Етика 2 клас
Тема. Що таке совість? Совість і
сумління. Жити у згоді із совістю
Мета: розкрити
поняття совість; формувати уявлення про природну
різноманітність поведінки людини у суспільстві, необхідність вчитися жити серед
людей; розвивати мотивацію до аналізу чужих вчинків; виховувати бажання жити
по совісті.
Обладнання: квітка ромашка, стрічечка.
ХІД УРОКУ
Учитель
Сьогодні у нас надзвичайний урок.
В етику зробимо ще один крок.
А з казкою ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітає у клас.
Отже, ви всі
станете активними учасниками казки. Вам доведеться разом із її героями долати
перешкоди.
1-
й учень
Всім відома казка ця.
Зачаровує серця.
Робить зло і лихі дива Королева
снігова.
2-
й учень
Льодяним зробився світ.
І в людей на серці — лід.
Поселились горе й ляк.
Як людині жити? Як?
1-
Й учень
Стались зміни й в серці Кая,
Безсовісно квіти зриває.
Герда журиться: чому?
Все байдуже так йому?
2-
й учень
Як вернути сміх Кая лункий,
Відновить дружні стосунки.
Щоб до грубості не звик,
Кай одного разу зник.
Герда
Брате Каю! Де є ти?
Як мені тебе знайти?
(Знімає черевички. Ставить їх на синю «річечку»,)
Ось пущу я черевички.
Покажи дорогу, річко!
Учитель. І поки
дівчинка йшла за течією річки, на її хвильках з’явилося буквосполучення. Вам
потрібно виділити ключове слово для того, щоб Герда опинилась у чарівному
квітнику.
Розбудисовість.
—
Молодці! Це слово — совість.
Герда
І труди мої не марні.
А які тут квіти гарні! (Бере
квітку в руку.)
Та чомусь вони сумні,
Чи здалося так мені?
Як я вмить не здогадалась?
Тут якась пригода сталась, і від цього сумні квіти.
Учитель. Розчаруйте
ви їх, діти! (На дошці — квітка, яка складається з шести пелюсточок. На кожній
пелюстці на зворотній стороні є завдання-ситуації.)
—
Чи потрапляли ви, діти, в такі ситуації і як з них
виходили?
1.
Мама дала Дмитрику цукерки, щоб він почастував своїх
друзів. Коли Дмитрик вийшов за двері, то він побачив, що серед його друзів був
і його кривдник-Сергійко, який часто його грубо штовхав, обзивав. Дмитрик
замислився, як йому вчинити — чи пригощати Сергійка, чи ні?
2. Миколка та Вася вчаться в одному класі. Якось під час перерви Миколка вдарив Васю тому, що в нього був поганий настрій.
3.
Тетянка біля дверей знайшла загублені кимось гроші і
принесла їх додому. Мама такого вчинку не схвалила. Чому?
4. Івасику сподобалась
іграшка Мишка. Він без дозволу товариша взяв її. А що було потім?
5. Катя образила свою найкращу подругу
перед однокласниками. А дома цілий вечір проплакала. Чому?
6. Всі учні класу
працювали в шкільному саду, а Вова сидів на
лавочці. Після роботи діти ділилися своїми враженнями. А що робив Вова? (Діти
активно виходять із даних ситуацій. Учитель підводить підсумок
про те, що совість
— це почуття і усвідомлення моральної відповідальності за свою поведінку і
вчинки перед самим собою та іншими.)
1-
й учень
І нам можна порадіти:
Підняли головки квіти.
2-
й учень
А Герда згадала квітник біля хати,
Про Кая згадала, маленького брата.
Подумала, що їй робити і як,
І сльози з’явились в дівчачих очах.
Чарівниця
Добре серце в тебе, бачу!
Та чому, дівча, ти плачеш?
Герда. Я шукаю брата Кая.
Чарівниця
Ні про Кая я не знаю.
Ти така ніжна й мила.
А я тебе полюбила!
Залишайся жити в мене.
Герда. Дякую! Ні! Брата потрібно
знайти мені!
Чарівниця. Тоді йди, і хай щастить
тобі, моє дитя! (Вилітає ворона.)
Ворона. Кар-р-р! Яка я гар-р-на!
Хто ти?
Герда. Я брата шукаю. Він добрий на
диво. Ти його бачила! Ворона. Кар-р-р! Можливо.
Герда. Тоді, покажи. Це так
важливо!
Ворона
До нього стоїть стор-р-рожа,
І пройти може не кожний.
Учитель. На цьому етапі казки вам
пропонується викорінити мерзотне й огидне, наприклад:
•
наодинці із собою роби не так, як ти робив би на очах
у людей;
•
лінуватися, бути ледарем;
•
вимагати від батьків те, чого ти не заслужив працею;
•
глумитися зі старості;
•
давати порожні обіцянки, не дотримувати слова;
•
бути легкодухим, уникати відповідальності за свій
вчинок;
•
байдуже проходити повз людське горе;
•
кривдити дівчинку, жінку;
•
не любити і кривдити тварин.
Учитель. Ми подолали ще одну перешкоду і допомогли
Герді пройти у палац, де вона зустрілась із братом.
(З’являється Снігова Королева.)
Снігова Королева
Перед твоєю добротою, Гердо,
Жорстокість, лють мої завмерли,
Бо в тебе серце є гаряче,
Бо, коли важко, ти не плачеш.
Щось повернути я безсила.
Добро сильніше, зрозуміла.
Учитель
Спитати хочеться й мені,
Навчились ви чогось, чи ні?
(Відповіді дітей.)
Учитель
Все скінчилося щасливо,
Та не тільки: сталось диво.
Герда добро сіяла,
Й доброта подіяла.
На розбійницю маленьку І на Каїне
серденько.
Навіть ті, хто робив лихо,
В доброті вже бачать втіху.
Дуже рада я за вас,
Працював в нас цілий клас.
Намагались й наші учні Давати
відповіді влучні.
Немає коментарів:
Дописати коментар