Етика 3 клас
Тема. Секрети ввічливої
людини. Поняття ввічливості. Правила ввічливості
Мета: систематизувати знання дітей про
слова та правила ввічливості; формувати практичні вміння; розширювати словник
мовленнєвого етикету словами ввічливості; виховувати шанобливе ставлення до
людей. Обладнання: сигнальні картки, плакат «Правила
поведінки».
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
Учитель
Всі мерщій сідайте, діти.
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
І щоб не було мороки,
Всі готові до уроку?!
Тож гаразд, часу не гаємо І урок розпочинаємо.
II. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної
діяльності
—
Ваші однокласники прочитають вірші. З них ви
дізнаєтеся, про що піде мова на сьогоднішньому уроці.
1.
Коли необхідно вставати під час привітання?
Умощуюсь я на дивані,
Місце тут нагрію.
Зайдуть старші —
Привітатись Сидячи зумію.
А навіщо підійматись?
Клопоти сусідам,
Та й ноги болітимуть,
Як в старого діда.
2. Вітання-відповідь і
одночасне вітання.
А Я ВАС НЕ ЗНАЮ!
Привітаннями дорослі Дітей допікають.
То ж нам краще відповісти:
—А я Вас не знаю!
3.
Де і кого вітати?
Як побачиш свого друга У шкільній
їдальні,
Кричи, ніби в лісі,
Слова привітальні.
4.
Рукостискання.
Як учителя побачиш,
Усміхнись йому привітно,
Праву руку, а не ліву,
Простягни йому.
От здивується учитель,
Ще й похвалить він тебе.
5.
Як вітати?
Як знайомого зустрінеш,
Руки швидше у кишені Ти засунь по
самі лікті,
Голову — донизу.
—
Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про ввічливість.
III.
Сприймання та усвідомлення учнями
нового матеріалу
1.
Бесіда.
—
Є слова дуже важливі, вагомі — Батьківщина, мир...
Є рідні та близькі
— мама, тато, бабуся, дідусь, брат, сестра. А ще є ввічливі слова, які
називаються чарівними.
Ви повинні вирости
дійсно гарними людьми — добрими, чуйними, ввічливими.
Ввічлива людина
поводиться з іншими природно, а тому викликає повагу та симпатію.
Брутальна і
невихована людина, яка не знає найпростіших правил поведінки, не може
розраховувати на добре ставлення оточуючих. Ніхто не захоче мати справу із
грубіяном.
—
Які ви знаєте ввічливі слова?
—
Доброго ранку! — прокинувшись, кажете ви матусі й
таткові або вчителеві, коли він заходить до класу.
—
До побачення! — йдучи зі школи додому.
—
Дякую, спасибі, — щиро промовляєте за зроблену вам
послугу.
І всім від тих слів
стає приємно і хороше.
Поміркуйте, чому
від тих слів стає приємно і хороше?
—
Прочитайте з дошки прислів’я і поясніть, як ви їх
розумієте.
•
Шануйте людей і вас шануватимуть.
•
В чужому домі будьте привітливим, а не примітливим.
•
Скромність прикрашає людину.
•
Слова щирого вітання кращі за частування.
•
Ввічливих і лагідних скрізь шанують.
•
Не хвали сам себе, нехай тебе люди похвалять.
•
Не одяг прикрашає людину, а її добрі справи.
2.
Гра «Світлофор ввічливості».
—
У вас на столах лежать сигнальні картки червоного та
зеленого кольору. Я зачитаю репліки, а ви повинні сказати: де правильно вчинили
діти, а де — ні.
«Дайте мені
хлібину», — звертається хлопчик у магазині до продавця. (Червона)
«Вибачте, будь
ласка, я штовхнула вас ненавмисне», — каже дівчинка в автобусі. (Зелена)
«Покличте до
телефону Марину!» (Червона)
«Я трохи порвала цю
книжку, підклейте її самі», — сказала дівчинка бібліотекареві. (Червона)
«Люба бабусю! Я із
задоволенням тобі допоможу!» (Зелена)
3.
Розв’язання практичних задач.
Питання
до дітей:
—
А як ви будете себе поводити на Дні народження
товариша?
—
Скажіть, будь ласка, як необхідно ставитися до
дівчаток?
—
Для чого потрібна носова хустинка?
—
Куди ви подінете обгортку від шоколаду?
—
Діти, розіграйте, будь ласка, дані ситуації.
4.
Складання правил культурної поведінки.
•
Не поспішайте першими сісти за стіл.
•
Не розмовляйте під час їжі.
•
Не перебивайте того, хто говорить.
•
Не показуйте пальцями на інших.
•
Не забудьте зняти шапку, коли заходите в приміщення.
•
Поступайтеся місцем людям похилого віку.
•
Не забудьте вибачитися, якщо ви когось штовхнули.
IV.
Заключна частина уроку
—
Очі людини — це дзеркало душі, бо, як сказав
російський письменник А. П. Чехов, у людини все має
бути прекрасним!
Буває ціннішою вона
за зовнішність, в якої краса завжди осяяна душевною красою.
Щоб люди вас
поважали, приязно ставилися до вас, ніколи не забувайте і завжди дотримуйтеся
золотого правила вихованості: «Ставтеся до людей так, як би ви хотіли, щоб вони
ставилися до вас!»
Здавна на Землі люди цінували
праведне життя — життя чесне, щире, відкрите, правдиве. Необхідно стримувати
себе від поганих вчинків, лихих намірів. Зло, як відомо, довго не забувається і
породжує зло. А от добро помножує добро! Не давайте злу побороти добро!
Сказав мудрець:
—Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізняє від мавпи й звіра.
Хай живе істина стара:
Людина починається з добра!
V.
Підсумок уроку
—
Що нового ви дізналися на уроці?
—
Де ці знання можна використати?
—
Чому потрібно дотримуватися правил ввічливості?
Немає коментарів:
Дописати коментар