Тема. Твір-розповідь за уявою «Осінь зачаровує красою».
Мета: вчити дітей спостерігати за змінами в природі; показати,
як ці зміни відображені в художніх творах влучними словами, виразами; вчити
дітей вживати прикметники для образного вираження власної думки; розвивати усне
й писемне зв’язне мовлення; виховувати естетичний смак.
Обладнання: репродукції
картин із зображенням осені; таблиці «Будова слова»; картки зі словами,
виразами; дитячі малюнки.
Хід уроку
1. Організація класу
2. Активізація знань
Сонце низько чи високо,
Посила Землі уклін,
З ним приходять пори року
І приносять безліч змін.
Осінь - багряна.
Літо - барвисте,
Весна - це красуня в
зеленім вбранні,
Зима - синьо-біла,
морозно-сріблиста,
Та кожна із них до вподоби мені.
2.1. Введення казкового героя.
Учень
Осінь … Вона
Тоді буває чарівна,
Коли стає золотокоса.
Отож запрошуємо Осінь.
Осінь
Я - Осінь!
В гості я прийшла,
Завдання мовні принесла.
За діло дружно треба взятись,
В усьому гарно розібратись.
Доброго дня, в добрий час!
Рада, дітки, бачить вас!
Прийшла до вас я не сама -
Синочків до вас своїх привела.
2.2. Хвилинка поезії.
Вересень
У серпанку павутини
Білі ниточки снуються,
Вже тумани по долині
У ранкову пору в’ються.
В лісі верес розкриває
Свої келишки бузкові
І багрянець покриває
Пишні грона калинові.
Вересневе небо синє,
І сади ще пахнуть літом,
У садочку вже жоржини
Розгорілись дивоцвітом.
Жовтень
Листя жовте та червоне
Легко з дерева злітає,
Мов метелик, на долоні
З тихим шелестом сідає.
Пахне свіжістю й морозом
Килим з листям осокорів,
А на річці верболози
Зустрічають ранні зорі.
Сяють золотом берези,
Жовтень ним вінчає осінь,
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просінь.
Вересень(звертається до Листопада)
Похмурий, брате, ти, та сірий,
Пташки полинули у вирій,
Вже наближається Зима!
Листопад
Зникли біленькі хмаринки,
Небо синє, свинцеве,
Зрідка снують сніжинки
В це переддення грудневе.
Не радує хмарна днина,
Вітер висвистує в кронах,
Лиш молода горобина
Світиться в гронах червоних.
2.3. Огляд дитячих малюнків
Діти, ви підготували на урок малюнки
Осені, підійдіть та подаруйте свої малюнки тому брату-місяцю, якому він
найбільше підійде.
Отож, чарівниця-осінь вирушає в
далеку подорожУкраїною і запрошує нас із собою. Ви знаєте, діти, що легкого
шляху не буває, і тому дорогою нам траплятимуться різні перешкоди, які потрібно
подолати.
- Отже, вирушаймо. Ворота
відчиняться для нас, якщо ми виконаємо завдання.
3. Відбір і систематизація
матеріалу, мовна підготовка до написання твору
3.1. Завдання 1
Потрібно порівняти два тексти. На
перший погляд, вони ніби однакові.
- А як ви вважаєте?
- Доведіть свою думку?
Метод «Прес».
Я вважаю …Тому що …Отже …
Ходить осінь за пензлем. Помахом
руки фарбує дерева у кольори своєї пори. Стоїть ліс, немов казка. Затамуйте
подих - і ви почуєте голос чарівниці.
Ходить чарівна осінь з казковим
пензлем. Помахом руки фарбує дерева у різноманітні кольори своєї пори. Стоїть
загадковий ліс, немов жива казка. Затамуйте подих - і ви почуєте
мелодійний голос чарівниці.
Після аналізу двох текстів
учні визначають прикметники: чарівна, казковим, різноманітні,
загадковий, жива, мелодійний.
- Який з текстів вам більше
сподобався? Чому?
Отже, прикметники, які є в тексті,
розкривають ознаки предметів, що дає можливість нам краще уявити картини осені.
3.2. Завдання 2
- А осені вже не сидиться на місці,
в усі кутки заглянути їй хочеться. Махнула своїм крилом, і все навкруги стало
багряно-жовтим.
Перед нами ліс. (Демонструю
картину осіннього лісу).
І сюди завітала золотокоса красуня.
Прислухалась і почула дивовижні звуки, які поступово, набираючи сили,
перетворилися в пісню лісу. Послухайте вірш і ви зрозумієте, що красу можна не
лише бачити, а й уявити, читаючи твори, в яких вона оспівується.
Природа мудра. Все створила мовчки.
Росинку поту втерла на брові.
На буреломах сходять
мухоморчики -
Театр ляльковий просто на траві.
Один великий, в брилику озерце,
Оранжеві, червоні ковпачки.
Здається, вийде гномик в камізельці,
Застебнутій на срібні гаплички … (Л.
Костенко)
- Уявили чудову картину природи?
- Пригадайте, який театр створили
мухоморчики прямо на траві?(ляльковий)
- А які в мухоморчиків
ковпачки? (оранжеві, червоні)
- А які гаплички у гномика? (срібні)
Хвилинка радості
Сум і Радість
Дивний ліс! У нього поряд весна і
осінь. Жовтий лист і зелена травичка. Змарнілі трави і квіти, що лише
розцвітають. Блискучий іній і метелики. Лагідне сонце і холодний вітер.
В’янення і розквіт. Пісні і тиша. І смуток, і радість.
А що обираєте ви?
Настрій
бадьоростітривоги
зелена травичкажовте листя
веселі метеликихолодний вітер
лагідне сонечков’янення
розквіттиша
пісні
Уявили чудову картину природи?
- Пригадайте який ліс? (дивний)
- А які трави? (зелені,
змарнілі)
- Який лист? (жовтий)
- Який іній? (блискучий)
- Як ви думаєте, чи був би цей текст
такий гарний без прикметників?
- Чи змогли б ми уявити таку чудову
картину природи без прикметників?
3.3. Завдання 3
- Вийшла Осінь з лісу й далі
помандрувала. Куди ж тепер проляже її шлях, як ви думаєте?
(Вивішуєтьсякартина поля).
- Правильно, стежина веде нас в
поле. І тут вже побувала Осінь - господарка полів. Навколо стільки смачного!
А що саме?помідори
баклажани
морква
кабачки
цибуля
капуста
Доберіть спільні ознаки для всіх
овочів.
(смачні, корисні, потрібні, якісні,
свіжі, приємні).
3.4. Гра
Ви впорались із завданнями, тому
Осінь запрошує вас до гри.
Гра «Дружна сімейка»
Виконайте веселе завдання-змагання:
хто швидше підніметься сходинками, добираючи прикметники, протилежні за
значенням.
працьовитий
світлийхолодний
старийкороткий
твердийширокий
солодкийправий
стиглийпопередній
Гра «Про що мова?»
1. Багряне, осіннє, чарівне. (Листя)
2. Холодний, дрібний, сумний. (Дощ)
Гра «Впізнай слова»
О з о л о т (золото)
Який? - Золотий(Пряме.Переносне.)
Яка? - Золота(Пряме.Переносне.)
Яке? - Золоте(Пряме.Переносне.)
Кожному ряду пропонується одне
слово. Доберіть якомога більше словосполучень з цими словами. (Вживайте
їх у прямому та переносному значенні):
Золотий колос - золотий ланцюжок.
3.5. Оголошення теми уроку
Ви зустрілися із золотоволосою
красунею - Осінню, подорожували разом з нею.
Сьогодні на уроці спробуємо написати
твір за уявою. Це буде ваш особистий твір, не схожий на інші. Ви можете уявити,
як Осінь задаровує красою в лісі, в полі, на галявині, у сквері, у парку,
садочку. А може вона вас зачарує рано-вранці, або це буде неповторний осінній
вечір.
3.6. Аналіз словника
Пропоную використовувати слова зі
«Словничка-довідничка».
Іменники - осінь, красуня, чарівниця, берізка,
вітерець.
Прикметники - різнобарвна, золотокоса, казкова,
мелодійна, теплий.
Дієслова - завітала, обходить, пофарбувала, виграє,
пестить.
Словосполучення.
а) золоточубий вересень-чарівник;
казкове диво; срібноголосий пташиний спів; сонячно-золоті шати; рідна земля.
б) притомилось сонечко; припливає
осінь; зачервонілася горобина; перешіптуються листочки.
Речення. Срібна
ниточка-павутинка підхопила золотий промінь і полетіла з ним. Дерева, немов
чарівні феї, милуються своїм вбранням.
3.7. Добір заголовка
Варіанти заголовків.
Осінь зачаровує красою
Осінь - чарівниця
Чарівниця осінь
3.8. Зразок твору за уявою
Ось як уявила Осінь-чарівницю Олеся.
Жовтокоса красуня осінь примчала на
золотому коні у ліс. Торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І зашелестіли
на них багряні шати. На землі рясніє барвистий килим.
Чудово навкруги!
Робота над структурою тексту
(За допомогою гри «Карусель» пригадуємо відомості про текст).
3.9. Практична діяльність
3.10. Запис творів у зошит
(Кожен учень використовує у роботі
пам’ятку«Правила написання твору»
• Дотримуйтесь змісту
• Працюйте за планом
• Починайте нову думку з нового абзацу
• Уникайте повторів
• Використовуйте художні засоби
• Використовуйте слова з довідкового бюро
• Перевірте написане
Індивідуальна допомога учням, що
потребують її
4. Підсумок уроку
Зачитування творів.
- Чи сподобалися вам
картини, які створили ваші друзі?
- Чий твір видався вам
найвдалішим? Чому?
Немає коментарів:
Дописати коментар