Етика 3 клас
Тема. Мистецтво спілкування.
Словничок гарних слів та настроїв. Уміння вислухати. Відкритість та замкнутість.
Культура спілкування
Мета: ознайомити учнів з елементарними правилами культури
спілкування; формувати вміння правильно висловлювати свою думку; вчити дітей з повагою і
розумінням ставитися до співрозмовника; розвивати зв’язне мовлення учнів, вміння
спілкуватися в групах і вести діалог; розширювати словниковий запас школярів;
виховувати повагу і тактовне ставлення до інших людей.
Обладнання:
вислови видатних людей про мову і культуру спілкування, магнітофон із
касетою, таблиці, оповідання В. Сухомлинського, сигнальні картки, малюнки,
вислови:
•
П’ять правил запам’ятай завжди: кому,
коли, про кого, як і де говориш ти.
(Омар
Хайям)
•
Слово до слова — зложиться мова.
•
Слово — не стріла, а глибоко ранить.
(Народна
мудрість)
ХІД УРОКУ
I.
Організація класу
II.
Актуалізація знань учнів
—
Діти, на попередньому уроці ви познайомилися із
секретами ввічливої людини. Я пропоную вам розв’язати ось такі ситуації
етичного змісту, які стосуються цієї теми.
1.
На великій перерві всі гралися у дворі. Катруся
випадково перечепилася і впала. Її однокласники почали сміятися. А дівчинці
хотілося розплакатися через біль та образу. Раптом до неї підбіг її сусід
Сергійко і допоміг дівчинці піднятися.
—
Чий вчинок ви засуджуєте, а чий схвалюєте?
2.
Мама дала Петрикові цукерки, щоб він пригостив
однокласників. Коли Петрик прийшов до класу,
то побачив там Сашка, який його завжди ображав. Петрик не знав, пригощати Сашка чи ні. А як би ви вчинили?
—
Ви правильно міркуєте. Молодці! Ви погоджуєтесь із
думкою, що ніщо не коштує так дешево і не ціниться так дорого, як ввічливість?
Чому? Тому що ввічливість, як ви знаєте, є обов’язковою складовою вихованості
людини.
III.
Повідомлення теми і мети уроку
—
А сьогодні ми продовжимо нашу розмову і будемо
говорити про мистецтво спілкування і культуру спілкування, які є теж неодмінною
складовою вихованої людини.
Ви ознайомилися з
основними правилами культури спілкування, вчитиметесь правильно висловлювати
свої думки, з повагою і розумінням ставитись до співрозмовника, а також
збагатите свій словниковий запас. Це дуже важливо для кожного з вас сьогодні і
в майбутньому.
Чіткої межі між
поняттями ввічливість людини і мистецтво
спілкування немає, бо вони не існують окремо один від одного.
IV.
Робота над темою уроку
1. Вступне слово
вчителя.
—
Усім вам, напевне, приємно слухати людину, яка
говорить красиво. Але є цьому мистецтву може навчитися кожний із вас. Необхідно
тільки захотіти. Для цього необхідно багато читати і оволодівати навичками
культурного спілкування. Вміти вести розмову — це справді велике мистецтво, яке
має свої закони і правила.
Ми повинні вміти
звернутися до іншої людини, попросити вибачення і вибачити, чемно і тактовно
відмовитися від будь-якої пропозиції, попросити будь-яку річ, подякувати за
надану допомогу тощо. Зараз, діти, ви почуєте дуже правильну історію. Будьте
уважні.
2.
Вмикається магнітофон із записом оповідання В.
Сухомлинського «Дякую».
ДЯКУЮ
Дрімучім лісом ішли
два подорожні — дід та онук. Була велика спека, подорожнім хотілося пити.
Нарешті вони нахилилися до струмка. Тихо дзюрчить холодна вода. Подорожні
нахилилися, напилися. Дідусь сказав:
—
Дякую тобі, струмочку!
Онук посміхнувся і
запитав:
—
Навіщо Ви, дідусю, сказали струмку дякую? Він же
мертва істота, не почує Ваших слів, не відчує Вашої подяки.
—
Це так, — сказав дідусь. — Струмок нічого не почує
коли б води напився вовк, він міг би і не подякувати. Ми ж не вовки, а люди.
Людина говорить «дякую», щоб не стати вовком.
3. Бесіда за
оповіданням.
Висновок.
Використання у мові
чарівних слів є свідченням високої мовної культури людини. Саме вони дуже
допомагають нам у житті.
—
Давайте пригадаємо оповідання В. Осєєвої «Чарівне
слово» і дамо відповідь на такі питання:
—
Чому хлопчикові відмовляли на його прохання?
—
Хто допоміг стати ввічливим?
—
Як ви розумієте вислів гарні
словаї Для чого вони використовуються під час спілкування?
4.
Гра «Вставте гарне слово».
Учитель розповідає,
а учні хором вставляють ввічливі слова.
—
Мама послала Маринку до тьоті Ліди за книжкою. Маринка
тихенько постукала в двері, зайшла в квартиру і сказала... («Добрий
день!») Тьотя Ліда саме відпочивала. Дівчинці стало незручно і вона сказала... («Пробачте,
будь ласка!») Тьотя Ліда дала дівчинці книжку. Маринка сказала... («Дякую,
до побачення!») і пішла додому.
—
Молодці! Ви успішно впоралися із завданням.
Діти, ви,
сподіваюсь, не забули свого однолітка, з яким зустрічалися у минулому році на
сторінках «Андрійкової книжки». Так ось, цей вихований хлопчик надіслав для вас
поштою бандероль із правилами культурного спілкування. Думаю, що нам необхідно
прислухатися до порад Андрійка.
(Вивішується плакат
«Андрійкові правила»,)
•
Завжди намагаюсь говорити правильно.
•
Бережу мову від мовних бур’янів і засмічувань.
•
Помітивши помилку у своїй мові, не соромлюся її
виправити.
•
Поправляю мову товариша, коли він говорить
неправильно.
•
Уважно вислуховую співбесідника, не перебиваю його.
•
У розмові не вимахую руками, не жестикулюю без
потреби.
•
Дружу із ввічливими словами.
Фізкультхвилинка.
—
Отож, діти, ви переконалися, що оволодівати всіма
правилами культурного спілкування можна кожному, але, на жаль, ми можемо зустрітися
сьогодні з такими співрозмовниками...
5. Інсценівка-мініатюра
«Зустріч двох хлопців».
—
Привіт! Де це ти швендяв?
—
Салют! Вийшов трохи провештатися.
— Здорово! І я з
тобою.
(Учні аналізують мову цих хлопців.)
—
Як необхідно розмовляти?
—
Хто в нашому класі розмовляє красиво і правильно?
—
Про вміння людини спілкуватися існує чимало прислів’їв.
Зараз ви ознайомитися з деякими з них. На таблиці — частини прислів’їв, які ви
повинні правильно з’єднати і записати в зошити, пояснити їх значення.
Менше говори —
...
|
... а два
послухай
|
Не питай, що це
за людина, ...
|
... більше почуєш
|
Одне слово скажеш,
...
|
... послухай її
мову
|
Вмієш казати, ...
|
... вмій і
мовчати
|
6. Робота в зошитах.
Запис прислів’їв.
V.
Проблемна ситуація. Робота в групах
1. Вчитель дає
завдання Юркові: «Піди, будь ласка, Юро, в учительську та принеси журнал».
Покажіть, як це
необхідно зробити.
2. Черговому потрібно
негайно звернутися до вчительки, а вона в цей час розмовляє з батьком Оленки.
Що необхідно зробити?
3. Олег зустрівся у
дверях з Надійкою. Що він повинен зробити?
VI.
Закріплення знань
—
Так про що ми сьогодні говорили на уроці? Звичайно,
про культуру спілкування. І дійшли висновку, що кожна людина повинна не тільки
знати правила спілкування, а й завжди їх дотримуватися.
Гра «Згоден — не
згоден» (із використанням сигнальних карток зеленого і червоного кольорів).
•
Співрозмовника завжди необхідно уважно слухати.
•
Уміння слухати людину — ознака ввічливості.
•
Якщо я не погоджуюся з думкою співрозмовника, то
говорю про це
відразу, не
дослухавши його до кінця.
•
Перебивати людину нетактовно.
•
До всіх можна звертатися на ТИ.
•
У будь-якій ситуації не можна замикатися в собі, а
необхідно йти до
людей.
УІІ. Підсумок уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар