Тема: Інтегрований урок (розвиток зв’язного мовлення
і бразотворче мистецтво) « Весна»
Мета: 1. Вчити складати розповіді, вірші, аналізувати побачене і
почуте; закріпити вміння відтворювати настрій пори року у малюнку.
2.Виховувати почуття прекрасного.
3.Розвивати фантазію, вигадку,
мовлення, самостійність.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на урок слід взяти
творчість, точність, красу слова, охайність, майстерність, дружбу і
взаємодопомогу. Природа і людина! Які близькі слова!Адже життя людини цілком
залежить від природи. Природа не тільки годує нас, одягає, дає нам змогу
працювати, вона збагачує нас, приносить радість. Я бачу радість природи у
шепоті листя, пісні ластівки, а ви? ( В дзюрчанні струмка, пісні вітерця,
теплоті сонця …
Знайте, діти, що природа тішить
тільки того. Хто вміє не просто дивитися й слухати, а вміє бачити й чути.
Природа радує допитливих і кмітливих, нагороджує їх своїми дарами, умінням
доторкнутися до прекрасного серцем. Я зірвала квітку і вона зів’яла. Я
піймала метелика і він загинув на моїй теплій долоні. І тоді я зрозуміла, що
торкнутися краси і не погубити її можна тільки серцем. Запам’ятайте такі слова:
« Краса світу належить людям. Зберегти красу в душі, запам’ятати, носити в
серці – це і є культура людини». Сьогодні на уроці ви зможете
обгрунтувати своє ставлення до природи, до її краси, виразити свої почуття в
роботах і тим довести свою культуру.
ІІІ. Повторення і узагальнення
вивченого матеріалу.
Читання і аналіз вірша .
Послухайте вірш і скажіть, що
схвилювало вас.
Весна – білосніжний кінь,
В квітках золотиста грива,
І ласки неначе просить.
А грива, добра й ляклива.
Весна – то срібляста пташка
І неба веселок просинь.
Весна – найсвітліша казка
І квітів барвистих простір. (В.
Росоха)
- Якою бачить весну поетеса?
- Які порівняння( образні вислови)
вона вжила?
- Як бачите, поетесі таки вдалось
відчути весну всім серцем.
2. Бесіда про спосіб вираження
почуттів засобами мистецтва.
- Дехто з вас на уроці захоче
передати свої почуття малюнком. Згадайте, як «говорять» фарби?
- Якими тонами передаємо радість,
тепло, ясність? (Теплими – жовтими, червоними, оранжевими)
- Як передати грозу, що насувається,
страх людини перед звіром? ( Холодними відтінками – синім, фіолетовим)
- Що відбувається, коли ми змішуємо
кольори? ( З холодного тону можна утворити теплий відтінок)
3. Читання і аналіз уривка казки
«Чотири доньки» ( Одночасно звучить музика Е. Гріга «Ранок» )
У матері Природи і батька Сонця було
чоитри доньки. Кожного разу батьки готували їх до подорожі на Землю. Ось настала черга Голубоокої
дочки йти до людей. Мат из батьком сказали їй: « Ти підеш на Землюдо
полів, до замерзлих лісів доброю чарівницею. Розбудиш соне поле піснею
жайворонка. Від твого погляду зруйнуються льодові темниці. Ти звільниш від оков
річки і озера. Пробіжиш луками і полями, стелячи кругом пухнасті килими із
зеленої трави.»
- Нахили голівку, сказала мати
Природа і вдягла на голову доньки вінок із квіток медунки. Батько подарував їй
новее платя із пелюсток фіалок і пролісків. Легка мантія прикрасила вбрання. На
ній сиділи і виспівували своїх пісень птахи.
Зібралася донька в дорогу. І
вся вона булла така тендітна, як струмочок, гарна, як пісня жайворонка, весела,
добра, радісна, як батько Сонце. Помилувалися батьки донькою і відпустили її на
Землю.
Весна-красна попрямувала у
долину Різнобарвних снів. Там кожного року, у долині Голубих снів, на неї
чекає Синій кінь.
- Нам час в дорогу, коню мрії, -
сказала Весна.- Наша дорога далека, ти підживися.
Поскакав кінь до Синьої гори,
під якою сховалося Джерело.
- Дозволь напитися, Синя горо?
Гора відповіла:
- Пий, Синій коню.
Тоді кінь звернувся до моря:
- Могутнє море, дозволь мені
викупатись у твоїх водах ?
Море підхопило Синього
коня і кинуло у свій вир.
Посвіжішавши, звернувся кінь
до Величного Лугу:
- Дозволь підживитися мені перед
дорогою?
- Найсмачніший корм для коня
то незабудки, їж, коню.
- От тепер сідай,
Веснянко, на мене. Я готовий нести тебе у країну Мрій та Надії.Адже на нс там
чекають і поля, і луки, і сади, і ріки… Чекають там на нас і люди, вдивляючись
у голубу далечінь неба, у синяву моря. Чекають і сподіваються.
ІV. Робота
в групах. Слухання і аналіз робіт дітей.
- Ось
і зустрілось з Весною поле, сад, ліс і луг та, звичайно, людина.
Розкажіть чи намалюйте про це. ( Робота поділена на 4 сектори: поле, ліс, сад,
луг)
* Зустріч
Весни з полем.
\\\\ Прийшла весна. Поле грілося
на сонечку і позіжало. Не хотілося йому прокидатися.
- Час вставати і братися за роботу,
- каже йому Сонце.
- Я й саме справлюсь і без
робітників, - відповіло Поле. Виросли на тому полі буряни та трава.Всі
насміхалися з нього: і Сонце, і Дощ, і Вітер..
Наступної весни
прокинулося поле швидше за всіх. Прийшли робітники, засіяли його пашнею.
Доглядали , поливали, милувалися ним. Неначе золоте море, звилювалося воно на
Сонці.
- Ось тепер ти нам довподоби, -
сказало Сонце.
- Це не я, - скромно відполвіло
Поле, - це праця людська зробили мене таким.
\\\\ Сонця
теплі промінці
В
полі землю зігрівають.
Пташечки – весни гінці,
В небі зграйками літають.
\\\\ Діти
показують свої малюнки і аналізують їх.
Зустріч Весни з лісом.
\\\\ Весна
вступила в свої права. Вона проскакала на голубому коні полем і зупинилися в
лісі. Змахнула вона чарівною палочкою - і набухли на деревах клейкі
бруньки. Змахнула вдруге – зазеленіла травичка. Втретє змахнула - і
прокинулись та вилізли з барлогів веселі ведмежата. Ті швиденько заходились
просити Весну, щоб вона розбудила бджілок, бо дуже вже їм хочеться солодкого
медку. Почув їх розмову Дятел і попросив, щоб Весна розбудила комах. Йому
хотілося, щоб всі хвалили його за вправну роботу у лісі. Квіти просили
сонячного тепла і теплого дощику...
Уважно
вислухала всіх добра Весна. І тут сталося диво: із дупла старого дуба вилетіли
бджоли і полетіли збирати мід; з’явилися комахи і Дятлові вдалося показати свою
вправність; весняний вітер розігнав хмари і на небі зявилося тепле, лагідне
Сонце.
\\\\
Прийшла красуня_Весна,
До
лісу тепло принесла.
На гілках зявились листочки,
Їх маленькі синочки.
\\\\ Діти показують свої малюнки і аналізують їх.
Зустріч Весни з садом.
//// Прийшла
Весна-чапівниця в сад. І раптом у ньому з’явилися шпаки і оселилися в
шпаківнях. Їх веселий спів зранку будить селян до роботи. Дерева з
нетерпінням чекають буйного цвітіння. Прокинувся до схід Сонця- о, диво – сад
зацвів, бджоли бринять, птахи співають… Заквітчана Весна, весела і щаслива,
крокує садом у білому вбранні.
//// Голубий кінь Весни садом проскакав.
Плаття
з квіточок він Весні подарував.
Диво-диво трапилось – у садку все відновилось:
Вся земля причепурилась і трава прокинулась.
Чарівниця-Весна саду радість принесла,
Зачепила гілочку, розтулила квіточку,
Приголубила
жучка і помчала до струмка.
//// Діти
показують свої малюнки і аналізують їх.
Зустріч Весни з лугом.
\\\\ Виглянуло яскраве Сонечко і
промінець уже тут як тут. Побіг стежками, доріжками через ліси, поля, сади і
річки і зустрівся з лугом.
Добрий день, луже,- сказав
Промінець.
Добрий день, віснику Весни, -
відповів Луг.
Чому ти такий сумний? – Спитав
Промінець.
Бо на мені немає рослин і тварин.
Не журись, Луже. Зараз я всіх
розбуджу, вмиються вони чарівною весняною водичкою і стане весело на лужку.
Промінець своїм теплом розбудив
рослини і луг вкрився барвистим килимом квітів. Потім торкнувся сонних комах.
Вони прокинулись і полетіли, весело помахуючи крильцями, на квіти.
Спасибі тобі, Промінчику. Тепер мені
весело, бо поруч мої друзі.
Глянув Промінчик на свою роботу і
замилувався: лужок зелений вкритий яскравими квітами, а на них різнобарв’я
комах.
\\\\ Сьогодні свято - бал Весни.
На
лужку зеленім
У метушні чарівній
Веселий квітів спів
\\\\ Діти показують свої малюнки і аналізують їх.
V. Руханка.
VІ. Підсумок уроку.
Розкажіть про враження від уроку.
Оцініть свою роботу в групі
Немає коментарів:
Дописати коментар