пʼятниця, 28 листопада 2014 р.

Розвиток звязного мовлення 3 клас урок "Текст-розповідь з елементами опису «Мороз-хвалько»"

ТемаТекст-розповідь з елементами опису «Мороз-хвалько»
Мета:навчити дітей складати твір-розповідь з елементами опису; вчити користуватися планом та опорними словами; відчувати образність художнього слова; розвивати комунікативну компетентність школярів; збагатити словниковий запас дітей; виховувати естетичний смак.
Обладнання: ілюстрації на зимову тематику, репродукції картин; дитячі малюнки; кольоровісніжинки.
Хід уроку
1. Організація навчальної діяльності
2. Активізація знань
Діти, до нас у гості завітала білокоса красуня зима. Господарює вона і в містах, і в селах, і на полях, і в лісі. Скрізь розкинула свої білі килими. Гляньте, і в нашому класі зимонька причаїлася також.
А тепер сядьте зручно, заплющіть очі та послухайте вірш і уявіть описану в ньому картину.
Хвилинка поезії.
Перші дні зими, мов дивне диво,
Свято чистоти і новизни,
Падає повільно сніг лапатий
На покрівлі, вулиці, тини.
Дуб кремезний ще не скинув листя,
Ось воно, кружляючи летить,
Білу скатертину золотистим
Візерунком покрива на мить.
Осінь розпрощалася з землею,
Відпалав багряний той вінок,
Тихо-тихо, лиш сніжинки-феї
Нескінчений свій ведуть танок.
3. Відбір і систематизація матеріалу, мовна підготовка до написання твору
- Який настрій у вас?
- Що ви відчуваєте?
Кружляючи у своєму нескінченому таночку сніжинки-феї (погляньте, скільки їх у класі) принесли для вас цікаві завдання, несподіванки, подарунки.
- Що ж подарує нам перша сніжинка? (Читаю завдання на звороті).
Сніжинка 1.
Це «Казка красуні зими». Слухайте.
Білий день дарує білу ласку,
І розповідає білу казку:
В пишних білих платтях балерини -
Молоденькі сосни та ялини.
Не впізнати яблуні та вишні -
Це ж весільні наречені вийшли.
У біленьких чепурних хустинках
Мовби помолодшали будинки.
Під ногами - біле покривало,
Небо й те молочно-сивим стало.
Де я? В царстві білої лілеї?
Ні, це іній розпушив алеї,
Кожна гілка в білому намисті,
А навколо - тихо й урочисто.
Робота над виділенням засобів художньої виразності:
- Чи сподобалася вам казка?
- Чи бачили ви усі ці дива?
- А де саме? (Так, у природі)
- Як ви розумієте такі вислови: (Демонструю на дошці запис кожного виразу)
«В пишних білих платтях балерини -
Молоденькі сосни та ялини»
«Кожна гілка в білому намисті»
«Яблуні та вишні,
ніби наречені вийшли.»
Використовую метод «Прес».
Я вважаю … Тому що … Отже …
Сніжинка 2
А тепер сядьте зручно, заплющіть очі та послухайте вірш і уявіть описану в ньому картину.
По заметах
Після вчорашньої хвижі
Морозець в обличчя дише,
Лижі лісом аж летять!
І сухі листки-нестримні
Мишенятами рудими
По заметах шарудять.
Лиш один лісничий знає,
Чом я сніжний вир збиваю,
Між густе гілля біжу …
Для заблуканого лося,
Щоб ситніш йому жилося,
Віхтик сіна прив’яжу.
(В. Кочевський)
- У вірші зустрілися слова:
Хвижа- заметіль, хуртовина.
Віхтик сіна - жмуток сіна.
- Як ви розумієте вирази:
Морозець дише.
Лижі летять.
Листки шарудять.
- Хто може дійсно дихати, летіти, шарудіти?
- Чому автор використовує саме такі слова?
- А які дії виконує хлопчик?
- Поясніть, як це він сніжний вир збиває?
- Які ще можна додати дієслова до теми «Зима».
(Морозить, сковує, чарує, радіє, огортає).
Сніжинка 3
Спробуйте відгадати загадки.
До слів-відгадок додайте можливі дії.
1. Зимою гріє, весною тліє, влітку помирає, восени оживає. (Сніг)
2. Хто малюнок на вікні уночі зробив мені? (Мороз)
Сніг - літає, падає, покриває, зберігає.
Мороз - тріщить, сковує, малює, холодить.
(Діти по черзі підходять до «Чарівної скриньки», вибирають картину зі словом-дією та розміщують його в необхідному місці на дошці).
Сніжинка 4
А зараз Зима пропонує пограти у гру «У яку пору може відбуватися така дія».
(Виростає, припорошує, замерзає, пробивається, розтає, завиває, розцвітає, замітає, вкриває, лежить, біжить, дзюркотить).
Попрацюймо в парах.
На дошці записані слова.
ЗимаВесна
Пари, що впораються із завданням, повідомте про це відповідним знаком.
Перевірте роботи.
Сніжинка 5
В парах ви працювали гарно. Зима приготувала для вас завдання в групах.
Ось її завдання: замість крапок доберіть з дужок та вставте найбільш вдале за змістом слово. Речення запишіть.
Об’єднайтеся в групи за варіантами. Оберіть капітанів.
Прошу капітанів підійти та вибрати собі завдання.
1.… білокоса красуня (примчала, прилетіла, прийшла, завітала).
2.… пухнастий сніг (посипав, полетів, пішов).
3.Голчастий іній … дерева (вкрив, прикрасив, причепурив).
4.… невимовна краса надворі (лежить, стоїть, панує).
5.… чарівності цієї краси (приносять, добавляють, додають)червоногруді снігурі.
6.Чудова картина зимового пейзажу … (приваблює, втішає, радує, зачаровує) нас.
Речення зачитаємо підряд.
- Що у нас вийшло?
- До якого типу ви б віднесли цей твір?
(Це твір-розповідь, а в ньому присутні елементи опису).
Сніжинка 6
- Молодці! Впоралися із завданнями Зими-чарівниці. Вона просить вас виконати ще одне завдання: утворити за схемою дієслова і поєднати їх з іменниками за поданими запитаннями.
приз чим?
Зразок:
Зима приходить з морозом, снігом, вітром.
Зима заходить в гості, в ліс, в садки.
Зима підходить тихесенько, непомітно, крадькома.
Сніжинка 7
Наступне завдання неменш цікаве. Зима просить скласти з утвореними в попередньому завданні словосполученнями речення так, щоб вийшла зв’язна розповідь.
Зразок.
Приходить зима із тріскучими морозами, з лапатим снігом і холодними вітрами. Заходить чарівниця в садки, в ліси. Крадькома підходить до людських осель і задаровує все навкруги.
Хвилинка відпочинку
Гра в «Сніжки».
Трохи відпочиньмо і пограймо у сніжки. Хто отримає сніжку, має сказати комплімент Зимі.
Діти ловлять сніжку, піднімаються і кажуть слова-епітети. (Холодна, крижана, сердита, люта, морозна, зла, незадоволена, сніжна, кришталева, сувора).
3.1. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми будемо складати твір-розповідь з елементами опису.
Розгляньте люстрації.
- Як ви гадаєте, про кого або про що йтиме мова у творі?
- Правильно, це Мороз-Морозенко, а інколи його називають пестливим словом «Морозець», або величним словом «Морозище», «Морозисько».
Так от яка пригода сталася!
(Вчитель зачитує початок твору).
Нахвалявся мороз усіх у лісі заморозити. Холодних вітрів, лютих хурделиць наскликав.
Захвилювалися всі мешканці лісу, захвилювалась і Зима-чарівниця, бо невідомо, що було б далі.
А відкриєте цю таємницю саме ви, склавши твір-розповідь за цим початком, планом та опорними словами.
3.2. Аналіз плану та словника
1. Що мороз наказав робити?Заморозити все живе, запорошити землю снігом, запушити інеєм дерева.
2. Як лютували вітри і хурделиці?Вітер вив, стогнав, плакав.Хурделиці голосили, ридали, снігом усе завівали, землю вкрилипухнастими перинами, дерева інеєм прикрасили.
3. Чому засмутилися звірі і птахи?Немає їжі, насіння, ягідок; стало холодно і голодно.
4. Хто прийшов їм на допомогу?Лісники, діти, учні, природолюби; годівниці із зерном. Ягідками, жмути сіна для оленів, гілочки для зайців.
5. Чому Мороз злякався і відступив? Дружні, завзяті діти; турбота, любов до тварин.
Словничок-довідничок.
Назви (заголовки) до твору.
Мороз-хвалько
Дружба і взаємовиручка
Зимова казка
Зимовий день
Перед дружбою і мороз безсилий
3.3. Повторення вивченого про текст
(За допомогою гри «Карусель» пригадаємо усе про текст).
3.4. Практична діяльність. Запис творів у зошиті.
(Кожний учень має на парті пам’ятку «Правила написання твору»
• Дотримуйтесь змісту
• Працюйте за планом
• Починайте нову думку з нового абзацу
• Уникайте повторів
• Використовуйте художні засоби
• Використовуйте слова з довідкового бюро
• Перевірте написане
3.6. Індивідуальна допомога учням, що потребують її
4. Підсумок уроку
Зачитування1-2 творів.
- Які правила написання твору не було враховано?
- Чи справді це твір-розповідь з елементами опису?
Дякую за співпрацю!
Зима-Чарівниця вдячна вам. Ви впорались з її завданнями

Немає коментарів:

Дописати коментар