Етика 3 клас
Тема.
Жити по совісті. Чесність. Справедливість. Моральна відповідальність за
свої вчинки
Мета: вчити розрізняти
поняття чесність, справедливість; переконувати
учнів у тому, що краще гірка правда, ніж солодка брехня; розвивати вміння
аналізувати свої вчинки; виховувати бажання жити по совісті.
ХІД УРОКУ
І. Організація
класу
Учитель
Прокидайся!
І як тільки день настане,
То тихенько до віконця Ти підстав свою долоньку Під
промінчик ніжний сонця.
Прибери мерщій в кімнаті Й чистим,
вмитим за сніданком Привітайся до матусі:
— Рідна нене, з
добрим ранком!
Потім радісним, привітним Поспішай
до трав, до квітів,
А, щоб день минув не марно —
З усіма поводься гарно!
—
Нехай цей віршик стане запорукою доброго настрою на
весь урок. А якщо настрій гарний, то й бесіда буде доброю.
II.
Актуалізація знань учнів
1.
Робота над віршем.
Дитина запитала у бабусі:
— Що допомагає людям
жити в світі,
Як подолати різні перешкоди,
Що виникають будь-якої миті?
Бабуся радо пригорнула внучку,
Попестила допитливе маля,
Всміхнулись очі ніжно і привітно,
І лагідно промовили вуста:
— Краса життя
людського полягає У вірі і надії в майбуття,
Любові чистій до всього земного
І творенні гармонії й добра.
— Що зацікавило
дівчинку?
— Яку відповідь дала
бабуся?
—
Які три принципи життя виділила бабуся у відповіді? (Віра,
надія, любов)
— Як ви їх розумієте?
— Як тлумачить ці
поняття словник?
2.
Робота в групах.
1
група. Віра
1)
Впевненість у чомусь, переконання у правильності,
розумності чиєїсь поведінки, здійсненні чого-небудь.
2)
Те або інше релігійне вчення, віровизнання.
2
група. Надія
Очікування, сподівання чогось
бажаного, поєднання з впевненістю у можливості його здійснення.
3
група. Любов
1) Внутрішній,
духовний потяг до чого-небудь.
2)
Почуття глибокої сердечної прихильності до кого-небудь
або чого-не- будь.
—
Що
поєднує поняття віра та надіяі
(Впевненість у виконанні бажаного)
—
Чому саме в цих трьох поняттях уособлюються принципи
життя? Висновок:
Кожна людина у своєму житті має
спиратися на віру, надію, любов. Ці принципи свідчать про високу духовну силу
людини.
Якщо віра, надія і любов — це
чесноти, то, розуміючи їх значення, спробуйте знайти тлумачення слова чесноти.
III. Синтез думок
Учнівський колектив
об’єднується в групи та отримує завдання на аркуші: «Чеснота — це...».
Після виконання
завдання кожна група передає свій варіант решті, які доповнюють його своїми
думками, підкреслюють те, з чим не погоджуються. Опрацьовані таким чином
учнівські роботи повертаються до вчителя. Колективно зіставляється все
написане, робиться загальний висновок. (Основні узгоджені положення вчитель
записує на дошці.)
Чеснота
— це принцип, який визначається високими моральними якостями, сумлінним
ставленням до своїх обов’язків, щирістю у стосунках з людьми, моральною
стійкістю.
—
Якщо людина живе за такими принципами, тобто
дотримується чеснот, то якими іншими словами можна назвати такі справи? (Доброт-
ворення, добродіяння, доброчинність)
—
А що нам допоможе творити добро? (Віра,
Надія, Любов)
III.
Повідомлення теми і
мети уроку
—
Це тільки перші чесноти, які допомагають
добротворенню, але є й інші. Отож деякі з них розглянемо на уроці.
Чому так важливо
знати чесноти і дотримуватися їх?
IV.
Робота над темою уроку
—
Що допомагає людині прожити праведно?
На партах
розкладені тексти-повідомлення:
1.
Совість — усвідомлення і почуття моральної
відповідальності за свою поведінку, свої вчинки перед самим собою, людьми,
суспільством; моральні погляди, принципи, переконання, сумління
Совість — це глас
Божий.
(Італійське
прислів’я)
2.
Справедливість — любов до істини,
стійкість і твердість у добродіянні, мужність, терпіння і віра. Ніякі негаразди
не змусять їх зрадити прав- ДУ-
Справедливість — це
добродіяння, протилежне марнолюбству (лицемірство, лестощі, безсовісність,
заздрість, самовиправдовування).
3.
Честь — це гідність людини, що викликає і
підтримує загальну повагу. Честь — це добродіяння, протилежне безчесті, ганьбі.
Учні працюють у
групах.
Завдання.
1.
Уважно прочитайте і подумайте над визначеними словами.
2.
Які поняття зустрічали раніше, а які — вперше?
Що вам було вже
відомо?
3.
Зачитайте визначення.
4.
Подумайте, порадьтеся в групах, які поняття
найважливіші. Обґрунтуйте свою думку.
4. Робота з текстами.
Кожна група отримує текст.
1 група. В. О.
Сухомлинський «Перед справедливим суддею».
2 група. Італійська народна
казка «Вогонь, вода і честь».
Завдання.
1.
Прочитати твір.
2.
Визначити, яке поняття розкриває цей твір. Довести
думку групи словами тексту.
3.
Виділити головну думку тексту.
4.
За текстом скласти правила добросовісного життя для
себе і своїх товаришів.
V.
Закріплення та узагальнення знань
1. Розгадайте
кросворд.
1. Усвідомлення
моральної відповідальності перед самим собою за свою поведінку. (Сумління)
2. Певний набір
якостей, за якими людина визначає, що її, а що — ні. (Честь)
3. Почуття сильного
збентеження, зніяковіння через свою погану поведінку, недостойні вчинки. (Сором)
4. Усвідомлення
людиною свого значення. (Гідність)
—
Отже, жити по совісті — це означає бути справедливим,
совісним, правдивим. Бути морально відповідальним перед собою і перед іншими.
Адже моральна відповідальність — це взятий обов’язок, готовність особистості
брати на себе обов’язок і виконувати його.
2.
Робота над висловами (колективне обговорення).
Правдиве серце —
головна зброя істини.
(Ж.
Ж. Руссо)
Перша нагорода
справедливості — це усвідомлення, що справедливо вчинили.
(Ж.
Ж. Руссо)
Справжня чесність
не може терпіти неправди.
(/'. Філдінг)
VI. Підсумок уроку
СВЯТА ПРАВДА
Люби других, як самого себе,
І ворогу не мисли злого;
Чого не хочеш для себе,
Не побажай того другому.
Усяка наука в цих словах,
Свято правди тут скрижалі;
Другої правди не буває,
Одну її я тільки знаю.
Не буде їй вовік кінця,
Вона не вмре і не загине,
А з-під тернового вінця Вона до нас
колись прилине.
(О.
Кониський)
Немає коментарів:
Дописати коментар