понеділок, 18 березня 2013 р.

Чудеса світу


Чудеса світу

У давні-давні часи, ще до нової ери, яка називалася античною, люди визначили для себе й для наступних поколінь сім чудес світу.
Чому саме сім, а не п’ять, не десять чи не сто? Поміркуй.
Річ у тім, що число сім – це число магічне. Воно оточує нас із усіх боків.
Скільки кольорів у веселки? Скільки ви знаєте нот? Наведіть свої приклади, де ще зустрічається це магічне число.
У давнину було аж сім чудес світу: Єгипетські піраміди, висячі сади Семіраміди, храм Артеміди, статуя Зевса, мавзолей у Галікарнасі, Родоський Колос, Александрійський маяк.
1. Висячі сади Семіраміди. Ці сади було вирощено у Вавилоні за часів царювання Навухо до носора II в IV столітті до нової ери для його улюбленої дружини. Вони були розташовані на цегляних арках, що нагадували уступи гір, дерева, чагарники, квіти, тому й здавалося, що ці сади ніби висіли в повітрі!
2. Храм Артеміди. Цей храм на честь давньогрецької богині родючості було споруджено в Ефесі, давньогрецькому місті, близько 550 року до нової ери. Це була велична споруда неабиякої краси, з колонадою, мармуровими барельєфами, на яких зображувалися сцени полювання, прекрасні рослини перепліталися в складних орнаментах і візерунках... На жаль, храм Артеміди було спалено в 365 році...
3. Статуя Зевса. Статую Зевсові-громовержцю було зведено в Олімпії близько 430 року до нової ери. Давній скульптор Фідій увічнив покровителя Олімпії, Зевса, на голові якого красувався лавровий вінок, у лівій руці він тримав жезл, котрий вінчав орел із розпростертими крилами. Усе це було оздоблено золотом, слоновою кісткою, різьбою...
4. Мавзолей у Галікарнасі. Цю величну будівлю було створено в IV столітті до нової ери як гробницю царя Мавсола, звідки й пішла назва «мавзолей». Простояв майже десять століть, дивуючи всіх своєю красою – скульптурами царя Мавсола, його дружини, рельєфами із зображеннями битв з амазонками – войовничим жіночим плем’ям сивої давнини... Мавзолей було зруйновано в XV–XVI століттях.
5. Родоський Колос. «Колос» – це велетень-гігант, а Колосом Родоським давні греки називали за гігантські розміри – 32 метри заввишки! – скульптуру бога сонця Геліоса, що стояла на острові Родос. Це скульптура богові, який дарував силу життя, близько 290 року до нової ери... Постать Геліоса було зображено з палаючими очима в золотому шоломі. Він стояв на золотій колісниці, віддзеркалюючи сонячні промені, наче суперничав із ними...
6. Александрійський маяк. Цей маяк було поставлено у 280 році до нової ери на острові Форос біля входу в Александрійську гавань. Він був орієнтиром для кораблів, що пливли в місто Александрію, засновану Александром Македонським...
7. Піраміда Хеопса. З колишньої «сімки чудес» ми можемо милуватися сьогодні тільки пірамідою Хеопса  (це в Єгипті).
Яке із семи чудес світу тебе зацікавило? Дізнайся про нього більше.
Як ти вважаєш, навіщо людям потрібно було створювати такі неповторні шедеври?
Піраміда Хеопса єдина серед «старих» див світу збереглася до тепер. Велика піраміда була збудована за наказом фараона Хеопса більше чотирьох тисяч років тому. Прадавнє значення слова «піраміда» – «вогонь всередині». Хеопс збудував піраміду, щоб влаштувати в ній гробницю. Просто великі гробниці йому не подобалися, тому він наказав зробити свою надвеликою! На будівництві піраміди Хеопса протягом 20 років працювала ціла армія будівельників. Кожен з них міг би помірятися силою із самим Василем Вірастюком (українцем, якого визнано найсильнішою людиною планети у 2004 році). Адже за час будівництва робітники підняли більше двох мільйонів кам’яних блоків, кожен з яких важив, як бегемот! Коли піраміду Хеопса нарешті збудували, вона нагадувала велетенські сходи. Їх закрили блоками з білого вапняку, які мали відполіровану блискучу поверхню. Піраміда й справді стала найбільшою. Заввишки 146 метрів, вона була як сучасний 40-поверховий будинок!
Коли було збудовано піраміду Хеопса?
Хто наказав збудувати надвелику піраміду?
Яке прадавнє значення слова «піраміда»?
З чим можна порівняти її висоту?
Які люди працювали на будівництві?
Кого з українців можна назвати богатирем?
Як ти вважаєш, хто може помірятися силою з Василем Вірастюком?
Чи проводяться у вашому місті(селі) конкурси силачів?
Коли Хеопс помер, його поховали в гробниці. Вхід до піраміди замурували, аби фараона ніхто не міг потурбувати. Щоб душа улюбленого фараона жила вічно, потрібно після смерті зберегти його тіло, вважали єгиптяни. Для цього частину внутрішніх органів померлого видаляли, далі тіло обробляли спеціальними речовинами і висушували. Підготовчі роботи тривали декілька тижнів. Потім тіло змащували ароматичними речовинами та обертали довгими смугами тканини, подібними до сучасного бинта. Оце вже і була мумія, а всі процедури, яким піддавали тіло, називали бальзамуванням.
Мумію фараони клали в саркофаг, який встановлювали на човні і тягнули по піску до гробниці. На цьому човні Хеопс, як і решта фараонів, мав переплисти міфічний океан, що розділяв землю і небо.
Навіщо в стародавні часи із тіла померлого робили мумію?
Що таке бальзамування?
Куди клали мумію фараона?
Навіщо саркофаг встановлювали на човні й тягли до гробниці
по піску?
Після смерті фараонів захищали сфінкси, чиї статуї встановлювали біля пірамід. Ця міфічна істота мала тіло лева. За легендами, всім, хто хотів потрапити всередину піраміди, сфінкс загадував загадку. Якщо скарбошукач знаходив відповідь, сфінкс його пропускав, а якщо ні – роздирав. Зараз в Єгипті залишився на варті лише один сфінкс.
Хто захищав фараона після смерті?
У нашій країні безліч див і чудес. Наприклад, найдовший у світі музичний інструмент – трембіта. Вона аж 4 метри завдовжки. Ти бачив коли-небудь привид? Тоді мерщій до села Підгірці, що на Львівщині. Там у замку живе привид Білої Пані. Богдан Хмельницький також, мабуть, бачив її, бо часто відпочивав під старою липою, що й досі росте в парку, у володіннях Білої Пані. 180 років тому у Севастополі археологи відкопали Херсонес – ціле місто-державу, засноване давніми греками! На території давнього міста господарі заховали багато скарбів. Учені-археологи постійно знаходять там монети та різноманітні прикраси. У нас на Черкащині теж є дивне місце. Це парк «Софіївка» в Умані. Софія Потоцька жила в Україні та дуже сумувала за рідною Грецією. Саме тому її чоловік, граф Потоцький, вирішив подарувати дружині парк неймовірної краси, який нагадував би водночас і Грецію, й Італію, і Англію. Парк створений у майже безлісій місцевості, а тепер тут росте понад 1500 видів дерев! У «Софіївці» навіть є підземна річка Ахеронт. По ній можна плавати на гондолі, як у Венеції. Створи свої «сім чудес» України.
Познайомся з історією України від найдавніших часів і до сьогодення. Порадься з дорослими і добряче помізкуй, які чудеса вибрати для заповітної сімки. Проведіть у класі конкурс, на який внесіть свої пропозиції, а журі нехай відбере рівно сім чудес. Чому сім? Якщо ти помітив, у назві нашої країни – Україна – рівно сім літер! Вибери найдивовижніше місце твого рідного краю. Чому воно таке незвичайне? Обери свою «чудесну сімку» та наклей її на карту України.

Немає коментарів:

Дописати коментар