Тема. Текст-розповідь за власними враженнями
(спостереженнями) «Спогади про літо»
Мета: вчити дітей складати твори за власними враженнями,
змальовувати пейзажі за картиною; вчити висловлювати свої думки ти почуття;
розвивати зв’язне мовлення та спостережливість, збагачувати словниковий запас;
виховувати шанобливе ставлення до слова й природи.
Обладнання: репродукції картин із зображенням пейзажів літа.
Хід уроку
1. Організація класу
Створення емоційного фону уроку.
Психологічний настрій
Подивилися на мене,
Посміхнулися усі:
Хто готовий до роботи?
Хто бадьорий? Молодці!
2. Активізація знань
а) Пропоную гру «Впізнай слово».
Вибравши кожну третю літеру,
утворіть слово.
К м л в з і п ж т я д о
Утворіть з кожним словом речення,
різні за метою висловлювання.
Ви зрозуміли, що сьогодні ми будемо
спілкуватися, згадуючи про літо.
б) Гра «Збери слова у кошик».
На дошці кошик з написаною темою:Літо.
Діти по черзі диктують по одному
слову.
2.1. Мотивація знань
З’ясовування очікуваного результату.
- Діти, чого ви хочете навчитись
сьогодні на уроці?
- Чого ви очікуєте?
Перед вами завдання сьогоднішнього
уроку. Виберіть серед них ті, які на вашу думку, найбільше підходять до нашої
теми, а потім зачитайте ті, які я ставлю перед вами.
• Учися фантазувати;
• Учися працювати зі словником;
• Учися складати казки;
• Учися гратися в ігри;
• Учися описувати предмети.
Учитель:
• давати повні відповіді на
запитання;
• складати речення з частин;
• розвивати фантазію.
2.2. Повідомлення теми уроку
Отже, сьогодні ми спілкуємося на
тему «Спогади про літо».
3. Відбір і систематизація
матеріалу, мовна підготовка до написання
Краснеє літо минуло і залишило нам
уже тільки спогади про себе.
3.1. Бесіда з учнями
- Розкажіть, де ви відпочивали?
- Що найбільше вам запам’яталося?
- Хто з вас і як саме допомагав дорослим?
- Які книжки ви прочитали?
- Чи були корисними для вас літні
канікули?Чим саме?
Всі ви підросли на сонечку та дощах,
а тепер будемо рости за роботою - набиратися знань. Літо вас загартувало,
зміцнило, додало сил.
3.2. Мовна гра «Склади
прислів’я» («Метод співвідношення»).
Літо запасає,11а люди літу.
Бджоли раді цвіту, 22а зима з’їдає.
Літо дає коріння,33а осінь коріння.
Одне літо краще,44той узимку
голодує.
Хто влітку байдикує,55ніж сто зим.
Яке літо,66таке й сіно.
Чому так говорять?
3.3. Гра «Склади текст»
(Для початку треба правильно
поєднати подані слова у речення).
1. День починається теплий.
2. Сонечко яскраве світить.
3. Небо голубе височить.
4. Вітерець легенький повіває.
5. Квіти чудові розпускаються.
3.4. Гра «Здогадайся»
а) Назвіть спільнокореневі слова:
Найтепліша пора року між весною і
осінню. (Літо)
День, що припадає на літо. (Літній)
Провести літо в горах. (Перелітувати)
б) Назвіть слова, які різняться
тільки закінченням, тобто формами одного й того самого слова:
Літній, літнього, літнім, літньому.
в) Назвіть слова, близькі за
значенням:
Літній, теплий, гарячий.
г) Колективне заповнення
таблиці:
Розрізняй
Спільнокореневі
|
Форми слова
|
Синоніми
|
Омоніми
|
літній
літо
перелітувати
|
літній
літнього
літнім
літньому
|
літній
теплий
гарячий
|
літній день
літній чоловік (немолодий)
|
3.5. Робота над текстом твору.
Спробуймо відтворити в уяві «Літній
день».
а) Колективний опис картини.
- З чого видно, що це саме
літній день?
- Який день?
- Яке небо?
- Яке проміння?
- Чи є вітер?
- Чим вирізняються рослини?
б) Добір іменників, прикметників,
дієслів та словосполучень.
День (який?) спокійний, дивовижний, погожий, спокійний.
Проміння (яке?) спекотне, літнє, яскраве, пряме.
День (що робить?) розлігся, панує, триває.
Проміння (що робить?) огортає теплом.
в) Складання речень до теми «Літній
день».
Дивовижний літній день розлігся над
землею. Вітерець ані шелесне. Сонячне проміння охоплює все довкола, огортає
землю своїм теплом.
Хвилинка відпочинку
(Пофантазуймо під звуки мелодії)
Чудовий літній день. Погідне небо дихає
на землю теплом. Небом пливуть білі хмаринки, мов човники, що задивляються на
землю.(Спробуйте пофантазувати, кого вони нам нагадують).
3.6. Робота над структурою тексту
Сьогодні ми працюємо над складанням
твору на основі спостережень.
Метод «Кубування»
1. Що таке текст?
2. Які є типи текстів?
3. Які частини можна виділити в
тексті?
4. Як виділити на письмі кожну
частину?
- Чим відрізняється опис від розповіді?
(Коли ми пишемо розповідь, важливо
не розірвати «ланцюжок» подій, а коли пишемо опис, то потрібно «намалювати»
словами те, що бачиш. Намалювати так, щоб люди, які не бачили, стали
очевидцями.)
Що в одному тексті можна
зустріти ознаки всіх трьох видів текстів.
3.7. Робота в групах. Складання
тексту.
На сьогодні вам необхідно було
принести малюнки, фотографії із зображенням найкращого літнього дня (чи це в
лісі, чи на березі моря, ріки, біля ставка, у бабусі в селі, в горах).
Зараз прошу вас об’єднатися у групи
за такими назвами.
Казковий ліс.
Біля ставка.
Мальовнича галявина.
Влітку у бабусі.
Гори влітку.
На березі моря (ріки).
(Діти об’єдналися в групи.Учитель
виконує роль консультанта груп. Кожна група має орфографічний, тлумачний
словник, словник синонімів української мови та користується ними за потреби)
I група - «Казковий
ліс»
а) добір іменників, прикметників,
дієслів та словосполучень;
б) складання речень до теми
«Казковий ліс».
(Ліс мов грається з сонечком
піжмурки. Він не пускає до листочків сонячне проміння. Тут пахне грибами й
лісовими квітами.)
II група - «Біля
ставка»
а) добір іменників, прикметників,
дієслів та словосполучень;
б) складання речень до теми «Біля
ставка».
(Глибокий ставок виблискує на сонці.
У ньому купаються листочки білого латаття. Над ставком чекає човнів стара
пристань. Очерет стоїть, наче сторожа біля води.)
III група - «Мальовнича
галявина»
а) добір іменників, прикметників,
дієслів та словосполучень;
б) складання речень до теми
«Мальовнича галявина».
(Мальовнича галявина розляглась
посеред лісу. На ній виблискують різнокольорові квіти, немов хтось щойно розсипав
намисто на зелене полотно. З галявини до лісу біжить стежина.)
Наступні групи працюють аналогічно.
3.8. Робота з таблицею «Будова
слова».
3.9. Правила написання твору.
• Дотримуйтесь змісту
• Працюйте за планом
• Починайте нову думку з нового абзацу
• Уникайте повторів
• Використовуйте художні засоби
• Використовуйте слова з довідкового бюро
• Перевірте написане
3.10. Запис творів у зошит
3.11. Зачитування творів за бажанням
4. Підсумок уроку. Хто з вас хоче побувати у ролі журналіста і поставити кілька
запитань?
- Що тобі сподобалось на уроці?
- Чи відчув ти задоволення від
своєї роботи?
- Який ваш настрій? Зобразіть
його на своєму обличчі.
Немає коментарів:
Дописати коментар