виконати деякі завдання.
негайно їх визволяти. Але для того, щоб допомогти, необхідно виконати деякі завдання.
2.
Девіз уроку.
Сказав мудрець: живи, добро
звершай, Та нагород за це не вимагай!
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізняє від мавпи і від звіра. Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!
III. Розкриття теми уроку
1.
Уївне малювання.
—
Якими кольорами ви б зобразили добро? (Світлими:
сонце, квітка, хліб.)
— А зло? (Темними,
чорними кольорами: хмара, підземелля, зброя.)
—
Давайте виженемо зло з наших сердечок, щоб воно ніколи
не поселялося в наших душах.
2. Розглядання
малюнкових виразів обличчя.
Уважний
|
Радісний
|
Сумний
|
Злий
|
—
Знайдіть, який вираз підходить до ваших злих
персонажів. Поки добро — у неволі, у нього — ось такий вираз, адже воно знає,
що люди без нього не можуть жити.
—
Який настрій? (Сумний)
—
Коли ми його визволимо, а добро і ласка переможуть
зло, наче в казці, — настрій зміниться на такий... (Радість)
—
А станеться це тоді, коли ви працюватимете з таким
виразом. Яке це людина? (Уважна)
3.
Складання слів із розсипанок.
Зі складів необхідно скласти слова: добро, ласка, ніжність, зло, байдужість, жорстокість.4.
Фізкультхвилинка.
5.
Розповідь вчителя «Зростайте добрими дітьми».
—
Не поводьтеся, діти, як сороки або комарі. Вчіться доброті і
ніжності. Вчіться піклуватися про інших, співчувати тим, хто знаходиться у
скруті, допомагати їм і словом, і ділом.
Є багато людей, в
яких можна цього навчитися. Це — батьки, вчителі, інші люди. Чимало є і казок.
Згадайте казку «Кривенька качечка», чуйне ставлення героїні до стареньких. Чого
зовсім не скажемо про Сороку, яка літає лісами і плітки розносить. Чи можна
любити таких, як Сорока, як Комар, що так і хоче кого-небудь вкусити.
Люди кажуть, що
повагу і добро заслуговує той, хто сам уміє поважати, робити добро іншим.
6.
Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Добре
слово».
Читання оповідання.
Подумайте над
змістом прочитаного, дайте відповіді на питання, тоді Жорстокість, Зло,
Байдужість випустять на волю Добро і Ласку.
—
Хто є героями оповідання?
—
Чому захворіла дівчинка?
—
Що приносили їй родичі?
—
Чи стала здоровою дівчинка?
—
Чого їй не вистачало?
—
Чи видужала Оля? Що їй допомогло?
IV. Узагальнення матеріалу
Опрацювання
пам’ятки.
На дошці:
•
Стережися злого, чини добре.
•
Добро, яке ми чинимо, збагачує всіх.
•
Не роби іншому того, чого собі не бажаєш.
•
За добро добром платять.
•
Добро далеко розходиться, а лихо — ще далі.
—
А ось і наш Добродій. На його обличчі — усмішка, тому
що Добро і Ласка завдяки нашим учням вийшли з підземелля. Вони забули про жорстокість
і байдужість і щиро всміхаються сонечку.
V. Підсумок уроку
Бесіда з учнями.
Вручення їм пам’яток.
Ти добро лиш твори всюди,
Хай тепло тобі повнить груди.
Ти посій і доглянь пшеницю,
Ти вкопай і почисти криницю,
Волю дай, нагодуй пташину,
Народи і зрости дитину!
Бо людина у цьому світі Лиш добро
повинна творити.
Немає коментарів:
Дописати коментар